Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kostel Santa Maria Novella

Italská Florencie ukrývá řadu historicky významných budov a svatostánků. Po Santa Croce je druhým nejvýznamnějším florentským kostelem Santa Maria Novella, který byl mateřským kostelem dominikánů. Na místě staršího kostela z 11. století se začal stavět v roce 1246 na přání mnichů Sixta da Firenze a Ristora da Campi.

Na kostele Santa Maria Novella je nejobdivovanější jeho mramorová klasická fasáda, kterou v 60. a 70. letech 15. století na objednávku kupce s látkami Giovanniho Rucellaie vytvářel Leon Battista Alberti. Inspirací mu bylo florentské baptisterium a kostel San Miniato al Monte. Na fasádě je společně s rodinným emblémem plujících lodí uvedeno polatinštěné jméno Rucellaie – Iohanes Oricellarius

Interiér kostela Santa Maria Novella je vyzdoben trojicí úchvatných cyklů fresek a nachází se zde také jeden z nejvlivnějších obrazů rané renesance. Byl dokončen v roce 1360 a překvapí vás svou velikostí a střízlivostí. Zajímavé je postavení sloupů v bočních lodích, které jsou jakoby čím dál více u sebe. Tento trik má zmást smysl pro perspektivu. Dalším triumfem perspektivy je nalevo v hlavní lodi. Jde o Masacciovu fresku „Nejsvětější Trojice“ z roku 1427, která byla jednou z prvních renesančních prací, v nichž byly úspěšně uplatněny nové myšlenky matematické symetrie.  Po dokončení fresky zde stáli Florenťané řadu, aby se na ni mohli podívat. Považovali ji totiž za zázračný obraz – na pevné zdi totiž vytváří dojem trojrozměrného prostoru. Každý si jistě všimne kostry s děsivým epigramem, který hlásá: „Byl jsem to, co jste vy, a vy budete to, co jsem já“. 

První cyklus fresek v kostele se nachází v kapli Capella di Filippo Strozzi, jež je umístěná hned vedle presbytáře. Obrazy zde vystavené jsou dílem Filippina Lippiho, ale sponzoroval je bankéř Filippo Strozzi. Byly malovány v letech 1489 – 1502 a vyobrazují epizody ze života apoštola Filipa. V kapli je uložena také bankéřova hrobka, kterou v letech 1491 – 1495 vytvořil Benedetto da Maiano. 

Druhý a nejdůležitější cyklus fresek, který vytvořil Domenico Ghirlandaia, je umístěn kolem presbytáře. I tato jedinečná výzdoba byla financována bankéřem, tentokrát Giovannim Tornabuonim. Na pravé stěně je vyobrazeno téma „Život Jana Křtitele“ a „Život Panny Marie“. Na dalších obrazech si můžete prohlédnout mnoho portrétů, včetně členů rodiny Tornabuoni. Třetí cyklus je situován ve zvýšené kapli Capella Strozzi. O zaplacení těchto obrazů se zasloužil bankéř Tommaso Strozzi, předek Filippa Strozziho. Cyklus namaloval Nardo v letech 1350 – 1357 Nardo di Cione. Na hlavních freskách je vyobrazen „Ráj“ a malebná verze Danteho „Pekla“. Oltářní obraz v kapli vytvořil Andrea di Cione. 

Nalevo od vchodu do kostela Santa Maria Novella se nachází muzeum a Chiostro Verde, neboli zelená křížová chodba pojmenovaná podle barviva „terra verde“ použitého na freskách Paola Uccelleho. Zobrazují „Příběhy z Geneze“. Nejslavnější je „Potopa“ s dvěma vyobrazeními archy – jednou před a druhou po potopě. 

Na koci křížové chodby najdete španělskou kapli Cappellone degli Spagnuoli, jejíž interiér je vyzdoben nádhernými freskami od malíře Andrey da Firenze. Na levé straně je možné si prohlédnout „Oslavu Boží moudrosti“ a na pravé „Poslání, práce a oslava dominikánského řádu“.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA