Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vicenza

Vincenza - informace o městě

Provinční město Vincenza se nachází v Itálii v kraji Veneto ve stejnojmenné provincii. Vincenza byla po staletí slavným římským městem a později nezávislým městským státem, než se v roce 1404 dostala pod nadvládu Benátek. Především díky budovám, které navrhl jeden z nejvlivnějších středověkých architektů 16. století – Palladio, patří ulice Vicenzy k nejuhlazenějším a architektonicky nejelegantnějším v Itálii. Jednou z prvních jeho velkých prací byla ve Vicenze basilika.

Přes okrajové čtvrti města se rychle dostanete do nádherného starého centra, které se rozkládá kolem hlavní ulice – Corso Palladio a jednoho velkolepého náměstí (Piazza dei Signori), kterému dominuje právě Palladiova bazilika. Tato úžasná středověká budova by se možná zřítila, kdyby ji slavný architekt neobklopil opěrnou konstrukcí tvořenou sloupy a arkádami.

V blízkosti Corsa stojí nejdůležitější kostel ve městě Santa Corona, který nejvíce proslavil „Křest Páně“ od Giovanniho Belliniho. Na náměstí také stojí další palladiovská stavba, Loggia del Capitaniato (1571), a benátský lev sv. Marka na vrcholu jediného sloupu.

Nadšenci architektury mohou strávit den nebo dva prohlídkou mnoha palladiovských staveb ve Vicenze. Projděte se po náměstí Piazza delle Erbe s malebným trhem a navštivte zdobený dům Casa Pigafetta, jehož stavba byla zahájena v roce 1441 a kdysi patřil jednomu ze členů Magelllanovy posádky při cestě kolem světa (1519 – 1522).

Žádný návštěvník by neměl opomenout fantastické Teatro Olimpico (1580), které je posledním Palladiovým dílem a nejstarší stojící divadelní budovou v Evropě.

Naproti divadlu stojí Palazzo Chiericati (1551 – 1557) od Palladia. Dnes zde sídlí Museo Civico Pinacoteca, jehož skvěle prezentovaná sbírka obsahuje mnoho středověkých a renesančních děl od Vicentina, Venetiana a dalších severoitalských malířů.

Zajeďte si taxíkem na cypřišemi osázený kopec Monte Berico, který chrání Vicenzu. Na jeho vrcholku stojí bazilika postavená na místě dvojího zjevení Panny Marie během morové epidemie v 15. století. Z nedalekého prostranství je krásný výhled na město. Pak se vydejte do starého refektáře baziliky, kde můžete obdivovat „Večeři sv. Řehoře Velikého“ od Veroneseho.

Nedaleko baziliky se nachází Palladiova Villa Capra Valmarana, známější pod názvem La Rotonda, která byla postavena v letech 1550 – 1552. Často ji později kopírovali jiní architekti, například Inigo Jones v Anglii a Thomas Jefferson v Americe.

Zajímavost 

Slavný architekt Palladio se narodil v Padově v roce 1508. Když mu bylo 16 let, přestěhoval se do Vicenzy. Nejdříve pracoval jako kameník a později jako žák Giangiorgia Trissana – šlechtice, který ho seznámil s mnoha bohatými mecenáši. Do své smrti v roce 1580 stavěl Palladio paláce a vily ve Vicenze i jinde, zvláště v Benátkách. Znovu objevil a definoval zásady klasické architektury způsobem, který ovlivnil celé generace architektů.

 

Kontextová reklama.

Vicenza byla po staletí slavným římským městem

Vicenza byla po staletí slavným římským městem

Stotisícová Vicenza je provinčním městem ležícím na severovýchodě Itálie, v kraji zvaném Benátsko (Veneto). Je městem, ve kterém si na své přijdou milovníci renesanční architektury. Zároveň je však také kvetoucím centrem obchodu, které nabízí možnosti nákupů i posezení v elegantních kavárnách.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA