Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Počasí v Itálii

Vzhledem k tomu, že Itálie pokrývá celý Apeninský poloostrov, který vybíhá do Středozemního moře a dosahuje téměř až na úroveň Afrického kontinentu, se můžeme v zemi setkat s různými druhy klimatu. Na severu země je klima ovlivňováno blízkostí Alp, zatímco na jihu panuje subtropické středomořské podnebí.

Počasí v Itálii - Bormio
Foto: Bormio

Severní a jižní část Itálie se od sebe odlišuje jak v teplotách, tak i v celkovém úhrnu srážek. V Alpách a alpské oblasti se i v létě setkáme s poměrně častými srážkami, zatímco na zbytku Apeninského poloostrova, zejména v jeho jižnější části, se v létě deště téměř nedočkáme. Nejvíce jsou na srážky bohaté podzimní a jarní měsíce. V zimě se pak na severu země setkáme i se sněžením, od Florencie směrem na jih se pak sníh většinou dlouho neudrží. Sever Itálie je vyhledávanou lyžařskou destinací, v Alpách jsou v zimních měsících ideální podmínky pro zimní sporty. Horské klima zaručuje dostatek sněhu po celou zimu.

Počasí v Itálie - Toskánsko
Foto: Toskánsko

Počasí v konkrétní italské destinaci je ovlivňováno nejen její polohou, ale také tím, jaké moře ji omývá. Průměrné teploty na pobřeží Tyrhénského moře jsou cca o 2 stupně Celsia vyšší, než na jadranském pobřeží. Počasí na tyrhénském pobřeží je totiž ovlivňováno atlantským prouděním a částečně také prouděním z Azorských ostrovů. Díky tomu je zde v létě jen minimum dešťových srážek a teploty se pohybují nad 30 stupni Celsia. Pobřeží Jaderského moře je o něco chladnější, protože je zdejší klima ovlivňováno mořem a tedy i zvýšenou vlhkostí vzduchu. Počasí je po celý rok poměrně stabilní a k výraznějším dešťovým srážkám během roku nedochází – průměrně prší 5 dní v měsíci. Denní teploty se v prázdninových měsících, tedy v červenci a srpnu, pohybují okolo příjemných 25 stupňů Celsia. Úhrn srážek se zvyšuje s blížícím se koncem roku. Nejdeštivějším měsícem je listopad.

Itálie v létě – obecně se dá říct, že je italské léto horké a suché, vždy však záleží na tom, kde konkrétně se nacházíme. Pádská nížina na severu země je ovlivňována mírným středozemním klimatem, ostrovy na jihu země, jako je například Sicílie, jsou zase ovlivňovány blízkostí Afriky. Od jihu zde vanou časté větry, které přináší horký a suchý vzduch. V létě se teploty v severní Itálii pohybují mezi 22 – 24 stupni, zatímco na jihu pak mezi 26 – 28 stupni Celsia. Na Sicílii je pak možné zažít i extrémní teploty, kdy se rtuť teploměru zastaví až na 45 stupních Celsia.

Počasí v Itálii - Sicílie
Foto: Sicílie

Itálie v zimě – Alpy vytváří přirozenou bariéru, která zabraňuje pronikání chladného polárního vzduchu dále na Apeninský poloostrov. Zima v Itálii se tak dá označovat za mírnou. Průměrné denní teploty v zimních měsících se však na různých místech dosti liší. V Alpách a jejich předhůří se pohybují okolo nuly, ve středu poloostrova okolo 4 stupňů a na jihu již panuje typicky středomořská zima, kdy teploty dosahují na 12 stupňů Celsia.

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH LEVNĚ

Pojeďte si užít lyžování a klid v Savojských Alpách! 8 dní skipas, 7 nocí v rezidenci přímo u sjezdovky, doprava komfort. busem. To vše nyní od 6 770 Kč/os

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA