Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Autem do Itálie

Itálie patří mezi nejoblíbenější turistické destinace, protože nabízí desítky letovisek na pobřeží Jaderského a Středozemního moře, krásnou přírodu i nádherná historická města. Na dovolenou do Itálie se čeští turisté mohou bez obav vypravit vlastním autem, cesta je díky kvalitním dálnicím poměrně rychlá a pohodlná. 

Itálii rozkládající se na Apeninském poloostrově každoročně navštíví tisíce turistů z České republiky a asi polovina z nich využije pro cestu do země vlastní automobil. Vždyť z Prahy do oblíbeného přímořského letoviska Bibione je to cca 760 km, a pokud vyjíždíte z Brna, tak jen 670 km. Mezi oblíbené cíle českých turistů patří oblast Benátek, Říma či Neapole, poloostrov Gargáno, Kalábrie či dokonce ostrov Sicílie. Itálie svým návštěvníkům nabízí celkem 7600 km pobřeží s širokými písečnými plážemi a azurovým mořem a také množství ostrovů. 

Cestovní doklady pro cestu do Itálie

Vzhledem k tomu, že je Česká republika stejně tak jako Itálie členským státem Evropské unie, platí mezi státy tzv. volný pohyb osob. Státy jsou navíc také součástí Schengenského prostoru a tak se mohou čeští občané svobodně a bez omezení pohybovat na území Itálie na základě platného cestovního dokladu. Tím může být cestovní pas, ale postačí i platný občanský průkaz. Tento doklad již sice není na hranicích vyžadován a lidé projíždí bývalými hraničními přechody bez zastavení, ale každý by jej měl mít u sebe pro případ namátkové kontroly. Děti do 15 let musí mít vlastní cestovní pas. 

Pokud plánujete pobyt v Itálii kratší než 3 měsíce, nejsou vyžadovány žádné formality. Při pobytu delším než 3 měsíce je nutné se přihlásit k pobytu na ohlašovně příslušného obecního úřadu dle místa pobytu. Pokud chcete Itálii navštívit se svým zvířecím miláčkem, musí mít Evropský pas (EU Pet Passport) vydaný a vyplněný veterinářem, musí být očkován proti vzteklině a označen čipem. Očkování nesmí být starší než 11 měsíců a musí být provedeno nejméně 20 dnů před vstupem na území Itálie.  Zvířata mladší 3 měsíců je zakázáno do Itálie dovážet.

Do Itálie vlastním autem

Kdo se chce do Itálie vydat autem po vlastní ose, bude potřebovat náš platný řidičský průkaz (mezinárodní řidičský průkaz není vyžadován), technický průkaz, zelenou kartu a v případě, že není vlastníkem vozidla, tak i notářsky ověřené povolení k užívání vozu od právoplatného majitele. Řidič musí mít veškeré tyto doklady neustále u sebe. V Itálii je velmi dobrá dálniční síť, která je významnou spojnicí mezi městy na severu i jihu. Maximální povolená rychlost na italských dálnicích je 130 km/h, na silnicích pro motorová vozidla 110 km/h, na silnicích druhé třídy 90 km/h a v obci 50 km/h. V tunelu Mont Blanc se smí jezdit rychlostí od 50 do 70 km/h, tunelem Frejus od 60 do 80 km/h.

Na některých italských dálnicích se neplatí žádné poplatky, jiné jsou zpoplatněny formou mýta. Platba za využití dálnic probíhá v mýtných branách, kde řidič při průjezdu zaplatí poplatek, jež odpovídá uražené vzdálenosti a druhu komunikace. Orientačně se poplatky pohybují takto: 480 km cesty od italských hranic do Rimini vyjde na cca 32 euro. Můžete si zakoupit také předplacenou kartu Viacard v hodnotě 25, 50 nebo 100 eur, ze které se pak mýtné jednoduše odpočítává. Ovšem pozor! Tyto karty nemohou být použity na sicilských dálnicích! 

Pravidla silničního provozu jsou v Itálii totožná s těmi našimi. Jezdí se vpravo a tak by čeští řidiči neměli mít s řízením žádný problém. Řidič i všichni spolujezdci musí být během jízdy připoutáni bezpečnostní pásy. V Itálii je přísně postihováno řízení pod vlivem alkoholu – obsah alkoholu v krvi nesmí přesáhnout 0,49 promile. Absolutní zákaz alkoholu pak platí pro řidiče z povolání, mladé řidiče do 21 let a všechny, kteří mají řidičský průkaz dobu kratší než 3 roky. Řidič, u něhož bude dechovou zkouškou alkohol zjištěn, může zaplatit opravdu vysokou pokutu – od 542 až do 6527 eur, nebo může být na 1 až 6 měsíců odsouzen do vězení. Samozřejmě přijde také o řidičský průkaz na dobu až dvou let. Vysoké postihy jsou také za řízení pod vlivem drog, pokuta může činit až téměř 5000 eur, dojde k odebrání řidičského průkazu a hrozí vězení až na 3 měsíce. 

V Itálii je zakázáno používat za jízdy mobilní telefon, nutná je hands free sada. Mimo obce je povinností mít ve dne i v noci rozsvícena potkávací nebo denní světla. Dále je povinností rozsvítit světla při průjezdu jakýmkoliv tunelem. K povinné výbavě auta patří výstražný trojúhelník a reflexní vesta. Minimální hloubka dezénu pneumatik je 1,6mm.

Rady na cestu autem do Itálie

Než se na cestu autem do Itálie vydáte, je dobré zhodnotit své řidičské zkušenosti, například cesta na Sicílii je dlouhá přes 2000 km a to je náročné i pro zkušené řidiče. Do těchto dlouhých přejezdů je dobré zakomponovat nějaký nocleh, protože ani střídání řidičů v tomto případě nemusí stačit. Vyplatí se také naplánovat si dobře dobu odjezdu, abyste se vyhnuli těm největším zácpám. Ty se na dálnicích pravidelně tvoří zejména o víkendech, protože v tyto dny vyráží na svou dovolenou většina lidí. Období letních prázdnin pak patří mezi nejvytíženější. Pokud je to jen trochu možné, vydejte se na cestu do Itálie přes všední den. Provoz na italských dálnicích, zejména na severu země, je poměrně hustý, některé dálniční úseky jsou šestiproudé. Jezdí se v prostředním pruhu a auta mohou předjíždět jak zleva, tak i zprava.

Jak do Itálie? 

Do Itálie je z České republiky možné se dostat přes Německo nebo Rakousko. Kdo se chystá trávit dovolenou na západě země, v Toskánsku, je pro něj nejvýhodnější vydat se přes Německo. Pokud však máte namířeno do Rimini, Bibione či na Gargáno, je rychlejší vydat se přes Rakousko. 

Do Itálie přes Německo – z Čech se většina lidí vydává do Itálie přes Německo, Českou republiku tedy opouští na hraničním přechodu v Rozvadově. Dále pokračují na Mnichov, Rosenheim a rakouský Innsbruck. Z Innsbrucku vede cesta přes zpoplatněný Brennerský průsmyk (8,50 eur) na italské Bolzano a dále kam v Itálii potřebujete. Lidé někdy jezdívají z Mnichova po dálnici A95 na Garmisch-Partenkirchen a z něj pokračují po silnici 177 do Innsbrucku, což šetří kilometry a někdy i nervy, o které můžeme přijít v dopravní zácpě. Výhodou Německa je, že nemá zpoplatněné dálnice, v Rakousku je pak zapotřebí dálniční známka (10 denní 8,3 eur nebo 2 měsíční 24,2 eur). 

Do Itálie přes Rakousko – tuto trasu využívají především Moravané, kteří se hraničním přechodem v Mikulově dostanou na dálnici směr Vídeň. Tam je třeba koupit rakouskou dálniční známku (10 denní 8,3 eur nebo 2 měsíční 24,2 eur). Žádné další poplatky již po vás při cestě Rakouskem nebudou vyžadovány. Dále se pokračuje směrem na jih na Graz, Klagenfurt, Villach a poté již třeba na italské Benátky. 

Pohonné hmoty

Po cestě do Itálie se vyplatí tankovat v Rakousku, pohonné hmoty jsou tam levnější než u nás, zejména u malých čerpacích stanic. V Německu je sice o něco dráže, ale i přesto lze najít pumpu s přijatelnými cenami. Nejdráž je v samotné Itálii, kde benzín stojí okolo 45 korun za litr, nafta pak o něco méně (bezolovnatý benzín 95 oktanů - 1,75 eur, 98 oktanů - 1,91 eur a nafta - 1,63 eur). Čerpací stanice na dálnicích ve všech zmiňovaných zemích jsou otevřeny 24 hodin denně a na mnoha místech se dá již bez problémů platit kreditní kartou.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA