Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Galerie dell´Accademia - informace o galerii

Florentská Galleria dell´Accademia sice není tak vyhlášená jako galerie Uffizi, ale i tak do ní každý den proudí davy turistů. Většinu z nich sem táhne snad vůbec nejslavnější renesanční výtvor – originál sochy Davida od Michelangela Buonarrotiho. 

Přístřeší pro sochu nechal postavit velkovévoda Pietro Leopoldo I. v roce 1784. Původně zde však měla být vystavena sbírka florentských obrazů a soch, galerie měla zároveň pomáhat studentům místní umělecké galerie.

David, kterého Michelangelo vytesal v letech 1501-1504 z jediného kusu mramoru, znázorňuje biblického hrdinu, který zabil Goliáše. Tímto dílem se ve svých 29 letech stal Michelangelo předním umělcem své doby. Davida si u umělce objednala společnost Opera del Duomo, která se starala o údržbu katedrály. Téma „David zabíjí Goliáše“ bylo vybráno úmyslně, Florencii se v té době totiž podařilo vymanit z nadvlády Medicejů a byla schopna se ubránit silnějším nepřátelům. Socha tak měla být jakousi paralelou na tyto události.

Mramor, ze kterého je socha vytesána, byl dovezen z lomu v toskánských kopcích. Byl však poměrně úzký a plný kazů, takže byl vlastně považován za neupotřebitelný.  Než se k němu dostal Michelangelo, mělo jej k dispozici několik předních umělců té doby, včetně Leonarda da Vinciho. Teprve Michelangelo ohromil všechny, kteří pochybovali o jeho talentu, a za tři roky své dílo dokončil. Socha byla následně vystavěna na náměstí Piazza della Signoria, kde zůstala až do roku 1873. K vybrání místa byla dne 25. ledna 1504 svolána komise, jejímiž členy byli také například Andres della Robbia, Sandro Botticelli nebo Leonardo da Vinci.

Díky povětrnostním podmínkám přišla socha během let o pozlacení vlasů a hrudi. Původně byla doplněna ještě sukní z měděných listů, která měla uklidnit prudérnější občany, ale o tu také přišla. Zůstalo tak jen tělo s podivnými proporcemi – David měl zjevně dlouhé paže, velkou hlavu a ruce. To vše však bylo vytesáno úmyslně, aby byla zdůrazněna monumentálnost sochy. V současné době je toto sochařské dílo označováno jako jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu.

Kromě sochy Davida se v galerii Galleria dell´Accademia nacházejí ještě četné obrazy a další Michelangelovy práce, například „Svatý Matouš“ nebo čtyři „Otroci“. Všech pět nedokončených soch bylo původně vytvořeno pro náhrobek papeže Julia II.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA