Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Baptisterium San Giovanni

Jednou z nejstarších církevních staveb v italské Florencii je křestní kaple sv. Jana Křtitele - Baptisterium San Giovanni. Sv. Jan Křtitel je patronem této významné toskánské metropole ležící na řece Arno. Jeho křestní kaple, jejíž základy pochází pravděpodobně již z 5. století, je i v současnosti tradičním místem křtů florentských obyvatel. Pokřtěn zde byl dokonce i jeden z nejslavnějších obyvatel Florencie – básník Dante Alighieri. 

Informace o tom, kdy přesně byla stavba Baptisteria San Giovanni započata, nejsou známy, ale odhaduje se, že základy pochází z období pozdního Říma, tedy ze 4. až 5. století. Dnešní podoba této osmiboké románské stavby se datuje do 11. až 12. století. V letech 1059 – 1128 sloužilo Baptisterium San Giovanni jako florentský biskupský dóm roce 1128 pak byla křtitelnice obložena bílým a zeleným mramorem. 

Baptisterium San Giovanni je známé zejména díky svým třem bronzovým dveřím (bránám), které mnozí označují za vrchol toskánského umění. Jižní brána byla vyrobena okolo roku 1330 Andreem Pisanem a zachycuje výjevy ze života sv. Jana Křtitele. Severní brána z roku 1424, která je dílem sochaře Lorenza Ghibertiho zase vyobrazuje náměty z Nového zákona. Třetí brána, jejímž autorem je opět Lorenzo Ghiberti, se nazývá Paradiso, tedy Rajská brána. Sochař na vyobrazování výjevů ze Starého zákona pracoval od roku 1425 do roku 1452. Reliéfy, které je možné na Rajské brána v současnosti vidět, jsou jen kopiemi těch originálních, které byly uloženy v Muzeu dómu. 

Uvnitř Baptisteria San Giovanni jsou na stěnách kopule vidět mozaiky pocházející ze 13. století. Nejvýraznější je Kristus na trůnu, ale dobře jsou patrné také příběhy Jana Křtitele, Krista, Josefa, příběhy stvoření světa či nebeský andělský dvůr s Kristem a archanděly. V prvním patře Baptisteria se nachází tzv. matroneum, což je ochoz vyhrazený pouze ženám. V interiéru stojí za pozornost také náhrobek papeže Jana XXIII. z roku 1425. Tento náhrobek je společným dílem slavného sochaře Donatella a stavitele Michelozza Michelozziho.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA