Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pisa - informace o městě

Jedním z nejznámějších italských měst je bezpochyby Pisa, kterou proslavila především unikátní stavba šikmé věže Torre Pendente. Pisa, rozkládající se na březích řeky Arno, toho však návštěvníkům nabízí mnohem více. Město s téměř 90 tisíci obyvateli má pestrou minulost a tak se na každém kroku můžete kochat památkami na různá období jeho dějin.

Pisa je hlavním městem stejnojmenné provincie v Toskánsku a rozkládá se asi 10 kilometrů od pobřeží Ligurského moře na severozápadě Itálie. Z jihu je ohraničena kopci Livornesi, na severu se zvedají svahy Apuánských Alp a její okolí v těchto místech dotváří také jezero Lago di Massaciuccoli.

Území Pisy jako první osídlili v 5. století před Kristem Ligurové, později je vystřídali Etruskové. V roce 180 před Kristem se zdejší osada stala římskou vojenskou kolonií a fungovala jako základna pro výboje Římanů do oblasti západního Středomoří. Pisa byla později významným přístavem – stala se jediným přístavem germánského kmene Langobardů v severní části Tyrhénského moře. Největšího rozkvětu se město dočkalo v 11. století, kdy těžilo z válek, vojenských průzkumů a obchodu. Pisané pronikali na nedaleké ostrovy, jako Sardinie či Korsika a tak dále do Arábie. Na konci 11. století zvítězila Pisa nad Saracény – kontakt s touto kulturou výrazně ovlivnil umění i vědu v Pise.

K ukončení rozkvětu Pisy došlo ve 13. století, kdy byla během námořní bitvy poražena Janovany. Její moc tak byla oslabena a k úpadku dopomohlo ještě postupné zanášení přístavu. Jakmile se však v 15. století dostalo město pod nadvládu Florencie, zažilo díky rodu Medicejů znovuzrození. Pisa prošla velkým kulturním rozkvětem - byla obnovena činnost zdejší univerzity a ve městě působila i řada významných osobností jako například Gallileo Galilei. Z Pisy se stalo centrum italské renesance.

V současnosti je Pisa hlavně velkým turistickým magnetem, protože ukrývá řadu významných památek na svou slavnou a bohatou minulost. V centru města se rozprostírá slavné „Náměstí zázraků“ - Piazza dei Miracoli. Na něm se nachází stavby, které mají symbolizovat etapy lidského života. Vystavěno zde bylo baptisterium představující zrození, šikmá věž znárodňující dosažení rozumu, katedrála, která je považována za symbol svátosti a zdraví a hřbitov Camposanto symbolizující smrt.

Mramorové baptisterium (křestní kaple) postavené ve 12. století v románském slohu je největší v celé Itálii. V průměru má 30 a půl metru a zdobí jej tři patra románských oblouků zakončených gotickými věžičkami a téměř 55 metrů vysokou věží. Interiér baptisteria ukrývá mramorovou kazatelnu, která je dílem Nicoly Pisana. Reliéfy znázorňují Narození Páně, Ukřižování a další biblické výjevy.

Nejzajímavější a nejobdivovanější památkou Pisy je bezesporu 56 metrů vysoká šikmá věž Torre Pendente, s jejíž výstavbou se začalo v roce 1173, ale do roku 1185 byly vystavěny pouze tři patra. Stavba se totiž začala naklánět, kupodivu ale na opačnou stranu než dnes. Mohly za to příliš mělké základy navíc ještě v měkké hornině. V roce 1270 po pokusu o vyrovnání věže přibyla další poschodí, ale netrvalo dlouho a zvonice se opětovně naklonila. Stavitelé se proto rozhodli s výstavbou dále nepokračovat a pokus vybudovat nejvyšší věž světa tak skončil neúspěchem. Až v polovině 14. století se podařilo Torre Pendente dokončit Tommasovi Pisanovi, který ji završil stolicí pro zavěšení zvonů.

Vzhledem k tomu, že byla ve 20. století věž vychýlena již o neuvěřitelných 5 metrů a vychýlení neustále postupovalo, bylo rozhodnuto o její okamžité záchraně. V roce 1990 tak byla uzavřena pro veřejnost a začaly intenzivní záchranné práce. Pomocí ocelových lan byly upevněny její základy a speciálními stavebními postupy bylo odsáváno měkké jílovité podloží, které způsobuje propadání. Díky tomu se sklon věže začal postupně zmenšovat a dnes se vychýlení věže pohybuje okolo 3 metrů. V roce 2001 mohla být šikmá věž znovu otevřena veřejnosti.

Katedrála v Pise mající tvar latinského kříže je zasvěcena Panně Marii Assuntě a je považována za vrcholné dílo románské architektury. Začala se stavět v 11. století pod vedením architekta Buscheta a v roce 1118 byla vysvěcena papežem Gelasiem II. V 16. a později i v 19. století vyhořela a tak se dočkala přestavby. Vchodové dveře katedrály Portale di San Ranieri z 12. století jsou z bronzu a zdobí je četné biblické výjevy.

Hřbitov Camposanto z 13. století se rozkládá na severní straně náměstí a z části jej tvoří údajně půda přivezená ze Svaté země. Tento hřbitov sloužil jako místo posledního odpočinku bohatým obyvatelům Pisy. Podařilo se zde zachovat vzácné římské sarkofágy, hrobky vlivných rodin i se starými náhrobky. Bohužel, během bombardování Pisy za druhé světové války byly zničeny zdejší nádherné fresky. Pisánský hřbitov Camposanto je považován za jeden z nejkrásnějších hřbitovů světa. Celé náměstí Piazza dei Miracoli bylo i se svými slavnými památkami v roce 1987 zapsáno na Seznam památek světového dědictví UNESCO.

Kromě něj však Pisa ukrývá ještě další zajímavá místa, jako například náměstí Piazza dei Cavalieri, které bylo ve středověku centrem města. Vybíhá z něj mnoho křivolakých uliček a najdete zde i bohatě sgrafity zdobený palác Palazzo dei Cavalieri či Palazzo dell’Orologio s dominantními věžemi. Krásnými stavbami jsou rovněž kostely Chiesa di Santo Stefano dei Cavalieri a Chiesa di Santa Maria della Spina s gotickými věžičkami a baldachýny, který údajně ukrývá trn z Kristovy koruny. Žádnému turistovi by neměla uniknout ani věž Torre Guelfa či ruiny pevnosti z roku 1468. V roce 1998 byl během výkopových prací objeven zachovalý přístav Porto delle Meraviglie včetně 18 lodí.

 

 

Kontextová reklama.

Šikmá věž v Pise

Šikmá věž v Pise

Jen málo měst v Evropě a vlastně i ve světě získalo takový věhlas díky jediné své budově, tak jako toskánské město Pisa. Tou budovou samozřejmě není myšleno nic jiného než proslulá šikmá věž.

celý článek

 

Fotogalerie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA