Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kalábrie

Kalábrie - informace o regionu

Kalábrie zaujímá nejjižnější část Apeninského poloostrova a je obklopena Jónským a Tyrhénským mořem. Vyznačuje se především čistotou a průzračností moře, které omývá sluncem zalité pobřeží a pro nás až nezvykle horkým podnebím, které zde trvá od dubna do října. Vrcholky Apenin, vyzdobené typickými městečky s úzkými uličkami se střídají se zelenými sady citrónovníků, pomerančovníků, olivovými háji a zlatavými, velmi málo zalidněnými plážemi, omývanými křišťálově čistou vodou teplého Jónského moře.

region Kalábrie

Hornatý region tvořící špičku boty nabízí turistům tři národní parky, mnoho kulturních památek a také malebné pobřeží s mnoha kamennými věžemi. Kalábrie je typickým představitelem chudých jihoitalských regionů zvaných Mezzogiorno. Díky málo rozvinutému průmyslu však může návštěvníkům nabídnout krásnou zachovalou přírodu a čisté moře. K návštěvě dále doporučujeme Crotone, Gerace, Locri, Rosano, Regio Calabria, Sibari.

Hlavním městem oblasti Kalábrie je od roku 1970 Catanzaro, ale v bývalém hlavním městě Reggio di Calabria stále sídlí místní zastupitelstvo. Kalábrie patří dodneška k výjimečným krajům Itálie, hlavně pro svou panensky nedotčenou přírodu, průzračně čisté moře, bílé písečné pláže. Členité pobřeží ideální pro potápění se nachází v oblasti Tropea a Capo Vaticano, zatímco jónské pobřeží nabízí úžasné podmínky pro surfování. Za vidění stojí určitě Tropea, malebné městečko na skále nad mořem, které žije čilým životem, Stilo a jeho byzantský cihlový chrám Cattolica, Reggio di Calabria, kde se nachází úžasné muzeum Museo Nazionale della Magna Grecia.

region Kalábrie

Kalábrie se vyznačuje teplým a příjemným podnebím od dubna do října, a především nejčistšími úseky moře i pláží nejen v oblasti Itálie, nýbrž i celé Evropy. Ideální období zde vládne od května do července, kdy se teplota vzduchu pohybuje kolem 30 °C. V červenci, a především v srpnu, teplota dosahuje 40 °C. Okouzlující odměnou pro každého návštěvníka jsou překrásné přírodní scenérie s krásnými vyhlídkami. Vzdálenost z České republiky do severní Kalábrie je přibližně 1 600 km. Letiště se nachází v Lamezia Terme, v Reggio Calabria anebo v Neapoli.

Kalábrie má mnoho tváří - krásné pláže s jemným bílým pískem, majestátní hory, opuštěné romantické pláže dostupné pouze člunem, malé pláže s hrubým pískem a oblázky, historická místa - vždyť právě Kalábrie je považována za kolébku evropské kultury. A v neposlední řadě i místní velmi přátelští a přívětiví lidé. Např. Pythagoras se narodil právě v jednom malém jihoitalském městečku Crotone.

Kalábrii si lze představit nejen jako ráj u moře ve velkých prázdninových střediscích, ale jako oblast se specifickou kulturou a bohatými tradicemi a agroturistikou. Kalábrie leží v nejjižnější části Apeninského poloostrova. Je omývána ze západní strany Tyrhénským mořem a na východním pobřeží mořem Jónským.

Kalábrie je typickým představitelem chudých jihoitalských regionů zvaných Mezzogiorno. Právě díky málo rozvinutému průmyslu může návštěvníkům nabídnout krásnou zachovalou přírodu a panensky čisté moře. Jónské pobřeží Kalábrie sahá od města Sibari až po Reggio Calabria a nabízí kromě přírodních krás i množství antických památek, které jsou svědectvím již zaniklých slavných říší. Celé pobřeží je lemováno vysokými horami, převážně zde nalezneme přírodní pláže a křišťálově čisté moře.

Kalábrie omývaná Tyrhénským mořem má písčité pláže, které se střídají se skalnatým pobřežím se strmými útesy. Není to ale jen překrásné pobřeží, kterým se tento kraj pyšní. Hornaté vnitrozemí má své chráněné národní parky Pollino a Aspromonte, zalesněnou náhorní plošinu Silu s jezery a nedotčenou přírodou. Za poznání stojí malebná Tropea se známým hradem vybudovaným na vrcholku skalnatého útesu, starobylá Scalea, lázeňské místo Bagnara a na jihu Scilla s hradem obklopeným tyrkysovým mořem.

Vrcholky Apenin, vyzdobené typickými městečky s úzkými uličkami se střídají se zelenými sady citrónovníků, pomerančovníků, olivovými háji a zlatavými, velmi málo zalidněnými plážemi. V Kalábrii naleznete velké množství přírodních parků, které jsou jak stvořené k výletům za poznáním středomořské neporušené přírody.

Název Itálie má svůj původ právě v Kalábrii. Antičtí Řekové pojmenovali dnešní Kalábrii “Italia“ jako připomínku mýtického Itala, Odysseova vnuka, který byl králem v oblasti Squillackého zálivu. Pojmenování Calabria pro špičku boty se ujalo až v době byzantské.

Region je rozdělen do pěti provincií podle 5 největších a nejdůležitějších měst. Nejvýznamnějším provinčním městem regionu, kde sídlí veškeré správní orgány a úřady, je město Catanzaro, které leží na pobřeží Jónského moře. Další jsou provincie měst Crotone, Vibo Valentia, Reggio di Calabria a Cosenza.

K návštěvě lze doporučit Crotone, Gerace, Locri a Rosano. Za vidění stojí Stilo a jeho byzantský cihlový chrám Cattolica, Reggio di Calabria, kde najdete úžasné muzeum Museo Nazionale della Magna Grecia. Největší město Kalábrie – Reggio Calabria bylo nazýváno také městem Fata Morgány. Největším lákadlem je Národní archeologické muzeu, kde se nacházejí památky Velkého Řecka, především známé sochy Bronzi di Riace, které byly objeveny ve vraku lodi v roce 1972.

Nenechte si ujít výlet do historického centra města Amantea, kterému dominuje místní hrad s překrásným výhledem na okolí  a určitě ochutnejte místní speciální sladký likér “Buccunotto”. Také výlet do historického provinčního města Vibo Valentia, které bývalo jednou z řeckých kolonií, nadchne nejednoho milovníka historie. Čeká je zde prohlídka historického centra, románského kostela a archeologického muzea.

Město Stilo bývalo v byzantské době centrem basiliánského mnišského řádu. Za prohlídku určitě stojí středověký kostel Svatého Františka. Svůj věhlas získalo toto město i jako rodiště známého filosofa Tommasso Campanella. V Serra San Bruno se v lesích nachází středověké kartuziánské kláštery Santa Maria del Bosco a San Stefano, které byly založeny Svatým Brunem. Tyto kláštery jsou známým poutním místem.

Mezi typické rysy tohoto regionu jednoznačně patří neporušená příroda a překrásně čisté azurové moře. Kraj se vyznačuje množstvím pohoří. V Kalábrii jsou rovněž tři národní parky: Parco Nazionale dell´Aspromonte na samém jižním cípu Kalábrie, Parco Nazionale della Calabria - někdy se také uvádí název Parco Nazionale della Sila ve středu Kalábrie a na severu se rozprostírá rozlehlý národní park Pollino.

La Sila je hlavní pohoří v Calabrii. Tato změť horských masívů je známá již po staletí díky svým lesům. Stavební dříví posloužilo mimo jiné na stropy kostelů v Římě. Dnes mají některé části regionu statut národního parku (Parco Nazionale della Calabria), velká část scenérie i přes svoji divokost působí monotónních dojmem, než je tomu v parcích Abruzzo a Pollino ležících severněji. Nejpoutavější scenérie obklopuje vyhlídkovou silnici SS110 a největší vesnice Camigliatello a San Giovanni in Fiore.

V současné době zde dochází k významnému rozvoji agroturistiky, která láká návštěvníky na místní usedlosti, statky a panství, kde se můžete seznámit se zdejším venkovským životem a místními specialitami. Nezapomeňte zde ochutnat typické peperoncini neboli malé pálivé papričky, cedrát v oblasti Riviera dei Cedri, známou červenou cibuli z Tropea nebo nejlepší rajčata z města Belmonte.

Zdejší tradiční produkty zpracovávají v místní farmě v Capo Vaticano. Oblast Capo Vaticana patří mezi nejkrásnější oblasti Kalábrie pro své pohádkové bílé pláže a průzračně čisté moře. Z pobřeží je úžasný pohled na sopku Stromboli, Liparské souostroví a Sicílii. Součástí je i ochutnávka místní kuchyně a vína. Pro ty, kteří hledají dárek z cest pro své blízké, jistě potěší, že si na na farmě mohou zakoupit tradiční výroky z Kalábrie.

 

Kontextová reklama.

Kalábrie - dovolená s romantikou

Kalábrie - dovolená s romantikou

Lákají vás zapomenuté kouty země, kde se nemačká jeden turista na druhého? Nudí vás a otravuje masový turismus? Máte rádi klid a romantiku italského venkova? Chcete si i na italském venkově dopřát točené české pivo a k tomu třeba knedlo zelo vepřo? Chcete i po cestě vidět něco zajímavého? Pak je Kalábrie právě pro Vás!

celý článek

 

Kalábrie - za rekreací i poznáním

Kalábrie - za rekreací i poznáním

Všechno lze velmi příjemně spojit v kraji, kam se ještě Češi příliš jezdit nenaučili. Objevme spolu tedy jeden z nejjižnějších koutů i tak dosti slunné Itálie. Věřte tomu - koupat se tady dá už od začátku května až do konce října! Ideální čas na výlety je ale s příchodem září, když opadnou nejsilnější vedra.

celý článek

 

Kalábrie - cesta do italského ráje

Kalábrie - cesta do italského ráje

Itálie – také se vám při vyslovení tohoto jména vybaví přeplněné pláže Bibione, znečištěné moře a neútulné kempy s množstvím karavanů? Pak je načase, abyste na tuto nádhernou zemi změnili názor a navštívili pověstný středomořský ráj – Kalábrii.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA