Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Řím - informace o věčném městě

Řím je hlavním městem Itálie a zároveň jedním z nejstarších měst v Evropě. Jeho území je totiž nepřetržitě obydleno již po 2700 let. Metropole byla střediskem Římské říše i katolické církve a ve své době ovlivňovala téměř celý svět. Dějiny „Věčného města“ – jak se Římu také říká, jsou velmi pestré a návštěvník se s nimi setká doslova na každém rohu.

Nejnavštěvovanější římské památky: 

Fontána di Trevi, ŘímForum Romanum, ŘímKoloseum, Řím
Pantheon, Římnáměstí Piazza Navona, ŘímVatikán
Další římské památky najdete v levém menu.

Další informace o městě

Řím leží v provincii Roma v oblasti Lazio, uprostřed hornaté krajiny zvané Campagna di Roma. Byl vystavěn na sedmi pahorcích: Kapitol, Quirinalis, Viminalis, Esquilinus, Palatin, Aventin a Caelius. Nejvýznamnějším z nich je Kapitol, na němž bylo postaveno stejnojmenné náboženské centrum. Tomuto kopci dominuje Kapitolské náměstí s paláci a Kapitolským muzeem. Najdeme zde také jeden z nejkrásnějších římských kostelů Santa Maria in Aracoeli, ke kterému vede 124 schodů.

Řím je dnes sídlem prvotřídních a světově uznávaných kulturních institucí jako je Papežská univerzita, Národní a Vatikánská knihovna, Goethův institut a mnoho dalších. Jen málo světových měst oplývá tolika uměleckými, historickými a architektonickými památkami jako právě italská metropole.

Snad každému se ve spojení s Římem jako první vybaví Koloseum. Je hlavní a nejnavštěvovanější památkou města a největší dochovanou stavbou z období Římské říše. Stavět se začalo mezi lety 70 a 72 našeho letopočtu, za panování římského císaře Vespasiána, dokončeno však bylo až roku 80 po Kristu za císaře Tita. Krvavá historie Kolosea ovšem nahání hrůzu – odhaduje se, že v něm našlo smrt přes 400 tisíc lidí a ještě mnohonásobně více zvířat. K nejpopulárnějším událostem totiž patřily krvavé gladiátorské zápasy. Tehdejší kapacita diváků byla asi 50 tisíc. Zdi Kolosea jsou dnes již poničené, částečné jsou však dochována všechna 4 patra se sloupy.

Řím

Za nejstarší část Říma je považováno Forum Romanum, místo, které bylo po dlouhá staletí srdcem starověkého Říma a centrem celé říše. Dnes je poseto pozůstatky mnoha historických památek. Kdysi zde stávaly honosné reprezentační budovy, památné oblouky a sochy, které byly vytvořeny většinou z mramoru. Forum Romanum začalo upadat v 6. století a dnes patří k nejdůležitějším archeologickým nalezištím. Dominantu tvoří zachovalé vítězné oblouky propojené původní římskou silnicí z černé žuly. Circo Massimo byl největším římským závodištěm s kapacitou 250 tisíc diváků. Rozkládal se v údolí pod vrcholem Palatin.

V centru města stojí Pantheon, jedna z nejlépe zachovalých staveb z dob římské antiky, která je považovaná za vrcholné dílo římského stavitelství. Mezi jedinečné římské památky patří kostely San Pietro In Vincoli (sv. Petr v řetězech) či San Clemente (sv. Klement). Nedaleko je k vidění vzácný středověký chrám Santa Maria sopra Minerva a kostel San Luigi dei Francesi s Caravaggiovými obrazy. Za nejkrásnější římské náměstí bývá označováno Piazza Navona, které přitahuje návštěvníky ve dne i v noci. Známý římský pouliční trh se rozkládá zase na náměstí Piazza Campo dei Fiori.

Řím

Pravému břehu řeky Tibery vévodí jedinečný Andělský hrad, který si nechal postavit císař Hadrián jako své mauzoleum. Dnes jsou v něm uchovány sbírky zbraní a klenotnice. Od něj vede Andělský most zdobený 10 sochami andělů. Jednou z hojně vyhledávaných turistických zajímavostí jsou také Španělské schody. Významnou novoklasickou stavbou města je památník Viktora Emanuela II., který se s délkou 135 metrů stal největším památníkem v Itálii.

Na území města se na pravém břehu řeky Tibery rozkládá samostatný stát Vatikán s přibližně 400 obyvateli. Vatikán je sídlem papeže, hlavy katolické církve. Na jeho území najdete chrám sv. Petra a Sixtinskou kapli, jenž je nejslavnějším mistrovským dílem západního umění. Freska „Poslední soud“ od Michelangela pokrývá celou čelní zeď chrámu. Řím se od starověku může pyšnit důmyslným systémem veřejných vodovodů a také soustavou fontán a kašen. K těm nejznámějším římským fontánám patří Fontana di Trevi, která je úžasným uměleckým dílem. Zdobí ji nádherné barokní mramorové sousoší. Z dalších známých fontán jmenujme například Fontanu del Babuino, Barcaccia nebo Fontanu della Botte.

Články z Říma

 

Kontextová reklama.

Eurovíkendy: Řím – co si nenechat ujít při návštěvě Říma

Eurovíkendy: Řím – co si nenechat ujít při návštěvě Říma

Italská metropole Řím je jedním z nejstarších měst v Evropě, je totiž nepřetržitě obydlena více než 2700 let. Řecký spisovatel Lukiános o Římu řekl, že je „kouskem ráje“, toskánský učenec Gian Francesco Poggio Bracciolini o něm zase napsal, že je „nejkrásnějším a nejvelkolepějším městem, která kdy byla či budou“. Oba měli pravdu…

celý článek

 

Vatikán - bazilika svatého Petra

Vatikán - bazilika svatého Petra

Umístění jedné z nejznámějších církevních staveb křesťanského světa je úzce spjato s místem posledního odpočinku apoštola Petra. Snad právě proto sem každoročně přijíždí miliony věřících, aby vyjádřili svůj obdiv a oddanost člověku, který věrně následoval svého učitele a ve jménu víry podstoupil mučednickou smrt.

celý článek

 

Kapitol je srdcem starověkého Říma

Kapitol je srdcem starověkého Říma

Kapitol neboli Campidoglio je srdcem starověkého Říma a zároveň nejslavnějším a nejvyšším ze sedmi původních římských pahorků. V minulosti byl náboženským centrem a symbolem moci starověkého Říma.

celý článek

 
 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH LEVNĚ

Pojeďte si užít lyžování a klid v Savojských Alpách! 8 dní skipas, 7 nocí v rezidenci přímo u sjezdovky, doprava komfort. busem. To vše nyní od 6 770 Kč/os

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA