Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Paestum

Paestum - informace o letovisku

Paestum je synonymem pro nejromantičtější a nejpůsobivější archeologický soubor v jižní Itálii. Město starobylých archeologických vykopávek se nachází v jižní části Kampánie, v rovině nedaleko salernského zálivu, v zátoce Tyrhénského moře.

Paestum je turisticky významné pobřežní a historické městečko s troskami chrámů a nekropolí z roku 600 př. n. l., které tvoří nejvýznamnější monument řeckého stavitelského umění na italské pevnině. Řekové mu říkali Poseidonovo město. Po zpustošení města a kraje Saracény v 9. století se obyvatelé s relikvií Sv. Matouše, která zde byla podle tradice uložena od 4. století, uchýlili do výše položených oblastí, kde založili sídlo Capaccio (dnešní Paestum). Znovuobjevení se dočkalo až v 18. století.

Po staletí zapomenuté místo, dnes jedno z nejmalebnějších archeologických nalezišť, bylo objeveno teprve na počátku 18. století. Od té doby zde soustavně probíhají práce. V letech 1952 až 1964 bylo odkryto celé město. Paestum postavili Dórové v období mezi 7. a 6. stol. př. n. l. Sídlo obklopují neporušené obvodové hradby silné až 7 metrů.

Pokud přijedete směrem od Capaccia, vstoupíte do komplexu branou Porta Aurea a první důležitou stavbou, na kterou narazíte, bude Tempio di Cerere, chrám bohyně Ceres, postavený kolem roku 500 př. n. l. a na začátku křesťanské éry přestavěný na kostel. Cestou po vydlážděné silnici Via Sacra minete amfiteátr a fórum. Za nimi leží majestátní a velmi dobře zachovaný Tempio di Nettuno, Neptunův chrám, postavený kolem roku 450 př. n. l., a Basilica pocházející z roku 500 př. n. l., mylně pojmenovaná prvními archeology, ač se ve skutečnosti jedná o chrám zasvěcený bohyni Héře.

Nenechte si ujít návštěvu muzea s expozicí okapů zdobených lvími hlavami, votivních keramických předmětů a soch. Nejslavnějším a nejvíce vzrušujícím muzejním exponátem je Tomba del Tuffatore z roku 490 př. n. l., náhrobek „skokana do vody“ ozdobený dlaždicemi s erotickými scénami a výjevy z dobových oslav. Postava skokana je výrazná metafora zpodobňující běh života a jeho neodvratný zánik.

Kromě zmíněných historických pokladů nabízí současné Paestum i dokonale vybavené moderní turistické objekty, které slibují prožití nezapomenutelné dovolené. Dovolenou podle svých představ zde prožijí ti, kteří se nespokojí jen s nicneděláním na plážích, ale chtějí také poznávat a objevovat stále něco nového. Paestum společně s akropoli je i významné zemědělské středisko, odkud se vyváží především jižní ovoce, víno a ryby. Kouzlo této lokality spočívá také z velké části v nádherných rozkvetlých loukách a ve venkovské kráse poklidného prostředí.

V nejbližším okolí můžete navštívit malebný ostrov Capri, Amalfi, Pompeje, městečko Padula a mnoho jiných neméně zajímavých míst. Také Agropoli (3 km) má velice pěkné historické centrum, vystavěné na skalním masivu. Zde na vás dýchne atmosféra starých úzkých uliček, kostelů a místního hradu, který je zpřístupněn i veřejnosti. Charakteristický je také malý turistický přístav.

 

Kontextová reklama.

Paestum – archeologické naleziště světového významu

Paestum – archeologické naleziště světového významu

Na jihozápadním pobřeží Itálie se v kraji zvaném Kampánie rozkládá Paestum, které patří k nejromantičtějším a nejpůsobivějším archeologickým souborům v zemi. Podařilo se zde dochovat trosky chrámů, které jsou nejzachovalejšími monumenty řeckého stavitelského umění na italské pevnině.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA