Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ara Pacis Augustae - informace o římské památce

Památník Ara Pacis Augustae je jednou z nejslavnějších památek starého Říma. Tento ceremoniální oltář byl inaugurovaný v roce 9 před Kristem jako připomínka římského míru Pax Romana. O dosažení míru se zasloužil císař Augustus po dobytí Španělska a Galie.

Oltář byl objeven v roce 1568 blízko Piazza San Lorenzo in Lucina a po částech vykopán. Znovu složen byl teprve ve 30. letech 20. století. Chybějící části byly doplněny a celý oltář vyrobený z italského mramoru je dnes velkou turistickou atrakcí. Oltář Ara Pacis je postaven na pravoúhlém podstavci a obklopen čtyřmi stěnami s vchody na dvou stranách.  Stěny památníku zdobí reliéfní výjevy z mytického počátku Říma a vlysy s alegorickými scénami s císařskou rodinou. Reliéfy jsou krásným příkladem klasického sochařství té nejvyšší kvality. Z historického hlediska jsou velmi zajímavé.

Detail severní stěny zobrazuje průvod senátorů v tógách s vavřínovými věnci na hlavách. Toto procesí se opravdu uskutečnilo dne 4. července roku 13 před Kristem. Poloviční postava na boku otočená čelem k mauzoleu je sám Augustus. Následují jej kněží a členové rodiny, včetně jeho zetě Agrippy. Jeho místo na pozici druhého šlechtice v procesí naznačuje, že je právoplatným dědicem. Nápis „Res gestae Divi Augusti“, který si můžete přečíst na vnější moderní stavbě, je titulem knihy pojednávající o císařových úspěších.

Na levém panelu sedí uprostřed symbolů hojnosti bohyně s dvojčaty na klíně, jejíž totožnost je předmětem sporů historiků. Panel má zobrazovat objevení dvojčat Romula a Rema pastýřem Faustulem.  Na pravém panelu je vidět špatně zachovaný portrét ženské bojovnice (údajně by to měla být bohyně Roma) sedící na hromadě zbraní zabavených nepřátelům.

Ara Pacis se v roce 2005 podrobil rozsáhlé renovaci, která probíhala pod vedením známého amerického architekta Richarda Meiera. Dne 21. dubna roku 2006 byl otevřen nový muzejní komplex, v němž kromě římského oltáře najdeme také konferenční centrum, knihovnu, knihkupectví, kanceláře a prostory pro výstavy. Naproti komplexu se nachází Augustovo mauzoleum, které bývalo ve starém Římě rovněž významnou stavbou. Mauzoleum bylo jednou z prvních velkých kruhových městských hrobek. V budoucnu se snad také ono dočká obnovy.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ VE FRANCII

Pojeďte si užít lyžování a klid v Savojských Alpách! 8 dní skipas, 7 nocí v rezidenci přímo u sjezdovky, doprava komfort. busem. To vše nyní od 6 770 Kč/os

 

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO

Velký okruh po nejzajímavějších místech Středního Východu
včetně výletu do jordánské Petry s poutavým českým výkladem. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA