Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pompeje - informace o archeologické lokalitě

Nikde v Itálii není tak živě evokována realita římského světa jako v Pompejích ležících na úpatí Vesuvu, asi 20 km od Neapole. Nebýt jedné z nejslavnějších pohrom v dějinách, Pompeje (italsky Pompei) by zůstaly jen jednou z mnoha menších římských kolonií zničených zubem času. Místo toho je erupce Vesuvu v roce 79 n. l. uchránila pro příští generace, když byly všechny budovy s mnoha obyvateli pohřbeny pod horou sopečného popela. Vykopávky v ruinách Pompejí byly zahájeny v roce 1748, ale zatím byla odkryta jen polovina celé plochy.

Byla sice vykopána asi jen jeho polovina, ale i tak si prohlídka vyžádá celý den. Je třeba vyrazit brzy ráno a připravit se na davy lidí, protože jde o jedno z nejpopulárnějších míst v jižní Itálii. Jen díky vrstvě sopečného popela můžete i dnes procházet ulicemi a obdivovat nejen architekturu, ale i malířskou výzdobu a nábytek římského města.

Pompeje

Dnes se návštěvníci mohou procházet ulicemi mezi troskami zrekonstruovaných domů. K nejčastěji navštěvovaným patří nevěstinec s erotickými malbami na stěnách. Kulturněji založení turisté jistě potěší i návštěva Velkého divadla. Při procházce tímto antickým městem budete mít možnost obdivovat domy vyzdobené freskami a nádhernými podlahovými mozaikami, chrámy, divadla, lázně nebo amfiteátr, ale i místa méně prozaická - jako třeba tehdejší taverny, pekárny nebo dokonce veřejné záchodky, které v žádném římském městě nesměly chybět.

Pompeje

Porta Marina je impozantní starobylá brána, kterou se vstupuje do Pompejí. Příkrá dlážděná cesta vede ke dvěma obloukům brány. Prochází se branou a ihned napravo lze vidět zbytky Venušina chrámu, zničeného již zemětřesením. Cesta pokračuje po Strada della marina okolo Domu Romula a Rema a Apollova chrámu a pak vede do velkolepého Fóra. Fórum bylo centrem hospodářského, politického i společenského života v Pompejích, a proto přístup sem byl vyhrazen pouze pro pěší.

Zřejmě nejvýznamnější a též i nejstarší veřejnou budovou ve městě je Bazilika. Postavena byla v letech 120 - 78 před Kristem a původně vykonávala funkce zastřešeného trhu, později zde byly vynášeny občanskoprávní a obchodní rozsudky. Západní konec města uzavírá Anfiteatro, které patří k nejstarším a nejzachovalejším existujícím římským amfiteátrům.

Pompeje

Několik dnů po katastrofě dorazila do oblasti komise vyslaná císařem Titem. Nalezla však jen prázdnou pláň pokrytou podivnou tmavou hmotou táhnoucí se od Neapole až ke Stabiu. Roku 80 se přijel na místo podívat sám císař a rozhodl, že se nebudou provádět žádné práce na vykopání zmizelých měst. První vykopávky nařídil až císař Alexandr Severus (vládl 208 - 235 n. l.), i ty byly záhy zastaveny a na Pompeje se téměř zapomnělo.

Pompeje

Poloha města byla objevena v roce 1599. Asi za 150 let byl zahájen archeologický výzkum. V současné době je asi 1/3 Pompejí zpřístupněna veřejnosti. Denně je navštíví asi 4 500 lidí. Současné vykopávky antických Pompejí jsou nejvelkolepějším svědectvím života římského města a tehdejší kultury. Dnes není jednoduché si představit, že v krajině pod Vesuvem, která je plná romantické krásy, zeleně a honosných vil mezi stonkami vinné révy, došlo kdysi k tragickému zastavení času na mnoho dalších let.

 

Kontextová reklama.

Pompeje - město v popelu

Pompeje - město v popelu

Kdo by neznal Pompeje? O tomto městě v Neapolské zátoce asi každý už někdy slyšel. V minulosti se stalo nedobrovolným účastníkem přírodní katastrofy, která jej zasypala a zabila jeho obyvatele, ale paradoxně díky tomu velmi rozšířila naše znalosti o antice.

celý článek

 

Fotogalerie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA