Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ischia, Sicílie, Sardinie - letecky na italské ostrovy

Plánujete dovolenou v Itálii a preferujete pohodlné cestování letadlem? Pak určitě neuděláte chybu, pokud s CK FEDE zamíříte na některý z ostrovů - Ischii, Sicílii nebo Sardinii. Každý je trochu jiný, ale všude na vás čeká plno krás, zajímavostí, nádherných pláží a v neposlední řadě italská pohostinnost a vyhlášená gastronomie.

ISCHIA

Perla Neapolského zálivu je osmým největším ostrovem Itálie. Je vulkanického původu a má téměř kruhový tvar, rozlohu zhruba 47 km2 a žije zde asi 60 000 stálých obyvatel. Tento počet samozřejmě několikanásobně narůstá v hlavní turistické sezoně, která trvá od května do října. Turisté z celého světa si tento „zelený ostrov“ - jak se Ischii také přezdívá - oblíbili především díky vyhlášeným termálním pramenům. Právě sopečný původ ostrova vysvětluje bohatý výskyt termálních a minerálních vod, přírodních vývěrů horké páry (tzv. fumarolů) a horkých písků. Však je také Ischia v zemských hlubinách propojena s pouze 35 km vzdáleným Vesuvem a samotná nejvyšší hora ostrova - Monte Epomeo (789 m) - je dávno vyhaslou sopkou.


Foto: Ischia - Sant'Angelo

Blahodárných účinků horkých léčivých pramenů využívali už Římané a v dnešní době má každý z mnoha hotelů na ostrově nejméně jeden bazén s termální či minerální vodou. Příznivý vliv má především na problémy v oblasti revmatologie, gynekologie, dermatologie a  traumatologie, a vyrábí se zde i kosmetické přípravky. Speciálním způsobem aplikace může být i bahenní zábal, k němuž se používá vulkanická hlína, která se nechává zrát osm měsíců v nádržích s minerální vodou. Na ostrově vyvěrá více než 100 pramenů různé teploty a kromě hotelových bazénů je lze okusit především ve vyhlášených termálních parcích. Jde o areály s množstvím bazénů s vodou rozličných teplot, římskými saunami, nejrůznějšími terapiemi, krásnou středomořskou zelení a zajímavou architekturou. Největší a nejznámější jsou Poseidonovy zahrady ve Foriu, dalšími např. termální park Negombo, Castiglione, Afroditiny a Apollonovy zahrady aj.

Ischia však není jen místem lázeňských pobytů, tento rozmanitý ostrov nabízí mnohem více a na své si zde přijdou jak milovníci historie, tak i přírody. Příznivé klima a nádherná vegetace přímo vybízejí k mnoha výletům, třeba právě na nejvyšší horu Monte Epomeo. Dějiny ostrova byly poměrně rozmanité a tak dodnes můžeme sledovat stopy různých národů, které tudy prošly. Prvními významnými obyvateli byli Řekové, kteří odtud podnikali výpravy na italskou pevninu, kde mimo jiné založili i město Neapol. Poté se na ostrově vystřídali Syrakusané, Římané a barbarští nájezdníci. Z raného středověku také pochází název Ischia, který vznikl postupným přechylováním latinského slova „insula“ (ostrov). Ve 13. století  Ischia patřila francouzskému rodu Anjou a od 15. století španělské dynastii Aragonských. Z této doby také pochází jedna z nejkrásnějších památek na ostrově - Aragonský hrad, který se nachází v městečku Ischia Ponte a rozhodně stojí za návštěvu. Z důvodu obrany před neustálými nájezdy pirátů bylo také na pobřeží vybudováno množství obranných věží.  Za napoleonských válek získali Neapolské království spolu s Ischií Bourboni, kteří zde vládli až do roku 1860, kdy se ostrov stal součástí italského království.

Ostrov není velký, a jelikož je zde velmi omezena kapacita osobních aut, funguje výborně místní autobusová doprava. Pravidelné linky objíždějí ostrov buď ve směru nebo proti směru hodinových ručiček a zastávky jsou velmi časté. V každé ze šesti obcí je k vidění něco zajímavého.


Foto: Ischia - Poseidonovy zahrady

Ischia je hlavním městem ostrova. Je rozdělena na Ischia Porto - přístav, obchodní a administrativní centrum ostrova  a Ischia Ponte - historické centrum s aragonským hradem, katedrálou a muzeem.

Casamicciola Terme je místem, kde byly budovány první lázně na ostrově. Bylo zcela zničeno zemětřesením v roce 1883, a tak je dnes novějším elegantním městečkem, vyhledávaným k dovolené i významnými osobnostmi.

V Lacco Ameno se nachází jeden ze symbolů ostrova - „fungo“ (houba) - lávová vyvřelina v moři vytvarovaná přírodními vlivy do tvaru houby.

Serrana Fontana a Barano leží pod Monte Epomeo a nedaleko se nachází nejjižnější a zřejmě i neromantičtější místo ostrova - Sant ´Angelo s úzkými svažitými uličkami a výběžkem Punta Sant´Angelo, spojeným s pevninou úzkou pláží.
Hotely Succhivo - jih ostrova

Forio je místem s největší koncentrací hotelů nejen kvůli Poseidonovým zahradám, ale i díky nejhezčím plážím ostrova. Je zde také velké množství kostelů, mimo jiné sněhobílý kostelík Santa Maria del Soccorso, známý z Wilderova filmu „Nebožtíci přejí lásce“.
Hotely Forio

Pokud by někoho přece jen omrzely příjemné termální koupele, krásné pláže a milá ischitánská atmosféra, může jednoduše podniknout například výlet na blízký ostrůvek Capri, na pevninu do Neapole či do Pompejí a na Vesuv.

Ischia - výlety
Každopádně, kdo jednou Ischii navštíví, bude se sem rád vždy vracet, protože na tak malém kousku země nalezne vše, po čem touží…

SICÍLIE (Sicilia)

Sicílie je největším ostrovem ve Středozemním moři s rozlohou přes 25 000 km2 a se zhruba pěti milióny obyvatel. Od pevninské Itálie je oddělena Messinskou úžinou, přes kterou se lze přepravit trajektem. Jednodušším a rychlejším způsobem, jak na Sicílii dostat, je letecká doprava. Hlavní mezinárodní letiště se nachází u hlavního města Palerma, další je na východním pobřeží v Catanii.


Foto: Sicílie - Etna

Dějiny ostrova jsou velmi pestré, jeho strategická poloha ho předurčila k tomu, aby se zde střídaly nejrůznější mocné národy. Prvními z významných obyvatel byli Řekové, kteří založili například města Messina, Naxos nebo Syrakusy. Následovali největší starověcí mořeplavci - Kartaginci, jejichž hlavní základnou na ostrově se stalo nové město - Palermo. Po punských válkách se na dlouhá staletí stali vládci Sicílie Římané, pro které byl ostrov nejen důležitou vojenskou základnou, ale i obilnicí velkého impéria. Neklidný středověk znamenal pro Sicílii další střídání dobyvatelských národů a na dlouhou dobu se dostala i pod arabskou nadvládu. Tu ukončili až Normané, kteří zde s požehnáním papeže ve 12. století vytvořili první Sicilské království. Dalšími vládci se staly Aragonská, později i Savojská a Habsburská dynastie a počátkem 19. století vytvořila Sicílie spolu s Neapolským královstvím „Království obojí Sicílie“. Když se ostrov po roce 1861 stal součástí sjednocené Itálie, nebyli jeho obyvatelé příliš nadšeni a i v důsledku špatné hospodářské situace odešlo mnoho Sicilanů do zámoří, především do USA a tak i tam dosáhl vliv mafie, nedílné součástí sicilského podsvětí už od konce 19. století.

Díky této pestré směsici vlivů můžeme na Sicílii obdivovat mnoho antických, byzantských, islámských a normanských památek, a tím samozřejmě výčet zajímavostí nekončí. Kromě památek a nádherného moře se velkému zájmu turistů těší i nejvyšší činná sopka v Evropě - Etna (3 300 m). Úchvatný pohled na ni se naskýtá z městečka Taormina, které je považováno za jedno z  turisticky nejatraktivnějších míst celé Itálie. Kromě nádherné přírody zde nalezneme i antické památky, skvělé restaurace, hotely, krásné pláže a malebná zákoutí.


Foto: Sicílie - Taormina

Sicílie je opravdu velmi rozmanitá a nabízí mnoho krás, které stojí za objevování.  Hlavní město Palermo a blízké Monreale s velkolepou normanskou katedrálou, Syrakusy na jihovýchodním cípu ostrova se směsicí antických a barokních památek, na západě Selinunte se zbytky řecké akropole a chrámového komplexu, Agrigento a Údolí chrámů s pozůstatky dórských chrámů u pobřeží, antická svatyně v Tindari a mnoho dalšího… to je Sicílie, královna Středozemního moře.   
Hotely Brolo - severní pobřeží
Hotely Giardini Naxos - východní pobřeží

SARDINIE (Sardegna)

Sardinie je druhým největším italským ostrovem, ale v oblíbenosti a množství krás si v ničem nezadá s o něco málo větší Sicílií. Stala se oblíbeným dovolenkovým místem nejen turistů z celého světa, ale i samotných Italů, kteří zde rádi tráví především své srpnové volno. Oproti Sicílii je Sardinie mnohem méně zalidněná - žije zde pouze 1,6 milionu obyvatel na ploše něco málo přes 24 000 km2. Hlavním městem je Cagliari na jihu. Ostrov je značně hornatý a má členité pobřeží, podobně jako sousední Korsika, kde jsou však hory ještě vyšší. Nejvyšším bodem Sardinie je La Marmora (1 834 m) v pohoří Gennargentu ve východní části ostrova.


Foto: Sardinie - Gennargentu

Jednou z nejvyhledávanějších a nejprestižnějších oblastí je Costa Smeralda - Smaragdové pobřeží, které dostalo svůj název podle nádherné barvy moře, které ho omývá. Je to deset kilometrů dlouhý pás pobřeží, který se táhne od Olbie směrem na sever, přes letovisko Porto Rotondo až k Porto Cervo. Díky krásným plážím s bílým pískem se také označuje za Karibik Středomoří. Od šedesátých let 20. století se tato původně divoká oblast začala proměňovat v jednu z nejexkluzivnějších turistických destinací poté, co okouzlila bohatého šejka, který zde zahájil budování prvních hotelů i celé infrastruktury. Bylo tu také zavedeno první letecké spojení Sardinie s pevninou a dodnes je letiště v Olbii významným výchozím dopravním uzlem. Na Costa Smeralda nalezne turista vše, co potřebuje k pohodové odpočinkové dovolené - nekonečné bílé pláže, nádherné moře, velké luxusní komplexy poskytující služby na vysoké úrovni i menší vilky, kvalitní restaurace, zábavní střediska, golfová hřiště, historické památky i krásné přírodní scenérie.

Ubytování Sardinie

Historie Sardinie, jako mnoha dalších ostrovů, o které usilovaly nejrůznější národy, je velmi pohnutá a ta nejstarší i dost nejasná. Nachází se zde mnoho megalitických památek, kromě tzv. „hrobek obrů“ jsou to především tajemné nuragy - prehistorické stavby, jejichž přesný účel není dodnes znám. Jde o různě velké a tvarované věže, některé mají uvnitř točitá schodiště a několik pater. Při jejich stavbě nebyl použit žádný spojovací materiál, a přesto drží i po několika tisících letech. Po národu stavitelů Nuragů si Sardinii postupně podmanili Féničané, Kartaginci, Římané, Byzantinci a Saracéni. Ve středověku se u moci střídají katalánští, aragonští, janovští a pisánští vládci - tzv. judikáti. Nastává i období rebelií, občanských válek a pirátských nájezdů. Na několik staletí se pak ostrov dostává pod španělskou nadvládu, která končí až po válkách o španělské dědictví v 18. století, po nichž je Sardinie přiřčena Rakousku. Císař ji však mění za Sicílii, a tak se Sardinie stává součástí Sardinsko-Piemontského království, které trvá až do sjednocení Itálie a vyhlášení království v roce 1861. Krátce po druhé světové válce se Itálie stává republikou a Sardinie dostává zvláštní status autonomní oblasti.


Foto: Sardinie - Costa Smeralda

Sardinie je ostrov s pozoruhodnou historií a nádhernou přírodou. Mimo jiné je to i místo, kde dlouhověkost není jen snem lékařské vědy. Žije zde nadprůměrný počet lidí starších sta let a tento fakt v několika posledních letech zaměstnává badatele z různých koutů světa. K místní dlouhověkosti prý přispívá mnoho faktorů - genetických, sociálních a antropologických. A blahodárný vliv může rozhodně mít i výborné červené sardské víno, extrémně bohaté na polyfenoly - sloučeniny velmi prospěšné organismu. Určitě se tedy vyplatí tento magický ostrov navštívit a vychutnat všechny jeho krásy...

Letecké zájezdy na italské ostrovy pořádá CK FEDE.

- PR článek -

CK FEDE s.r.o.
Jeruzalémská 3
110 00  Praha-Nové Město
Tel.: 224 142 340/350/356
nonstop linka: 731 471 690

fede@fede.cz
www.fede.cz

 

Článek byl zobrazen 12 085 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA