Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lázně císaře Diokleciána

Na území Říma byly v roce 306 našeho letopočtu otevřeny lázně císaře Diokleciána, který panoval v letech 284 – 305. Byly tak rozlehlé, že se v nich mohlo najednou rekreovat na 3000 lázeňských hostů. Vnější konstrukci lázní se podařilo dochovat dodnes, což svědčí o umění tehdejších stavitelů.

Stejně tak jako v Trajánových a Caracallových lázních se i v těch Diokleciánových nachází místnosti jako natatio (velký obdélníkový plavecký bazén), frigidarium (studená lázeň), tepidarium (vlažná lázeň) a calidarium (teplá lázeň). Tyto prostory jsou umístěny podél střední osy.

Papež Pius IV. požádal v roce 1561 již šestaosmdesátiletého Michelangela, aby v jedné části Diokleciánových lázní vystavěl kostel. On tak učinil a postavil kostel Santa Maria degli Angeli. Vstup do kostela byl vybudován v apsidě calidaria a chrámová předsíň na místě antického tepidaria. V 18. století však byl Michelangelův kostel přestavěn architektem Luigim Vanvitellim, který změnil osu kostela a naproti vchodu vybudoval nový hlavní oltář. Z Michelangelovy původní hlavní lodi se tak stala nezvykle velká příčná loď, jejíž rozměry jsou ohromující – na délku má 90 metrů, na šířku 26 metrů a je přes 27 metrů vysoká. Je tvořena osmi masivními žulovými sloupy, které jsou vysoké 14 metrů.

Určitě byste neměli vynechat prohlídku velké křížové chodby, která byla postavena v roce 1565 a je rovněž připisována Michelangelovi. Chodba byla součástí kartuziánského kláštera. V roce 1889 byla část Diokleciánových lázní přebudována na Národní muzeum města Říma, které se postupně rozrostlo do dalších tří přilehlých objektů. V současnosti zde sídlí Epigrafické muzeum vystavující 10 tisíce nápisů a náhrobních pomníků. K vidění jsou zde také mozaiky a fresky ilustrující denní život v antickém Římě, který se většinou soustředil kolem náboženství, vzdělání a povolání.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ VE FRANCII

Pojeďte si užít lyžování a klid v Savojských Alpách! 8 dní skipas, 7 nocí v rezidenci přímo u sjezdovky, doprava komfort. busem. To vše nyní od 6 770 Kč/os

 

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO

Velký okruh po nejzajímavějších místech Středního Východu
včetně výletu do jordánské Petry s poutavým českým výkladem. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA