Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Museo Nazionale del Bargello - informace o muzeu

Italská Florencie je doslova rájem pro milovníky umění, ukrývá nepřeberné množství galerií a muzeí. Po galerii Uffizi najdete druhou nejvýznamnější sbírku umění v zemi v Museo Nazionale del Bargello. Prohlédnout si zde můžete především unikátní gotické a renesanční sochy věhlasných autorů. 

Galerie zaujímá prostory paláce z roku 1255, který byl sídlem purkmistra, později fungoval jako soud, vězení, mučírna i popraviště. Své jméno získal palác v roce 1574, kdy Medicejové zrušili funkci purkmistra a budovu předali vrchnímu biřicovi – italsky „bargello“. Ve dvou velkých sálech jsou vystavena nejvýznamnější sochařská díla společně s koberci, tapisériemi, stříbrem, sklem, smaltovanými a slonovinovými předměty.

Prohlídku začnete v přízemí, kde na vás v prvním sále čekají ty nejlepší sochy z období pozdní renesance. Většina návštěvníků míří přímo ke třem dílům od Michelangela: „Bacchus“ z roku 1497, „Madona s dítětem“ (1505) a busta pyšného „Bruta“ (1540). Po místnosti jsou dále rozmístěny sochy od Michelangelových současníků, jako byl například Bandinelli, Ammannati či Benvenuto Cellini. Ten vytvořil „bustu Cosima I.“ a několik dalších plastik pro sochu „Persea“. K vidění je zde také slavný okřídlený „Merkur“ od Giambologny.

Jakmile projdete nádvořím, které sloužilo kdysi jako dějiště poprav, můžete si v posledních dvou přízemních sálech prohlédnout o něco méně poutavé gotické práce. Po venkovních schodech následně vystoupáte do prvního patra, kde se nachází „zvěřinec“ bronzových zvířat od Giambologny. Napravo se před vámi otevírá druhý hlavní sál galerie a tím je Salone del Consiglio Generale, kde najdete sochy z období vrcholné renesance. Nejslavnějším dílem je bezesporu Donatellova socha „Davida“ z let 1430 – 1440. Dalšími a poněkud zdrženlivějšími díly tohoto umělce jsou „Svatý Jiří“ (1416), „Svatý Jiří a drak“ (1430 – 1440) vytvořený pro Orsanmichele, mramorový „David“ (1408), kamenný „Marzocco“ (1420) a amorek „Atys“ z roku 1440, který se stal heraldickým symbolem Florencie.

K dalším dílům, jež mají nesmírnou historickou a uměleckou hodnotu patří reliéfy zobrazující „Oběť Izáka“ od Lorenza Ghibertiho a Filipa Brunelleschiho. V roce 1401 vyhrály tyto reliéfy soutěž pro výběr sochaře k vytvoření dveří baptisteria. Významné jsou rovněž elegantní polychromované terakoty z 15. století od Lucy della Robbia. Unikátní jsou také práce několika dalších renesančních umělců, jako byli Michelozzo, Vecchietto, Agostino di Duccio, Desiderio da Settignano a další.

Do zbylých sálů v prvním a celém druhém patře byly umístěny práce dekorativního umění. K nejvzácnějším exponátům patří sbírka islámského umění, předměty ze slonoviny a nádherně vyzdobená Capella di Santa Maria di Maddalena, ve které jsou fresky od Giotta z roku 1340. Ty byly objeveny až v roce 1840, kdy byla zrušena vězeňská cela a místnost se opět stala kaplí. Na zadní straně si můžete všimnout obrazu s názvem „Il Paradiso“, na kterém je vyobrazen Dante. Mnoho kritiků v renesanci věřilo, že postavou je sám Giotto. Zdejší krásná kazatelna a lavice byly v 15. století vytvořeny původně pro kostel San Miniato al Monte.

Galerie má ještě třetí patro a v něm si můžete prohlédnout glazurované terakoty od členů rodiny della Robbia. Dále zde najdete sál Sala delle Armi, který nabízí výstavu zbraní a brnění. Salone del Camino se zase pyšní nejkrásnější sbírkou bronzových miniatur v Itálii.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA