Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Galerie degli Uffizi, informace o galerii

Florentská Galerie degli Uffizi patří mezi nejnavštěvovanější umělecké galerie světa. Sídlí v paláci z roku 1560, který vybudovali Medicejové. Během její návštěvy si můžete prohlédnout výtvarnou tvorbu datující se do nejrůznějších historických období, k vidění jsou zde díla od antiky až po baroko. 

Palác, jehož prostory dnes galerie využívá, sloužil původně jako kanceláře (italsky uffizi) toskánského velkovévody Cosima I. Palác mající tvar písmene U byl stavěn podle návrhu slavného italského architekta Giorgia Vasariho. Svého dokončení se dočkal v roce 1581, stavěl se tedy jednadvacet let. V současnosti se v paláci nachází galerie tvořená nejrůznějšími uměleckými skvosty, které se za několik staletí podařilo nashromáždit rodině Medicejů. Sbírka původně obsahovala také sochařská díla, etruské a antické umění a obrazy. Právě obrazy jsou dnes k vidění v Galerii degli Uffizi. 

Galerii degli Uffizi tvoří celkově 45 sálů, v nichž jsou vystavena díla slavných italských malířů, ale také obrazy umělců z Holandska, Španělska a Německa. Uspořádání galerie je zajímavé tím, že se prohlídka začíná v nejvyšším patře, kde jsou antické sochy a renesanční portréty. V tomto patře pak ještě najdete gotické umění quattrocenta, renesanční umění italských mistrů a tzv. „německou školu“. V nižších patrech je vystaveno barokní umění a v přízemí zase sochy.

Nejzajímavější část prohlídky začíná v sále číslo 2, kde jsou k vidění díla tří největších umělců 13. století – Giotta, Cimabueho a Duccia. Jde o obrazy nazývané Maesty, které vyobrazují tři nádherné Madony na trůně. Obrazy mistrů italské gotiky visí v sálech 3 až 6. Mezi díly vyniká obraz „Zvěstování“ z roku 1333 od Simona Martiniho a Lippa Memmiho. Pozornost si pak zaslouží rovněž díla bratří Lorenzettiových z počátku 14. století. V Galerii degli Uffizi jsou vystaveny také malby spadající pod tzv. mezinárodní gotiku. Jde například o obraz s názvem „Klanění mudrců“ od Gentila da Fabriano či „Korunovace Panny Marie“ od Lorenza Monaca.

V sále číslo 7 okouzlují návštěvníky raně renesanční obrazy od Masaccia, Masolina a Fra Angelica. K nejnavštěvovanějším sálům v Galerii degli Uffizi patří sály 10 až 14, kde jsou k vidění ty nejslavnější obrazy. Obdivovat zde můžete například „Zrození Venuše“ z roku 1484 od Botticelliho, nebo obraz „Jaro“ z roku 1482 od téhož autora. V sále 15 jsou dále uloženy obrazy, jejichž autorem je s největší pravděpodobností Leonardo da Vinci -  jde o „Zvěstování“ a „Klanění mudrců“ namalované v druhé polovině 15. století. Ta nejvzácnější umělecká díla pocházející ze sbírky Medicejů jsou vystavena v sále č. 18. Zde můžete vidět údajně nejerotičtější evropskou sochu – jde o římskou sochu Medici Venus z 1. století před Kristem. 

Plátna florentských, benátských, německých a holandských umělců se nachází v dalších 6 sálech. Sál 25 se zase pyšní obrazem „Doni Tondo“ neboli „Svatá rodina“ z roku 1504, který namaloval Michelangelo. V následujících čtyřech sálech jsou k vidění manýristická díla, jako například „Večeře v Emauzích“ od Pontorma nebo Parmigianinova „Madona s dlouhým krkem“. V sále číslo 26 jsou umístěny Rafaelovy obrazy „Madona se stehlíkem“ i realistické portréty medicejského papeže Lva X. a italských kardinálů. V sálech 30 až 35 v Galerii degli Uffizi jsou vystavena díla severoitalských umělců. Sál 41 zase opatruje obrazy malířů Van Dycka a Rubense. Sál číslo 43 patří Caravaggiovi, sál číslo 44 zase Rembrandtovým autoportrétům. Galerie degli Uffizi je chodbou Corridoio Vasariano spojena s palácem Pitti stojícím v sousedství.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA