Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Abruzzo - informace o regionu

Region Abruzzo leží ve střední Itálii. Severozápadním sousedem je oblast Marche, západním Umbrie, na jihu sousedí s Laziem, s Molise na jihovýchodě a východ oblévá Jaderské moře. Na 10 794 km² žije asi 1, 3 milionů obyvatel a hlavním městem je L’Aquila. Abruzzo není tak bohaté na památky jako sousední Umbrie nebo blízké Toskánsko, má však úchvatnou přírodu. Turisté jej dosud nestihli nijak zvlášť poznamenat a nejsou zde v takové koncentraci jako v okolních regionech.

Většinu území Abruzza pokrývají hory, zbytek je kopcovitý. Jediná nížina se nachází na pobřeží okolo Jaderského moře. Abruzzo má poněkud smolnou polohu, leží totiž přímo v místě styku tektonických desek. Zemětřesení a lehčí chvění země tak v minulosti byly téměř denní chleba.

Abruzzem prochází Apeninské pohoří a najdete zde jejich nejvyšší horu, Corno Gande (Velký roh), s výškou 2912 metrů nad mořem. Pod jejím vrcholem se také nachází nejjižnější ledovec v Evropě, Ghiacciaio del Calderone. Vysoké hory silně ovlivňují podnebí celého regionu. Kolem pobřeží a v podhůří Apenin působí příjemné středomořské klima. V horských oblastech je počasí velmi proměnlivé a v zimě nebývají výjimkou ani teploty hluboko pod nulou.

Region Abruzzo také díky své výhodné poloze nabízí ideální podmínky pro zimní radovánky. Lyžaři se mohou vyřádit v jednom z 21 lyžařských středisek, která celkově nabízí okolo 370 kilometrů sjezdovek. Díky klimatu ovlivněnému mořem je zde dokonce mnohdy více sněhu než v Alpách. Zřejmě nejrozvinutější a nejoblíbenější jsou resorty Roccaraso, Campo Felice a Campo Imperatore. V okolí posledně jmenovaného vede i velké množství běžeckých tras.

Pobřeží Abruzza dlouhé 129 kilometrů lemuje velké množství písečných pláží. Pláže resortu Silvi Marina, který leží ve střední části pobřeží, se údajně řadí k těm nejkrásnějším v Itálii. Na jihu je také oblíbené Vasto, na severu například Martinsicuro.

Nejdůležitějším městem je L’Aquila ležící ve vnitrozemí kousek od masivu Gran Sasso, jak se občas také někdy přezdívá Corno Grande. Díky kouzelnému historickému centru s množstvím památek byla častým a oblíbeným cílem turistů, zemětřesení v roce 2009 ale uštědřilo městu velkou ránu. Kromě poničených starých budov historické hodnoty přišlo o život i téměř 300 lidí. Ve stejnojmenné provincii (L’Aquilla) se pak nachází i městečka Nevelli a Castel di Monte, které se řadí mezi nejkrásnější města v Itálii. A najdete zde i Abruzzo National Park s unikátní faunou a flórou.

Na své dovolené určitě nezapomeňte zajet do městečka Sulmona, které tvoří vstupní bránu do národního parku Majella. Pokud si z nějakého důvodu vybavujete básníka Ovidia, jste na správné cestě, neboť právě on toto město proslavil. Určitě zajímavá jsou pak i města Pescara, Chieti a Teramo.

 

Kontextová reklama.

Národní park Abruzzo

Národní park Abruzzo

Národní park Abruzzo se nachází v nejjižnější části stejnojmenného regionu ve střední Itálii. Rozkládá se na ploše 440 km2 mezi Salernem a Barlettou. Z velké části ho pokrývají bukové lesy, kde se vyskytuje velké množství vzácných druhů rostlin a živočichů. Pod ochranou parku je drsná horská příroda s řekou Sangro a s vrcholy přesahujícími 2000 metrů nad mořem.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA