Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

San Luigi dei Francesi

Zhruba v půli cesty mezi náměstím Piazza Navona a Pantheonem se na Martově poli nachází kostel San Luigi dei Francesi z roku 1589. Je zasvěcen francouzskému králi Ludvíku IX., který byl svatořečen. Kostel se proslavil především tím, že ukrývá několik vrcholných Caravaggiových děl. V současnosti je považován za francouzský národní kostel.

Kostel San Luigi dei Francesi se pyšní renesanční fasádou, která je připisována Giacomovi della Porta, ale sochy pocházejí až z 18. století. Všimnout si můžete také kamenných draků a lilií zdobících horní část fasády. Interiér kostela je velmi bohatě vyzdoben, téměř všude je mramorová výzdoba a pomníky.

Zlatým hřebem kostela je však kaple Contarelli, v níž jsou umístěna tři Caravaggiova díla, která zobrazují scény ze života svatého Matouše. Jde o „Povolání svatého Matouše“, „Svatý Matouš s Andělem“ a „Mučednictví svatého Matouše“. Obrazy patří k mistrovským dílům dramatické kompozice, šerosvitu a realismu. Na obrazu „Povolání svatého Matouše“, který byl namalován v letech 1599 - 1600 si můžete všimnout Ježíše (nebo spíše jeho ruky) ukazujícího na Matouše. Ten má udivený výraz a ukazuje na člověka vedle sebe. Tento obraz, stejně jako většina Carravagiových děl, vzbudil ve své době velký rozruch.

Obraz „Svatý Matouš s Andělem“, který je v kostele k vidění dnes, není první verzí tohoto slavného obrazu. Ta měla zobrazovat anděla v těsné blízkosti evangelisty Matouše a přímo vedoucího jeho ruku při psaní. Tato verze však byla zavržena a obraz byl během 2. světové války zničen. Na dalším z Caravaggiových vrcholných děl „Mučednictví svatého Matouše“ je vyobrazena skupina lidí, mezi nimiž je ukrytý i nájemný vrah. Autor obrazu zpodobnil sám sebe jakožto očitého svědka této události. Zděšený chlapec na obraze vpravo je ministrant, který přisluhoval Matoušovi při mši. Tyto tři obrazy stačí k tomu, aby byl Caravaggio považován za jednoho z největších světových malířů. Ve druhé kapli napravo jsou „Scény ze života sv. Cecílie“, jejichž autorem je Domenichino.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA