Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Paestum – archeologické naleziště světového významu

Na jihozápadním pobřeží Itálie se v kraji zvaném Kampánie rozkládá Paestum, které patří k nejromantičtějším a nejpůsobivějším archeologickým souborům v zemi. Podařilo se zde dochovat trosky chrámů, které jsou nejzachovalejšími monumenty řeckého stavitelského umění na italské pevnině.

Paestum leží v rovině nedaleko Salernského zálivu, v zátoce Tyrhénského moře. Toto turisticky významné pobřežní a historické městečko se pyšní troskami chrámů a nekropolí z roku 600 před Kristem. Nejdominantnějšími stavbami jsou tři téměř dokonale zachovalé dórské chrámy, které je možné považovat za největší, jaké kdy vznikly v řeckém světě. Mnoho lidí říká, že jsou dokonce krásnější než mnohé chrámy nacházející se přímo v Řecku.

Paestum původně neslo název Poseidonia - Neptunovo čili Poseidonovo město. Jednalo se o kolonii založenou Řeky v 6. století před naším letopočtem. Roku 273 před Kristem ji obsadili Římané a dali ji dnešní název Paestum. Po epidemiích malárie a zpustošení města a kraje Saracény v roce 887 našeho letopočtu zůstalo město opuštěné. Znovuobjevení se dočkalo až v 18. století.

Po staletí zapomenuté místo, ukryté pod travnatým podrostem bylo objeveno během stavby silnice v 18. století. Tehdy byly při vykopávkách odkryty skvostné chrámy a četné zříceniny. Od té doby zde soustavně probíhají práce, v letech 1952 až 1964 bylo odkryto celé město. Kouzlo této lokality spočívá také v nádherném okolí a poklidném venkovském prostředí.

Nejgrandióznějším a nejlépe dochovaným chrámem je Tempio di Nettuno – Neptunův chrám postavený v 5. století před Kristem. Téměř neporušené na něm zůstalo břevnoví a trojúhelníkový štít, střechu se bohužel nepodařilo dochovat. Nedaleko od něj se tyčí nejstarší chrám Tempio di Hera – Héřin chrám, známý také pod názvem Basilika – byl tak totiž chybně identifikován archeology v 18. století a tento název mu již zůstal.

Pokud vstoupíte do komplexu branou Porta Aurea na severní straně naleziště, tak první důležitou stavbou, na kterou narazíte, bude chrám bohyně Ceres - Tempio di Cerere. Byl postaven kolem roku 500 před Kristem a na počátku křesťanské éry byl přestavěn na kostel. I když byl pojmenován po bohyni Ceres, je ve skutečnosti zasvěcen bohyni Athéně. Cestou po vydlážděné silnici Via Sacra minete amfiteátr a fórum.

Další řecké a římské stavby sice již nejsou tak významné, ale rozhodně stojí za zhlédnutí. Dobrou celkovou představu o oblasti získáte během procházky kolem zdejších hradeb, které jsou více než tři kilometry dlouhé a silné až 7 metrů. Rozhodně se nenechejte ujít návštěvu Museo Nazionale s nálezy z místa západně od chrámů. Nejslavnějším a nejvíce vzrušujícím muzejním exponátem je Tomba del Tuffatore z roku 480 před naším letopočtem. Jde o Hrobku potápěče, která je vyzdobena pěti nástěnnými malbami, které původně tvořily část rakve. Jsou možná jedinými řeckými nástěnnými malbami dochovanými z tohoto období. Nejslavnější z pětice obrazů je ta, na které je vyobrazen nahý potápěč skákající do modrého moře. Tato scéna je neobvyklou alegorií znázorňující přechod ze života ke smrti. V muzeu si můžete prohlédnout také expozici okapů zdobených lvími hlavami, votivních keramických předmětů a soch.

Kromě zmíněných historických pokladů nabízí současné Paestum i dokonale vybavené moderní turistické objekty, které umožňují prožití nezapomenutelné dovolené. Vysněná dovolená zde čeká na aktivní jedince, kteří se nespokojí jen s nicneděláním na plážích, ale chtějí také poznávat a objevovat stále něco nového. Paestum společně s akropolí je také významné zemědělské středisko, odkud se vyváží především jižní ovoce, víno a ryby.

V nejbližším okolí můžete navštívit malebný ostrov Capri, Amalfi, Pompeje, městečko Padula a mnoho jiných neméně zajímavých míst. Také Agropoli vzdálené asi 3 kilometry má velice pěkné historické centrum, vystavěné na skalním masivu. Zde na vás při procházce úzkými uličkami dýchne atmosféra starých časů. Navštívit zde můžete řadu kostelů a místní hrad, který je zpřístupněn veřejnosti. Charakteristický je také malý turistický přístav.

- jap -

Předchozí články z Itálie jsou:
Řím - Piazza Navona
Řím - San Giovanni in Laterano
Řím - Piazza di Spagna
Řím - San Clemente
Portofino – město, kde se schází celebrity

Článek byl zobrazen 7 811 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ VE FRANCII

Pojeďte si užít lyžování a klid v Savojských Alpách! 8 dní skipas, 7 nocí v rezidenci přímo u sjezdovky, doprava komfort. busem. To vše nyní od 6 770 Kč/os

 

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO

Velký okruh po nejzajímavějších místech Středního Východu
včetně výletu do jordánské Petry s poutavým českým výkladem. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA