Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Národní římské muzeum

Národní římské muzeum – Museo Nazionale Romano původně sídlilo v Diokleciánových lázních nedaleko vlakového nádraží. Mnohá díla však musela být kvůli nedostatku prostoru ukryta ve skladech a sklepeních, proto bylo rozhodnuto rozdělit muzeum na čtyři části a předměty vystavit ve čtyřech římských památkách.

V Diokleciánových lázních se nyní nachází skvěle uspořádané epigrafické muzeum, jehož část je věnována předřímské historii. Na Piazza della Repubblica se v původně střední škole Palazzo Massimo alle Terme ukrývají nádherné řecké a římské sochy, mozaiky i fresky. V původním renesančním kardinálském paláci Palazzo Altemps v blízkosti náměstí Piazza Navona jsou vystaveny mnohé poklady římských dějin, jako například trůn Ludovisi. V kryptě Balbi, nedaleko Lago Argentina, jsou zase vystaveny exponáty pocházející z období od konce antického Říma až do pozdního středověku.

Pokud byste se měli rozhodnout, kterou z těchto částí Národního římského muzea navštívíte, pak by to určitě mělo být Palazzo Massimo alle Terme, kde jsou vystavena ta nejkrásnější díla řeckého a římského sochařství. Všechna jsou velmi pěkně uspořádaná a opatřena anglickým komentářem. Najdete zde fresky, mozaiky, obrazy, šperky a nejrozsáhlejší sbírku mincí na světě. Budova, ve které muzeum sídlí, byla postavena podle vzoru raně barokních římských šlechtických sídel v letech 1883 – 1887 jako jezuitská kolej.

Muzeum se rozkládá na čtyřech podlažích, včetně suterénu. Právě v něm je uložena největší sbírka mincí sahající až do doby antického Říma. Mince jsou umístěny ve vertikálních vitrínách a detailně si je můžete prohlédnout pomocí automatizované lupy. V přízemí a v prvním patře jsou vystavena sochařská díla tvořící jádro antických sbírek Národního muzea. Sochy jsou roztříděny podle témat a historických období. Vidět zde můžete také obrazy a symboly moci pocházející především z 2. a 1. století před Kristem. Nejvýznamnější je pravděpodobně barevná obří socha Minervy. Následují různé Augustovy portréty, nádherný oltář z Ostie zasvěcený Martovi, či fresky z kolumbária na Esquilinu.

Výstava v prvním patře se soustředí především na ikonografii v oficiálním římském umění. Přesto je zde patrný velký řecký vliv. V sálech č. 5 a 6. jsou vystavena díla z předměstských císařských vil – jde o sochy „Apollón“, „Schoulená Afrodita“, „Discobolos Lancellotti“, „Odpočívající Hermafrodit“ nebo „Zraněná dcera Niobe“. Bez povšimnutí by neměl zůstat ani sál č. 12, kde je Portonaccio Sarcophagus se scénami z bitev mezi římskými a barbarskými vojáky. V jednom z dalších sálů jsou vystaveny busty císaře Hadriána, jeho manželky Sabiny a jeho milence Antinooa. Nezapomenutelný je také sál č. 14, v němž jsou pod titulem „Ikonografie a oslavy od Severů po Konstantina“ nashromážděna různá díla, včetně několika sarkofágů. Mnohé z nich jsou vyzdobeny scénami ze Starého a Nového zákona.

Ve druhém patře jsou vystavena díla, která byla součástí interiéru staveb antického Říma. Na zdech i na podlaze jsou zde k vidění fresky a mozaiky. Zrekonstruovány byly dokonce celé místnosti z vil pocházejících z pozdního období Římské říše a tak si dnes můžete prohlédnout původní výzdobu stěn. Jelikož se zde podařilo dochovat obrazové cykly mající nesmírnou důležitost a kvalitu, je návštěvníkům v tomto patře zakázán volný pohyb. Organizovány jsou tak pravidelné 45 minutové prohlídky s průvodcem.

Uchváceni budete pravděpodobně nádherou letní jídelny „triclinium“ s nástěnnými freskami z Liviina domu. Livie byla manželkou císaře Augusta a matkou budoucího císaře Tiberia. Zdi jejího domu sem byly převezeny z Via Flaminia na okraji Říma. Na freskách jsou patrné zahrady se stromy, různými druhy ovoce, rostliny, květiny i exotičtí ptáci. Všimnout si můžete také grotesek a štukové výzdoby stropu. Další řada úžasných fresek pochází z vily z 1. století, která byla objevena v roce 1879 na pozemcích Villa Farnesina v římské čtvrti Trastevere. Fresky mají černé pozadí s vlysy a dekorativními motivy. V tomto patře jsou vystaveny také mozaiky. Čtyři vozatajové pocházejí z vily z 3. století patřící rodině Severů a jsou dokladem jejich uměleckého vkusu. Překvapivě moderní jsou mramorem vykládané dekorace z baziliky Junia Bassa.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ VE FRANCII

Pojeďte si užít lyžování a klid v Savojských Alpách! 8 dní skipas, 7 nocí v rezidenci přímo u sjezdovky, doprava komfort. busem. To vše nyní od 6 770 Kč/os

 

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO

Velký okruh po nejzajímavějších místech Středního Východu
včetně výletu do jordánské Petry s poutavým českým výkladem. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA