Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Benátky - informace o městě

Benátky, italsky Venezia, jsou městem, které zná celý svět. Možná pro jeho nádherné historické stavby, úzké kanály, které nahrazují silnice, nebo pro romantickou atmosféru, jež v něm panuje. Benátky jsou zkrátka pojmem a staly se častým cílem mnoha turistů, ale i filmařů. Město, které bylo vystavěno na laguně, má zkrátka každému co nabídnout.

Dějiny Benátek sahají do roku 421, kdy se do míst, kde se dnešní město nachází, stahovali lidé z Říma. Ten byl totiž sužován nájezdy Gótů, kteří plenili a pálili vše, co jim stálo v cestě. Lidé se tak za účelem lepší ochrany usadili právě na ostrovech uprostřed laguny. Jedna z prvních osad byla založena u dnešního mostu Ponte di Rialto klenoucího se přes kanál Canal Grande. Pravděpodobně nejstarší stavbou, kterou se podařilo dochovat z období založení Benátek je katedrála Santa Fosca na ostrově Torcello pocházející z počátku 5. století.

Benátky, Itálie

Benátky se v 9. století staly významným mocenským centem a sebevědomým městem. Ovládaly značné území a díky své strategické poloze byly jen těžko zranitelné. Přestože neměly pozemkové ani surovinové zázemí, orientovaly se na výhodný obchod s Orientem. Měly mocné válečné loďstvo a staly se bohatou republikou s vlastními volenými orgány. Po více než 1000 let existence benátského státu stáli v jeho čele dóžové. V roce 1797 si město podrobil Napoleon a po sérii historických zvratů se stalo součástí Itálie.

Benátky, Itálie

Až do roku 1846 měly Benátky ostrovní charakter, poté došlo k vybudování železničního náspu, který je spojil s pevninou. Dodnes se však podstatná část života města odehrává na vodě a život místních obyvatel je s vodou neodmyslitelně spjatý. Domy jsou vystavěny na dubových kůlech, mezi nimi proplouvají gondoly a přes kanály se klenou četné kamenné mosty (celkem okolo 400). Kanálů se zde nachází okolo stovky. Tím hlavním je však 4 km dlouhý a více než 70 metrů široký Canal Grande. Spojuje Hlavní nádraží s Náměstím sv. Marka.

Projížďka ulicemi města na gondolách patří mezi oblíbené turistické atrakce, v Benátkách však stojí za to navštívit také četné památky, které jsou většinou monumentální a jejich provedení je z umělecké stránky více než dokonalé. Možné je zde narazit na domy ze čtyř architektonických období - byzantského, románského, gotického a renesančního. Snad nejvýznamnější stavbou Benátek je Dóžecí palác (Palazzo Ducale), který je považován za jednu z nejkrásnějších gotických staveb na světě. Začal se stavět v roce 1314 a stal se impozantním symbolem benátské moci. Na západní straně měří 75 a na jižní straně 71,5m metru. Jeho prohlídka je pro každého návštěvníka Benátek téměř povinností, okouzlující je totiž nejen zvenčí, ale také zevnitř.

Benátky, Itálie

Hojně navštěvovaným místem v Benátkách je Náměstí sv. Marka (Piazza San Marco), které vzniklo někdy v 9. století. Vzhledem k tomu, že jde o nejníže položené místo ve městě, je bohužel několikrát do roka pravidelně zaplavováno. Náměstí obklopují slavné benátské budovy, jako je Basilica di San Marco, která je neodmyslitelným symbolem Benátek. Náměstí dále zdobí vysoká Campanila, z níž se nabízí úchvatný pohled na město a lagunu, najdete zde také Museo Correr a četné historické kavárny.

Benátky, Itálie

Součástí Benátek jsou také krásné kostely, jako je Santa Maria Gloriosa dei Frari a Santi Giovanni e Paolo (nazývaný též San Zanipolo). K méně významným kostelům pak patří kupříkladu Santa Maria della Salute a San Zaccaria. Svou krásou se však kostely většinou porovnávat nemohou, i ty nejmenší v sobě skrývají neskutečné poklady. S Benátkami jsou spojeny rovněž četná muzea a galerie, které opatrují díla benátských mistrů, jako byli Tizian, Tintoretto nebo Veronese. Dvěma hlavními galeriemi jsou Accademia a Collezione Peggy Guggenheim. V Gallerii dell´Accademia jsou uloženy jedny z nejlepších obrazů z období renesance. Tato galerie byla založena v roce 1750 jako akademie umění a od té doby patří k nejnavštěvovanějším institucím v Benátkách.

 

Kontextová reklama.

Benátské gondoly – romantické i tajemné

Benátské gondoly – romantické i tajemné

K neodmyslitelným symbolům italských Benátek patří gondoly – dlouhé protáhlé lodě s plochým dnem, které se klouzavým pohybem pohybují po klidných vodách zdejších kanálů. Tradice těch dnešních gondol sahá až do 15. století, jejich původ je však opředen tajemstvím.

celý článek

 

Benátky - náměstí Piazza San Marco

Benátky - náměstí Piazza San Marco

Piazza San Marco je nejen největším náměstím v italských Benátkách, ale také nejníže položeným místem ve městě, proto je bohužel několikrát do roka pravidelně zaplavováno. Napoleon Bonaparte o tomto slavném náměstí prohlásil, že je „Nejkrásnějším přijímacím pokojem v Evropě“ a s tím se nedá jinak, než souhlasit.

celý článek

 

Eurovíkendy: Benátky – co si nenechat ujít při návštěvě Benátek

Eurovíkendy: Benátky – co si nenechat ujít při návštěvě Benátek

Benátky – už při vyslovení názvu tohoto italského města na nás dýchne jeho romantická atmosféra. Benátky protkané vodními kanály, po nichž se plaví gondoly, jsou nejvyhledávanějším turistickým cílem na severním pobřeží Jaderského moře. Snad každý se sem chtěl někdy podívat a strávit zde alespoň pár dní během prodlouženého víkendu.

celý článek

 

Fotogalerie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA