Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Řím - náměstí Piazza di Spagna

K nejvýraznějším římským památkám patří náměstí Piazza di Spagna a slavné Španělské schody. Svůj název získalo náměstí nacházející na úpatí pahorku Pincio, podle paláce Pallazo di Spagna, který byl postaven v roce 1622 jako španělské velvyslanectví u Svatého stolce.

Původně se tak jmenovala pouze jižní část náměstí, severní nesla název Piazza di Francia. Náměstí Piazza di Spagna je dnes oblíbeným místem setkávání a již dlouho patří mezi nejnavštěvovanější místa v Římě. Může za to nejen pohodová jižanská atmosféra, která zde panuje, ale také množství památek situovaných v jeho okolí.

V dobách největší slávy, tedy v období, kdy mladí pánové a zřídkakdy i dámy podnikali tzv. Grand Tour - šlo téměř o rituální cesty po evropských městech, bez kterých by vzdělání mladých zbohatlíků rozhodně nebylo úplné. Náměstí se tak stalo doslova magnetem pro umělce a cizince. Náměstí a přilehlé uličky byly lemovány hotely, ateliéry a kavárnami, které často přilákaly i tak zvučná jména, jako byl například Byron, Liszt, Stendhal nebo Wagner. Atmosféru té doby si ještě dnes můžete vychutnat v kavárně Caffé Greco nacházející se na Via Condotti.

Piazza di Spagna, Řím
Autor: Paolo  Margari

Snad žádná postava není tak spjata s tímto náměstím, jako anglický romantický básník John Keats. Ten přišel do Říma v roce 1821, aby se pokusil vyléčit z tuberkulózy. Ubytoval se v domě u Španělských schodů. Po nějaké době pobytu v Římě však nemoci podlehl. Dnes je v jeho domě nádherné muzeum věnované jeho životu a dílu. Dozvíte se v něm spoustu informací ještě o dalších významných postavách literatury 19. století, například o básníkovi Shelleym.

Uprostřed náměstí Piazza di Spagna se tyčí výstřední Fontana della Barcaccia, kterou postavil Pietro Bernini roku 1629. Záměrně se podobá zpola potopené lodi, je tak připomínkou povodní, které postihly město v roce 1598. Od fontány stoupají barokní Scalinata della Trinita dei Monti – tedy Španělské schody. V letech 1723 – 1726 byly postaveny na žádost francouzského diplomata Stephana Gouffiera. Ten si pro jejich výstavbu povolal italské architekty Francesca de Sanctise a Alessandra Specchiho. Schody vedou ke stejnojmennému francouzskému kostelu se dvěma věžemi, který byl postaven za podpory francouzských králů v letech 1495 - 1585. Před ním stojí od roku 1788 nejmenší z římských obelisků, jde o antickou kopii egyptského originálu, která původně stávala v zahradách Sallustiových. Možnost chviličku posedět na schodech a kochat se okolím by si neměl nechat ujít žádný turista. Pokud si ovšem chcete vychutnávat zdejší atmosféru bez davu turistů, budete si muset přivstat.

Na jižní straně náměstí stojí ještě také antický sloup Neposkvrněného početí panny Marie, který byl nalezen při výkopech roku 1777. V roce 1856 jej nechal vztyčit papež Pius IX. na památku vyhlášení dogmatu o neposkvrněném početí Panny Marie. Na této straně náměstí najdete také Palazzo di Propaganda Fide, kde sídlí Kongregace pro evangelizaci národů.

- jap -

Další články z Itálie:
Řím - San Clemente
Portofino – město, kde se schází celebrity
Poloostrov Gargano
Spoleto – to je 2500 let historie
Cagliari – hlavní město Sardinie

Článek byl zobrazen 34 779 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA