Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Padova

Padova - informace o městě

Padova je jedním z nejstarších italských měst. Staletími přetrvávající umělecké a kulturní skvosty Padovy byly zničeny během bombardování za 2. světové války. Jen zázrakem se zachránil jeden z nejvýznamnějších italských cyklů fresek a svatyně jednoho z nejmilovanějších světců, kvůli nimž stojí za to Padovu navštívit.

Do Padovy se jezdí kvůli Giottovým freskám. Jedno z klíčových děl ve vývoji evropského umění se nachází v kapli Cappella degli Scrovegni, kterou nechal v roce 1303 postavit místní šlechtic Enrico Scrovegni. Giottovy fresky zobrazují výjevy ze života Panny Marie a Ježíše Krista. Jsou namalovány na sytě modrém pozadí ve třech úrovních nad sebou. Středověký umělec, který je považovaný za jakéhosi otce ,,západního umění", se zaměřil na vnitřní charaktery postav.

Druhým pokladem je Basilica di Sant´Antonio z 14. století, kde je pochován jeden z nejvíce uctívaných světců v Itálii, sv. Antonín z Padovy. K mistrovským dílům baziliky patří Donatellovy reliéfy a bronzové sochy na hlavním oltáři, velmi zajímavá sbírka relikvií v zadní části kostela a 9 basreliéfů (1505 – 1507) kolem světcovy hrobky, kterou z velké části vytvořili Tullio a Antonio Lombardové a Jacopo Sansovino. Každý basreliéf zobrazuje epizodu ze života sv. Antonína.

Památky jsou v centru všude. Doslova šokující je pohled na největší náměstí v zemi. Jmenuje se Prato della Valle. Kdysi stál na jeho místě římský amfiteátr, od roku 1775 zde stojí náměstí. Vodní kanály tady obklopují obrovský zatravněný ovál s cestičkami. Kolem kanálů stojí 78 soch z bílého mramoru. Představují největší osobnosti z historie města. Nachází se zde také velká univerzita, druhá nejstarší v Itálii, která byla založena v roce 1221.

Nejstarší univerzitní botanická zahrada na světě se nachází v centru Padovy, mezi největším italským náměstím Prato della Valle a chrámem S. Antonio. Je zapsána do seznamu Světového dědictví UNESCO. Byla založena roku 1545, v době vzniku se specializovala především na léčivé rostliny. Botanická zahrada v Padově je zajímavá nejen historicky, ale také velkým množstvím pěstovaných rostlin, které jsou jednak v pravidelných záhonech centrální kruhové zahrady a dále v letněné v nádobách. Zajímavá je expozice rostlin pro nevidomé, na stolech umístěné rostliny v nádobách s popisky ve slepeckém písmu. Vybrány jsou druhy aromatické a dále s výrazným tvarem listů.

Za návštěvu stojí také dvě náměstí ve staré Padově – Piazza della Frutta a Piazza dei Signori, Baptisterium (1376) s krásnými freskami a obrovský palác Palazzo della Ragione (1218), ve kterém je jeden z největších italských středověkých sálů. Určitě také navštivte Musei Civici – muzejní komplex, ve kterém jsou vystaveny mince, obrazy, sochy i archeologické exponáty.

Nejlepší čas pro návštěvu je v neděli, kdy zde jsou pořádány tradiční trhy. Padova je městem mladých lidí. Stísněnými uličkami se neustále proplétají bicyklisté, mladí lidé vysedávají v kavárničkách, ale i na schodech kostelů, na kamenných zábradlích nebo před bazilikou na náměstí Plaza del Santo.

Zajímavost

Před 400 roky pozoroval Galileo Galilei, žijící v Padově, poprvé oblohu hvězdářským dalekohledem. OSN a UNESCO proto vyhlásily letošní rok (2009) Mezinárodním rokem astronomie. Galileo postupně objevil čtyři měsíce Jupitera, prstence planety Saturn, fáze Venuše a krátery a hory na Měsíci. V té době se také rozhořel spor - na jedné straně misky vah byl Koperníkův systém (planety krouží kolem Slunce), na straně druhé geocentrický systém (planety a Slunce krouží kolem Země). Galileo stál na straně Koperníka. To rozzuřilo představitele katolické církve a šedesáti devítiletý astronom byl nařčen z kacířství. Roku 1633 stanul před inkvizičním tribunálem v Římě. Po vyhrožování mučením svůj názor odvolal, přesto byl odsouzen k doživotnímu žaláři. Ačkoliv byl slepý, pokračoval v učení a psaní. Zemřel v roce 1642.

 

Kontextová reklama.

Padova ve stínu Benátek

Padova ve stínu Benátek

Ačkoliv pro mnohé cestovní kanceláře stále zůstává Padova ve stínu mnohem známějších Benátek, její významné postavení v italských dějinách ji staví výrazně do popředí. Patří totiž k vůbec nejstarším městům v zemi, a tak bychom neměli opomenout alespoň krátkou návštěvu.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA