Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Piemont

Název Piemont je zkomoleninou slov piede di monti – úpatí hor – podle rozlehlé hradby Alp, které chrání mlhou zakryté nížiny, malá provinční města a kopce s pastvinami a vinicemi. V srdci této oblasti leží Turín, který své návštěvníky překvapí krásnými barokními stavbami, dlážděnými ulicemi, stinnými podloubími a elegantními kavárničkami. Turín byl kolébkou hnutí za sjednocení Itálie, domovem savojské dynastie, ze které pocházeli vévodové Piemontu a první králové sjednocené Itálie.

Piemont a sousední Valle d´Aosta mají na rozdíl od Turína a jeho kulturních klenotů venkovský charakter. Na jihu regionu leží vinicemi pokryté kopce (v okolí Barola) a zdánlivě nekonečná obilná a rýžová pole. Na severu se rozkládají Alpy s lyžařskými středisky, k nimž patří například Courmayeur a civilizací nedotčený Parco Nazionale del Gran Paradiso.

Piemont je oblast, která se v posledních letech stala oblíbeným turistickým cílem zejména pro milovníky dobré kuchyně. Tento plodný region na severozápadě Itálie je nejen zemí světoznámých vín, ale vlastní také jednu z nejvýznamnějších oblastí pro pěstování rýže v Evropě. Bílé lanýže, pocházející z města Alba jsou žádané stejnou měrou jako lískové oříšky z Cortemilia, sýr gorgonzola z města Novara nebo houby z údolí Val di Susa.

Uprostřed krajiny, plné historických hradů a zámků se rozléhají nádherné vinice. Rozmanitá krajina Piemontu u jezer Lago Maggiore a Lago d´Orta fascinuje půvabnou, téměř středozemní atmosférou, zatímco na západě, na hranicích s Francií, láká divokou přírodou horských údolí nejen pěší turisty.

Piemontská jezera Lago Maggiore, Lago d´Orta a Lago di Viverone jsou dnes žádaným turistickým cílem a překvapí nejednoho návštěvníka. Čirá voda, obklopená nádhernými parky, palmami, bujnými zahradami a horskými hřebeny, tak se prezentuje Lago Maggiore se svými mondénními letovisky Stresa a Verbania a svým zajímavým souostrovím Borromeovy ostrovy skládající se ze tří ostrůvků. Příznivcům sportu se otevírá ráj pro veškeré vodní sporty jako je plavání, jachting, surfování, jízda na lodních lyžích a kajaku nebo plavbu motorovým člunem. Milovníky trekkingu a lezení zase lákají okolní hory a Valgrande, nejrozlehlejší divoký národní park Evropy. Hráči golfu se mohou své vášni oddávat na 8 různých hřištích.

Piemont se stal kolébkou malířské školy, což dokumentují malé farní kostely a znamenité sbírky krásných umění. Nejpůsobivější architektonické skvosty v severozápadní Itálii se však nalézají nepochybně v Turíně, opomíjeném a elegantním barokním městě, které se může mimo jiné pochlubit jedněmi z nejlepších egyptských muzeí na světě.

Piemont proslul také průmyslem – Fiat v Turíně, Olivetti v Ivrey, Ferrero in Alba, ale nezapomněl ani na své zemědělské kořeny, a jídlo a pití si místní obyvatelé dodnes dovedou vychutnat. Daří se zde zemědělství a z krásných vápencových kopců Monferrato, jižně od Turína, pochází lanýže, víno Asti spumante a dvě vynikající červená vína – Barolo a Barberesco. Tato oblast je také kolébkou vermutu a slaných tyčinek (grissini), bez nichž by se bary a italské restaurace neobešly.

 

Kontextová reklama.

Turín - dějiště olympijských her

Turín - dějiště olympijských her

Průmyslové město, obchodní i kulturní centrum severozápadní Itálie se do celosvětového povědomí zapsalo především jako dějiště XX. zimních olympijských her. Fanoušci zeleného trávníku jej znají spíše ve spojení se známým fotbalovým klubem

celý článek

 

Lago d´Orta oplývá ryzí krásou

Lago d´Orta oplývá ryzí krásou

V severoitalských provinciích Verbano-Cusio-Ossola a Novara se v nadmořské výšce 290 metrů rozkládá jezero Lago d’Orta. Oproti sousedním jezerům Como a Maggiore sem v takové míře nepronikl masový turismus a ještě dnes tak oplývá ryzí krásou. Leží totiž v okouzlující krajině alpského podhůří.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA