Osvětim - smutný památník lidského utrpení
Osvětim patří k nejvýznamnějším památníkům druhé světové války. Bývalý nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor dnes připomíná tragické osudy více než milionu obětí a varuje před hrůzami totalitních režimů.
Osvětim – celosvětový symbol krutosti, teroru a genocidy. Hrůzné činy proti lidskosti, které nikdy nebudou zapomenuty. Od konce války si přijelo do nejznámějšího koncentračního a vyhlazovacího tábora připomenout smutné osudy milionů vězňů, kteří prožili peklo na zemi, již na 25 milionů lidí.
Osvětim (německy Auschwitz) byla založena nedaleko stejnojmenného městečka z Himmlerova rozkazu v roce 1940. Prvními vězni, kteří zde odolávali nepřízni osudu, byli polští protinacističtí vzbouřenci a zajatci. Zanedlouho poté začalo v Osvětimi probíhat systematické masové vyvražďování Židů, jež sem byli sváženi z celé Evropy. Tábor brzy proslul svou tvrdostí a neblaze známými lékařskými pokusy na lidech, probíhajícími pod taktovkou bezcitného doktora Josefa Mengele. Podle odhadů bylo během pouhých čtyř let v Osvětimi zmařeno na 1,2 až 1,6 milionu lidských životů. Pouhý rok od založení základního tábora vyrostl v sousedství druhý komplex, nazývaný Březinka (Birkenau). V tomto “rodinném táboře” bylo umístěno až 100 tisíc vězňů. Mezi oběma částmi tábora vznikla tzv. zájmová zóna, ve které byly postaveny továrny, sklady a oficiální místnosti. Právě v těchto místech docházelo k selekci vězňů, kdy o životě a smrti rozhodoval často doslova čirý rozmar důstojníků SS. K Osvětimi však náležela i necelá padesátka dalších pobočných táborů, včetně Osvětimi III, jejíž součástí byla německá továrna na výrobu syntetického kaučuku, ve které byli vězňové nuceni k otrocké práci.

Foto: Osvětim
Černá zeď, ostnaté dráty, plynové komory, ve kterých našlo denně smrt na šest tisíc lidí, přes tři sta primitivních kasáren, ale i poněkud výsměšná cedule s nápisem "Arbeit macht frei!" jsou dodnes tichými svědky toho, co lze slovy vyjádřit jen stěží. V roce 1947 byl celý komplex vyhlášen státním muzeem a jako smutný památník lidského utrpení byl zapsán v roce 1979 i na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Foto: Osvětim - Březinka
Muzeum je otevřeno celoročně, každý den od 8 hodin ráno. Vstupné je zdarma. Vzhledem k nesmírnému utrpení, které je v Osvětimi znát doslova na každém kroku, se nedoporučuje návštěva dětem mladším 14 let. Součástí prohlídky je i patnáctiminutový film, zachycující první okamžiky po osvobození Rudou armádou dne 27. ledna 1945. Tříkilometrovou vzdálenost mezi oběma částmi táborového komplexu můžete ujít pěšky, nebo využít autobusu, který je v provozu v letních měsících a jezdí v hodinových intervalech.

Foto: Osvětim - Březinka, krematorium