Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Počasí v Itálii

Vzhledem k tomu, že Itálie pokrývá celý Apeninský poloostrov, který vybíhá do Středozemního moře a dosahuje téměř až na úroveň Afrického kontinentu, se můžeme v zemi setkat s různými druhy klimatu. Na severu země je klima ovlivňováno blízkostí Alp, zatímco na jihu panuje subtropické středomořské podnebí.

Počasí v Itálii - Bormio
Foto: Bormio

Severní a jižní část Itálie se od sebe odlišuje jak v teplotách, tak i v celkovém úhrnu srážek. V Alpách a alpské oblasti se i v létě setkáme s poměrně častými srážkami, zatímco na zbytku Apeninského poloostrova, zejména v jeho jižnější části, se v létě deště téměř nedočkáme. Nejvíce jsou na srážky bohaté podzimní a jarní měsíce. V zimě se pak na severu země setkáme i se sněžením, od Florencie směrem na jih se pak sníh většinou dlouho neudrží. Sever Itálie je vyhledávanou lyžařskou destinací, v Alpách jsou v zimních měsících ideální podmínky pro zimní sporty. Horské klima zaručuje dostatek sněhu po celou zimu.

Počasí v Itálie - Toskánsko
Foto: Toskánsko

Počasí v konkrétní italské destinaci je ovlivňováno nejen její polohou, ale také tím, jaké moře ji omývá. Průměrné teploty na pobřeží Tyrhénského moře jsou cca o 2 stupně Celsia vyšší, než na jadranském pobřeží. Počasí na tyrhénském pobřeží je totiž ovlivňováno atlantským prouděním a částečně také prouděním z Azorských ostrovů. Díky tomu je zde v létě jen minimum dešťových srážek a teploty se pohybují nad 30 stupni Celsia. Pobřeží Jaderského moře je o něco chladnější, protože je zdejší klima ovlivňováno mořem a tedy i zvýšenou vlhkostí vzduchu. Počasí je po celý rok poměrně stabilní a k výraznějším dešťovým srážkám během roku nedochází – průměrně prší 5 dní v měsíci. Denní teploty se v prázdninových měsících, tedy v červenci a srpnu, pohybují okolo příjemných 25 stupňů Celsia. Úhrn srážek se zvyšuje s blížícím se koncem roku. Nejdeštivějším měsícem je listopad.

Itálie v létě – obecně se dá říct, že je italské léto horké a suché, vždy však záleží na tom, kde konkrétně se nacházíme. Pádská nížina na severu země je ovlivňována mírným středozemním klimatem, ostrovy na jihu země, jako je například Sicílie, jsou zase ovlivňovány blízkostí Afriky. Od jihu zde vanou časté větry, které přináší horký a suchý vzduch. V létě se teploty v severní Itálii pohybují mezi 22 – 24 stupni, zatímco na jihu pak mezi 26 – 28 stupni Celsia. Na Sicílii je pak možné zažít i extrémní teploty, kdy se rtuť teploměru zastaví až na 45 stupních Celsia.

Počasí v Itálii - Sicílie
Foto: Sicílie

Itálie v zimě – Alpy vytváří přirozenou bariéru, která zabraňuje pronikání chladného polárního vzduchu dále na Apeninský poloostrov. Zima v Itálii se tak dá označovat za mírnou. Průměrné denní teploty v zimních měsících se však na různých místech dosti liší. V Alpách a jejich předhůří se pohybují okolo nuly, ve středu poloostrova okolo 4 stupňů a na jihu již panuje typicky středomořská zima, kdy teploty dosahují na 12 stupňů Celsia.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA