Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zahrada Boboli (Giardino di Boboli)

V historickém centru Florencie se v sousedství paláce Palazzo Pitti rozkládá zahrada Boboli (Giardino di Boboli). Byla založena Cosimem I., příslušníkem rodu Medicejů, v roce 1549 a je jedinečnou ukázkou stylu italského parku. Zahrada Boboli nejenže skýtá možnosti příjemných procházek nebo posezení, ale je také opravdovým muzeem architektury a památek pocházejících z římských dob až po 20. století.

Zahrada Boboli je historickým parkem se spoustou fontán, umělých jezírek či jeskyní, který každoročně navštíví okolo 800 000 turistů. Je součástí Palazzo Pitti a spojuje jej s vojenskou základnou Forte di Belvedere, která měla ochraňovat panovníka a jeho rodinu. Zahrady Boboli se rozkládají na ploše 45 tisíc metrů čtverečních a budovány byly od roku 1549 až do 19. století postupně několika architekty - základy položil Nicholas Tribolo, pokračovali postupně B. Buontalenti, B. Ammanati, Giulio a Alfonso Parigi. Pro veřejnost byla zahrada Boboli poprvé otevřena za vlády Leopolda II.

Zahrada Boboli je typickou ukázkou pozdní renesance v Itálii, je zdobena řadou velkých soch, balustrád, fontán a vytváří mnohá zajímavá zákoutí s krásnými vyhlídkami. První renesanční úpravy se objevily v blízkosti paláce Pitti, během následujících let se začaly renesančně upravovat další části. Zahrada má tvar protáhlého trojúhelníku a rozkládá se i na strmých svazích návrší v blízkosti paláce Pitti. Středem zahrady je amfiteátr ve tvaru podkovy. Jde o místo, kde byly vytěženy kamene, jež se použily k výstavbě Palazzo Pitti.

Ve středu amfiteátru se nacházela Fontana dell'Oceano, která však byla v 17. století přemístěna do jihozápadní části zahrady zvané Isolotto. Jde o snad nejkrásnější část zahrady, kterou tvoří oválné nádrži s umělým ostrovem vybudovaným roku 1618. Místo, kde fontána stávala původně, bylo poté využíváno pro velkolepá divadelní představení. V roce 1790 však byl do středu amfiteátru zakomponován obelisk pocházející z egyptského Heliopolisu z roku 1500 před Kristem. Do Florencie byl přivezen jako dar pro velkovévodu Leopolda II., který byl známým sběratelem rodu Medici. Z amfiteátru je možné si dnes vychutnat výhled na zadní část paláce, nádvoří dell'Ammanati a fontánu del Carciofo.

Nad amfiteátrem se dnes tyčí Neptunova kašna (Fontana del Nettuno). Než se k ní dostanete, půjdete po cestě zdobené třemi sochami stojícími na samostatném kamenném podstavci. Jde o sochu Septimia Severa, sochu římského soudce a sochu Demétéra, které pocházejí z římského období. Samotná Neptunova kašna pochází z let 1777 – 1778 a funguje jako zásobárna vody, kterou je zavlažována celá zahrada i další výše položená místa na kopci. Socha z roku 1571, jejímž autorem je Stoldo Lorenzi, vyobrazuje boha moře s trojzubcem na útesu, nymfy a tritóny. Kolem kašny se nachází terasovitě se svažující trávníky, které postupně klesají až k amfiteátru. Zahrada ukrývá několik zajímavých míst, která rozhodně stojí za vidění. Jedním z nich je Buontalentiho jeskyně z roku 1583 s bohatě zdobeným vnitřkem a sochami od Giambologna a Michelangela.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA