Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kostel Santa Croce

Kostel Santa Croce nacházející se ve východní části Florencie, nechali v roce 1294 postavit františkáni podle návrhu slavného italského architekta Arnolfa di Cambio. V současnosti patří mezi nejpodmanivější kostely tohoto renesančního města a stal se místem posledního odpočinku celkem více než dvou stovek jeho významných obyvatel.

Bazilika Santa Croce, tedy bazilika sv. Kříže, je dnes považována za mistrovské dílo gotického umění. Františkáni chtěli touto stavbou konkurovat kostelu florentských dominikánů s názvem Santa Maria Novella stojícímu na opačném konci města. Bazilika Santa Croce byla pojmenována podle egyptského kříže, v jehož tvaru byly vybudovány její základy. Výstavba kostela byla značně finančně náročná, z velké části ji tak financovaly bohaté florentské rodiny. Bohatým Florenťanům bylo za tyto skutky přislíbeno, že budou pohřbeni mezi františkány. Někteří se však svým mecenášstvím chtěli vykoupit z pocitu viny za lichvářství, které bylo jasným hříchem. 

Finanční podpora tehdejších zbohatlíků je na kostele dobře patrná. Kaple uvnitř Santa Croce jsou okázale zdobeny a nesou jména rodin, které výstavbu kostela podporovaly. Hned u vchodu do kostela se nachází také řada honosně zdobených hrobek, mezi nimiž je možné najít i památník Michelangela z roku 1570 od Giorgia Vasariho. Celkem bylo v tomto kostele pohřbeno 270 významných obyvatel Florencie – nechybí taková jména jako Galileo Galilei, Machiaveli či zmiňovaný Michelangelo. Nepřehlédnutelný je také Dantův pomník z roku 1737, kazatelna od Benedetta da Maiano či Machiaveliho hrobka z roku 1787.

Z roku 1435 pochází kamenný reliéf s názvem „Zvěstování“, který je dílem Donatella. Za ním jsou umístěny hrobky patřící opernímu skladateli Gioacchinu Rossinimi (1792 – 1868) a humanistickému učenci Leonardovi Brunimu žijícímu v 15. století. Právě jeho hrobka je posledním a nejvýznamnějším dílem Bernarda Roselliniho. Na renesančním náhrobku je vyobrazena lidská postava. Další nepřehlédnutelná hrobka v Santa Croce patří humanistickému učenci Carlu Marsuppinimu. V roce 1453 ji vytvořil Desider da Settignano.

Kostel Santa Croce je rovněž významnou uměleckou svatyní, kde jsou k vidění nádherné fresky od Giotta a dalších umělců. Vpravo od hlavního oltáře stojí kaple Cappella Bardi a Cappella Perzuzzi mající nádhernou obrazovou výzdobu. Tyto fresky namaloval Giotto v letech 1315 – 1330 a znázorňují život sv. Františka a epizody ze života sv. Jana Křtitele a sv. Jana Evangelisty. V kapli Cappella Baroncelli je k vidění cyklus fresek věnovaný životu Panny Marie, který je dílem Taddea, jehož další práce se nachází ještě v sakristii a v kapli Cappella Rinuccini.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA