Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Apulie - informace o regionu

Apulie je tak trochu jiná Itálie. Díky velkému vlivu Řeků a Turků a nadvládě Byzantské říše je tento region v samém podpatku „italské boty“ zcela odlišný od zbytku území. Architekturou, množstvím turistů, ale i tím, jak zde plyne čas.

Apulie je hlavně zemědělský kraj proslulý produkcí vína a olivového oleje. Turistický ruch tady není tak masový jako například v okolí Rimini, nehrozí tedy přeplněné pláže a miliardy lidí okupující lehátka. Může za to zejména fakt, že autem cesta trochu potrvá. Přeci jenom, dostat se na jižní cíp Itálie není záležitost několika hodin. Turisté tak raději volí severnější oblasti.

Asi největší turistická atrakce, domy trulli, nevznikla jinak, než z touhy vyhnout se poplatkům. Původně tyto kruhové domky z plochých kamenů sloužily pouze jako přístřeší pastevcům. Později se ale rozšířily v celé oblasti. Lidé totiž zjistili, že v době vybírání daní stačí pouze odstranit část střechy z kamení, aby se vyhnuli odvodům do královské pokladny. Nyní již slouží převážně jako turistická podívaná, obydlená je pouze malá část z nich. Asi nejvíce trulli je ve městě Alberobello. Odhady jsou asi 1400 takovýchto domků a díky tomu je město od roku 1996 pod ochranou UNESCO.

Pokud si ještě trochu vybavujete dějiny starého Říma, vzpomeňte si na bitvu, při níž Hannibal porazil Římany. Toto vítězství stále připomíná antický areál u Canne. Antika je zachovalá i jinde, obdivovat můžete například sloup při návštěvě Brindisi.

Největším (a hlavním) městem Apulie je Bari s asi 370 000 obyvatel. Je důležitým spojením do Řecka a Chorvatska. Jeho historie, která se píše již od starověku, dala vzniknout rozličným památkám, jež dodnes udivují návštěvníky. Obdobně je na tom i město Taranto vzdáleném od Bari 89 kilometrů. Baroko pak ovlivnilo kulturu města Lecce, tomu se tak právem přezdívá „Apulská Florencie“. Ostuni pro změnu dostalo přízvisko „Bílé město“, a to díky jeho bíle natřeným domům, které svítí do dáli jako maják.

Docela zábavná by pro českého turistu mohla být návštěva mysu Santa Monica du Leuca. Zde, ve Svatyni Panny Marie, se nachází obraz, jehož původ je naprosto neznámý. Správce kostela se teprve před krátkou dobou od nějaké české delegace dozvěděl, že je na něm vyobrazen Karlův most a Vltava. Tématem je shození svatého Jana Nepomuckého do řeky.

Z přírodních krás jsou k vidění například mořské jeskyně z vápence s vtipnými jmény jako například Grotta dei Pomodori (Rajčatová jeskyně), nejvyšší vrchol poloostrova Gargano Monte Calvo a spousta jezer a útesů.

 

Kontextová reklama.

Lecce - Florencie baroka

Lecce - Florencie baroka

V jihoitalském regionu Puglia se rozkládá město Lecce, které je považováno za nejkrásnější město italského baroka. Procházka městem je nezapomenutelným zážitkem. Nádherná barokní architektura nemá v jižní Itálii obdoby a dnes ohromuje návštěvníky z celého světa.

celý článek

 

Poloostrov Gargano

Poloostrov Gargano

K nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším oblastem Itálie patří poloostrov Gargano vybíhající do Jaderského moře z puglijských rovin ve tvaru ostruhy pomyslné italské boty. Své návštěvníky ohromuje křišťálově čistým mořem, zátokami s nádhernými plážemi, vápencovými útesy, piniovými háji i starobylými městečky s jedinečnou atmosférou.

celý článek

 

Trulli – tajemné cukrové homole

Trulli – tajemné cukrové homole

V jihoitalském regionu Puglie (někdy též Apulie) se v pomyslné patě italské boty nachází zajímavá rarita. Jde o stavby „trulli“, jejichž tradice pochází údajně až z doby před 3000 lety před Kristem a jsou opředeny mnoha tajemstvími. Pro svou jedinečnost byly zapsány na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA