Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Florencie - Palazzo Medici-Riccardi

Na florentském náměstí Piazza San Lorenzo stojí jeden z nejstarších renesančních paláců města Palazzo Medici – Riccardi. Byl postaven pro Cosima de´Medici v letech 1444 až 1462, podle plánů světoznámého architekta Brunellesciho.

Rodina Medicejů žila v paláci po mnoho let, až do roku 1450 byl také hlavním sídlem jejich obchodních aktivit. Novým domovem Cosima se posléze stal Palazzo Vecchio. Přestože byl palác záměrně podceňován, stal se díky své fasádě z hrubě otesaných kamenů na dlouhou dobu vzorem pro další florentské paláce. Tomuto stylu se začalo říkat „rustika“.

Největší atrakcí paláce Medici-Riccardi je dnes kaple Cappella dei Magi, která je vyzdobená cyklem fresek z roku 1460, jež jsou dílem Benozza Gozzoliho, žáka Fra Angelica. Tento cyklus patří k nejmalebnějším uměleckým dílům ve Florencii a z toho důvodu je také nejnavštěvovanějším.


Autor: Miles Berry

Hlavním uměleckým dílem mezi freskami v kapli paláce rodiny Medici je zjevně „Průvod tří králů“. Inspirací pro tuto fresku se pravděpodobně stalo každoroční procesí nejprestižnějšího společenství ve středověké Florencii, tzv. bratrstva Compagnia dei Magi. Ke členům tohoto spolku patřilo i několik Medicejů, například Pier de´Medici, který nechal fresky namalovat. Není tak nijak překvapivé, že jsou na malbách zobrazeni právě mnozí příslušníci této rodiny. Avšak přiřadit konkrétní jména ke konkrétním postavám není až tak snadné.


Autor: Robert Scarth

Postava jedoucí na bílém koni, která vede procesí je pravděpodobně právě Piero, muž s červeným kloboukem jedoucí na mezkovi je údajně Cosimo de´Medici. Král oděný ve zlatě a sedící na šedém koni, jež je oddělen od ostatních, by mohl být Lorenzo Magnifico. Na malbě najdete i jeho bratra Giuliana – je to postava za lukostřelcem. V davu vyobrazil malíř Gozzoli dokonce i sám sebe, stojí nalevo, pár řad od konce a drží zlatý nápis Opus Benotti – Benozzova práce.

- jap -

Další články z Itálie:
Lucca – město sta kostelů
Florencie - San Miniato al Monte
Gubbio
Řím - Fontana di Trevi
Florencie - Piazza della Signoria

Článek byl zobrazen 5 984 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA