Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Benátky - palác Ca´d ´Oro

Ca´d ´Oro neboli česky Zlatý dům je jedním z nejobdivovanějších paláců u kanálu Canal Grande v italských Benátkách. Svůj název získal podle převážně zlatého obložení, které kdysi zdobilo jeho nádhernou fasádu.

ZÁJEZDY DO ITÁLIE NA SVĚTADÍLECH 

Palác byl postaven v roce 1420 pro Marina Contariniho. Posléze byl ve vlastnictví několika lhostejných majitelů a také mnohokrát nevhodně a nevkusně restaurován. Teprve v roce 1927 byl odkázán státu, kterému se podařilo mu po několika letech renovací a úprav navrátit původní gotickou podobu. Následně mohl být konečně otevřen veřejnosti. Stavba je dnes krásným příkladem obdivuhodné benátské gotiky. Průčelí paláce je nádherně zdobeno zlatem a rumělkovou červení. 

Uvnitř paláce se nachází Galleria Franchetti, která nabízí úžasnou směsici středověkého malířství a sochařství. Galerie není nijak velká, zaujímá dvě podlaží, ve kterých je několik menších místností a jeden hlavní sál zvaný „portego“. Takový sál se v minulosti nacházel téměř v každém benátském paláci za účelem dobrého odvětrávání během parného léta. 

Sbírky v galerii také nejsou nijak početné, ale zato vynikají svou kvalitou, uloženo je zde několik mistrovských prací. Ke skvostům patří zejména obraz sv. Šebestiána od Andrey Mantegni. Obraz byl namalován v roce 1506 a je umístěn v prvním patře paláce. Sv. Šebestián byl v té době poměrně často zobrazován, byl totiž vzýván jako ochránce Benátek před morovými epidemiemi. Toto pochmurné téma Mantegnovi vyhovovalo, sám byl totiž známý svými temnými myšlenkami, což dokazuje znázorněná kapající svíčka s latinským nápisem „Jen Bůh je věčný, vše ostatní je jen kouř“.

Mezi další významná díla uložená v galerii paláce Ca´d´Oro patří „Busta mladého páru“ od Tullia Lombarda z 15. století. Krásných je také šest bronzových reliéfů od Andrea Briscia, obrazy od Carpaccia, Giovanniho Belliniho a Antonia Vivariniho. Dále jsou zde uložena umělecká díla florentských mistrů, jako byl Luca Signorelli a Antonio da Firenze. Naleznete zde ale i řadu dalších slavných i méně slavných plastik a maleb.

Do druhého patra se můžete vydat po krásném ochozeném schodišti. Tam naleznete místnost plnou vlámských tapisérií, které byly ve své době cennější než obrazy. Mezi tapisériemi jsou ukryty portréty od Tintoretta a Van Dycka. Vystavena je zde „Venuše“ od Tiziana, která je jakousi předehrou k několika vybledlým freskám od Pordenoneho, Tiziana a Gorgiona v blízkém portegu. Z mnoha kostelů a dalších budov po celých Benátkách sem byly umístěny poškozené obrazy, aby jim bylo zajištěno bezpečí. Jsou tak připomínkou děl, která se z Benátek v průběhu staletí ztratila, stejně tak jako zlatá fasáda paláce Ca´d´Oro.

- jap -

Další články z Itálie
Galleria degli Uffizi - florentská galerie umění 
Dóžecí palác - největší světská stavba Benátek 
Lyžařské středisko Arabba 
Valle dei Templi – Údolí chrámů 
Bormio - lyžařské středisko 

Článek byl zobrazen 6 729 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH LEVNĚ

Pojeďte si užít lyžování a klid v Savojských Alpách! 8 dní skipas, 7 nocí v rezidenci přímo u sjezdovky, doprava komfort. busem. To vše nyní od 6 770 Kč/os

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA