Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Urbino

Středoitalské město Urbino ležící na hranicích kraje Marche s regionem Emilia-Romagna, je považováno za jedno z nejkrásnějších měst v zemi. Jelikož se rozkládá na dvou pahorcích, je odtud nádherný výhled na okolní krajinu. Město má bohatou historii, založeno bylo Římany a již v 6. století hrálo velmi důležitou roli během Gótských válek. Významný byl rok 1657, kdy Urbino přešlo pod patronaci Vatikánu. K Itálii se připojilo až při následném sjednocení státu.

Dnes patří Urbino k nejlépe dochovaným městům v Itálii, pyšní se krásnými uličkami a mohutnými vévodskými paláci. Jeho velká historická hodnota dokonce převyšuje některá mnohem slavnější italská města. Jde o turisticky velmi navštěvované a udržované město.

Kdysi zde stával významný evropský renesanční dvůr. K největšímu rozkvětu došlo v 15. století za vlády Federica da Montefeltro. V té době zdejší vévodové velmi podporovali umělecký a kulturní život ve městě. Urbino je také rodištěm slavného malíře Raffaella, jehož rodný dům s muzeem se stal jednou z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit.

Dominantou města se stal vévodský palác Palazzo Ducale z roku 1465 tyčící se na kopci, který představuje krásnou ukázku renesančního slohu v Itálii. Spolu s nedalekou neoklasicistní katedrálou Duomo di Urbino tvoří úchvatné panorama města. Hlavním architektem této jedinečné stavby byl dalmatský rodák Luciano Laurana. Mnoho zajímavých památek se nachází ve středověkém centru o rozloze asi 1 km2. Toto krásné historické centrum je od roku 1998 zapsáno na seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO. Najdete tady i několik církevních staveb, jako je například kostel Svatý Domenico, Svatý Agostino a Svatý František.

Do centra se vstupuje branami, které jsou pozůstatkem původního opevnění. Na hlavním náměstí Piazza della Repubblica potkáte spoustu turistů, ale také studentů. V Urbinu se totiž nachází stará univerzita. Pokud vás zajímá umění, vydejte se na prohlídku galerie Galleria Nazionale delle Marche, kde jsou k vidění nádherná díla italských umělců. Ve městě je i několik starobylých zachovalých modliteben jako je Oratorio di San Giuseppe a Oratorio di San Giovanni Battista s úžasnými freskami. V diecézním muzeu Museo Diocesano se můžete kochat sbírkami keramiky, skla a církevních předmětů.

Místní lidé se snaží, aby Urbino zůstalo i nadále cenným historickým městem a udržují zde původní tradice a zvyky. Každoročně se zde proto v září konají oslavy Festa dell'Aquilone, spojené s tradiční výrobou létajících draků. Vyrábí se stejně jako u nás z papíru, dřevěných špejlí s ocasem a fáborky. Tradice se dodržují také při výrobě Casciotta di Urbino - tvrdého sýra z ovčího a kravského mléka.

 

Kontextová reklama.

Urbino převyšuje svou krásou slavnější italská města

Urbino převyšuje svou krásou slavnější italská města

Urbino je právem považováno za jedno z nejkrásnějších měst střední Itálie. Rozkládá se na severu regionu Marche, na dvou pahorcích, ze kterých se nabízí nádherný výhled na okolní krajinu. Město má značnou historickou hodnotu, proto přitahuje velké množství turistů toužících po poznání.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA