Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

San Luigi dei Francesi

Zhruba v půli cesty mezi náměstím Piazza Navona a Pantheonem se na Martově poli nachází kostel San Luigi dei Francesi z roku 1589. Je zasvěcen francouzskému králi Ludvíku IX., který byl svatořečen. Kostel se proslavil především tím, že ukrývá několik vrcholných Caravaggiových děl. V současnosti je považován za francouzský národní kostel.

Kostel San Luigi dei Francesi se pyšní renesanční fasádou, která je připisována Giacomovi della Porta, ale sochy pocházejí až z 18. století. Všimnout si můžete také kamenných draků a lilií zdobících horní část fasády. Interiér kostela je velmi bohatě vyzdoben, téměř všude je mramorová výzdoba a pomníky.

Zlatým hřebem kostela je však kaple Contarelli, v níž jsou umístěna tři Caravaggiova díla, která zobrazují scény ze života svatého Matouše. Jde o „Povolání svatého Matouše“, „Svatý Matouš s Andělem“ a „Mučednictví svatého Matouše“. Obrazy patří k mistrovským dílům dramatické kompozice, šerosvitu a realismu. Na obrazu „Povolání svatého Matouše“, který byl namalován v letech 1599 - 1600 si můžete všimnout Ježíše (nebo spíše jeho ruky) ukazujícího na Matouše. Ten má udivený výraz a ukazuje na člověka vedle sebe. Tento obraz, stejně jako většina Carravagiových děl, vzbudil ve své době velký rozruch.

Obraz „Svatý Matouš s Andělem“, který je v kostele k vidění dnes, není první verzí tohoto slavného obrazu. Ta měla zobrazovat anděla v těsné blízkosti evangelisty Matouše a přímo vedoucího jeho ruku při psaní. Tato verze však byla zavržena a obraz byl během 2. světové války zničen. Na dalším z Caravaggiových vrcholných děl „Mučednictví svatého Matouše“ je vyobrazena skupina lidí, mezi nimiž je ukrytý i nájemný vrah. Autor obrazu zpodobnil sám sebe jakožto očitého svědka této události. Zděšený chlapec na obraze vpravo je ministrant, který přisluhoval Matoušovi při mši. Tyto tři obrazy stačí k tomu, aby byl Caravaggio považován za jednoho z největších světových malířů. Ve druhé kapli napravo jsou „Scény ze života sv. Cecílie“, jejichž autorem je Domenichino.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ VE FRANCII

Pojeďte si užít lyžování a klid v Savojských Alpách! 8 dní skipas, 7 nocí v rezidenci přímo u sjezdovky, doprava komfort. busem. To vše nyní od 6 770 Kč/os

 

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO

Velký okruh po nejzajímavějších místech Středního Východu
včetně výletu do jordánské Petry s poutavým českým výkladem. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA