Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Valle d'Aosta

Na severozápadě Itálie se rozkládá malá provincie s názvem Valle d´Aosta, která je rovněž samostatnou autonomní oblastí s rozlohou 3 263 kilometrů čtverečních. V regionu žije asi 120 tisíc obyvatel, nachází se zde 74 obcí a hlavním městem je Aosta. Úředním jazykem je italština a francouzština.

Valle d´Aosta, neboli česky Údolí Aosty, bylo v minulosti vyhloubeno pohybem ledovců, jež v dávných dobách pokrývaly celý region. Na severu sousedí se Švýcarskem, na západě s Francií a na jihu a východě s italským regionem Piemonte. Údolí je vtěsnáno mezi horské masivy Walliských a Grajských Alp. Nachází se zde ty nejvyšší evropské hory, jako je Mont Blanc (4810 m. n. m.), Monte Rosa, Matterhorn a Gran Paradiso. Protéká tudy řeka Dora Baltea, kolem jejíhož toku se soustřeďují vesničky. V údolí je rozeseto několik velkých středisek, jako La Thuile, La Rosiére, Pila, Alagna, Courmayer a Monte Rosa.

V jižní části hornatého území Valle d´Aosty se rozkládá Národní Park Gran Paradiso, který byl založen již v roce 1922. Jeho hlavním cílem je ochrana vzácných stromů a také některých druhů zvířat, které se ocitly na pokraji vyhynutí. Jde například o kamzíky, sviště nebo hranostaje, kteří patří k původním obyvatelům tohoto kraje. Nejvyšším vrcholem v národním parku je stejnojmenný masív Gran Paradiso dosahující nadmořské výšky 4061 metrů.

Oblast nabízí pestré možnosti aktivit po celý rok, Valle d´Aosta je tak oblíbeným cílem pro letní i zimní dovolenou. Vyzkoušet si můžete horolezectví, rafting, paragliding, jízdu na koni nebo si zahrát golf na pěti krásných 9 jamkových golfových hřištích Courmayeur, Gignod, Pila, Gressoney-Saint-Jean nebo Cervinia. Celá oblast je navíc protkána rozsáhlou sítí značených turistických i cyklistických tras, které slibují nezapomenutelné výlety do nitra lesů a jezer.

Na lyžaře zde čeká několik velmi kvalitních lyžařských areálů s rozmanitou nabídkou sjezdových tratí. Na své si však přijdou i snowboardisté nebo běžkaři. Navíc tady se mohou milovníci těchto zimních sportů radovat i v létě – od července do října mají možnost využít nabídky letního lyžování na ledovci Plateau Rosa na úpatí Monte Cervina. Koho zajímá historie, neměl by vynechat prohlídku archeologického muzea ukrývajícího unikátní sbírku mincí pocházejících z období starého Řecka. Dále vás ve Valle d´Aosta jistě zaujme římské divadlo nebo kostel Sant´Orso. 

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA