Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Florencie - informace o městě

Florencie je označována jako kolébka italské renesance a považována za hlavní evropské město umění. Dějiny města jsou spojeny se slavnými jmény středověku, jako je například Dante, Michelangelo, Galileo, Botticelli či Machiavelli. Jejich a mnohá další umělecká díla najdete v řadě zdejších muzeí, galerií a kostelů.

Florencie, jež se stala metropolí Toskánska, se rozkládá na řece Arno. Město bylo založeno v roce 59 př. n. l., v raném středověku se stalo městským státem a 13. a 14. století pro něj bylo dobou vrcholného rozkvětu. Vládu nad Florencií získala tehdejší mocná bankéřská rodina Medicejů. Jejich zásluhou rostla vzdělanost a Florencie se stala kosmopolitním a kultivovaným evropským městem. V 15. století se Florencie proměnila v pokladnici renesančního umění a v kulturní centrum celé severní Itálie. Historické centrum města je od roku 1982 zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO.


Foto: dóm Santa Maria del Fiore

Díky množství architektonických, historických i kulturních památek je Florencie některými návštěvníky považována za jedno velké muzeum, kde je stále co objevovat. Tvrdá rána zasáhla Florencii v roce 1966, když se tudy prohnala stoletá voda, a došlo ke katastrofickým záplavám. Mnoho památek bylo tehdy poničeno nebo úplně zničeno. Následně však došlo k jejich rekonstrukci a většině z nich byla navrácena původní podoba. Dnes je město opět bohaté a to zejména díky značnému přílivu peněz z turistického ruchu.

Centrem města se stala dvě hlavní náměstí: Piazza della Signora a Piazza del Duomo. Piazza della Signora se stala občanským srdcem města. Stojí zde městská samospráva, slavná kavárna Rivoire, vstup do galerie Uffizi či Palazzo Vecchio. Základy paláce Palazzo Vecchio, kde dnes sídlí městský rada, byly položeny v roce 1299. Palác je ozdoben 95 metrů vysokou věží s cimbuřím a věžními hodinami.

Nejvýraznější dominantou a symbolem Florencie je však dóm Santa Maria del Fiore s majestátní kopulí stojící na Piazza del Duomo. Přestože je interiér katedrály poměrně prostý, její barevná novogotická fasáda je velmi zdobná a dekorativní. Nejstarší budovou města je baptisterium stojící v sousedství katedrály. Kopule je mistrovským dílem architekta Brunelleschiho. Pokud vystoupáte 463 schodů, dostanete se do lucerny, odkud se vám nabízí nádherný výhled na celou Florencii a její okolí. Zvonicí katedrály je tzv. Campanile, jejíž stavba byla zahájena v roce 1334.


Foto: mosty na řece Arno, v popředí Ponte Vecchio

Na náměstí Piazza del Duomo můžete navštívit ještě muzeum Museo dell´Opera del Duomo, kde jsou uložena cenná umělecká díla. V prvním patře stojí Michelangelova „Pieta“, kterou vytvořil jako svůj náhrobek, ale nelíbila se mu, proto ji v záchvatu zuřivosti částečně poničil.

Hlavní pěší zónou Florencie je Via dei Calzaiuoli, kde najdete kostel Orsanmichele, jež je ozdoben několika nádhernými sochami. V blízkosti hlavních náměstí se nachází ještě další dvě významné galerie: Uffizi a Bargello. Uffizi je nejvýznamnější florentskou galerií, kde je uložena rozsáhlá sbírka světového renesančního umění. K vidění jsou díla od italských, španělských, holandských, německých a mnoha dalších umělců. K nejpopulárnějším obrazům v galerii patří Botticelliho Zrození Venuše.

Další jedinečnou památkou je most Ponte Vecchio s obchůdky plnými zlatých šperků, které zde existují již od 13. století. Nad krámky vede chodba zvaná Corridorio Vasarino, která sloužila florentské šlechtě k tomu, aby při přechodu přes řeku nemuseli přijít do styku s obyčejnými lidmi. Ponte Vecchio je jediným mostem ve městě, který byl v roce 1944 ušetřen před zničením nacisty. Vydržel spoustu povodní, válku i občanské nepokoje a dnes patří mezi známé italské symboly.


Foto: kostel Santa Maria Novella

Ve Florencii můžete navštívit také zajímavé kostely Santa Croce a Santa Maria Novella. Santa Croce je považován za uměleckou svatyni a je také místem posledního odpočinku mnoha významných obyvatel města. Ke kostelu patří rovněž původní kapitula kostela Capella dei Pazzi, jež patří mezi nejdokonalejší výtvory rané renesance. Kostel se stejnojmenným náměstím tvoří centrum staré městské čtvrti.

Kostel Santa Maria Novella je druhým nejvýznamnějším florentským kostelem. Jeho stavba započala v roce 1246 a dodnes jej zdobí úžasná fasáda. V interiéru se nachází trojice cyklů fresek a obrazy rané renesance.

Z dalších památek města, které jistě stojí za návštěvu, jmenujme například kostel San Lorenzo, který je nejstarším ve městě, Medicejskou kapli s mauzoleem, palác Palazzo Medici-Ricardi, Galleria dell´Accademia či Museo di San Marco. Sbírku gotického a renesančního sochařství můžete obdivovat zase v muzeu Museo Nazionale del Bargello.

Památek je ve Florencii ještě mnohem více a vy byste potřebovali alespoň týden na to, abyste poznali alespoň jejich větší část. Návštěva Florencie je jedinečným zážitkem a určitě se do této italské perly budete rádi vracet. Kromě historie a umění zde naleznete také velké množství útulných kavárniček a restaurací, kde si budete moci vychutnávat zdejší atmosféru. Florencie je však známá i pro svůj čilý noční život, moderní divadla, kluby, hospůdky a bary s kouzlem starého italského stylu.

 

Kontextová reklama.

Bazilika San Lorenzo byla postavena už roce 393

Bazilika San Lorenzo byla postavena už roce 393

Bazilika San Lorenzo je jedním z největších florentských kostelů. Stojí v centru města a je místem posledního odpočinku všech vůdčích členů rodu Medici. Svatostánek se však pyšní ještě dalším prvenstvím, je totiž také nejstarším kostelem Florencie, byl postaven už roku 393 a mnoho let sloužil jako katedrála.

celý článek

 

Florencie - náměstí Piazza del Duomo

Florencie - náměstí Piazza del Duomo

Náboženským srdcem Florencie, která je dnes známá jako Evropské hlavní město umění, je náměstí Piazza del Duomo. Právě na něm se nachází katedrála Santa Maria del Fiore, zvaná jednoduše Duomo, jež je neodmyslitelným symbolem tohoto italského města, ukrývajícího mistrovská díla středověkého stavitelství a umění.

celý článek

 

Medicejská kaple ve Florencii - Cappelle Medicee

Medicejská kaple ve Florencii - Cappelle Medicee

Italská Florencie je městem ukrývajícím spoustu renesančních pokladů. Mezi ně patří také Medicejské kaple – mauzoleum rodu Medicejů, které pro své mecenáše vytvořil Michelangelo Buonarroti v zadní části kostela San Lorenzo. Rozsáhlý komplex s hrobkami rodiny Medici je považován za vrcholné dílo tohoto umělce.

celý článek

 

Fotogalerie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA