Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Florencie - náměstí Piazza della Signoria

O Piazza della Signoria se říká, že je nejkrásnějším náměstím ve Florencii, kde se dříve soustřeďovalo veškeré společenské dění. Je populárním místem setkávání cizinců, tak i Florenťanů, proto by se dalo říct, že je jakýmsi občanským srdcem Florencie. Jeho dnešní podoba pochází z roku 1386.

Dominantou náměstí Piazza della Signoria je bezpochyby Palazzo Vecchio, který připomíná pevnost. Základy tohoto paláce byly položeny v roce 1299, pravděpodobně podle plánů Arnolfa di Cambia, který byl architektem místní katedrály. Původně sloužil jako sídlo městské rady, tzv. signorie – tak byl také odvozen jeho název. V roce 1540 se v něm usídlil velkovévoda Cosimo I., který zde zůstal po devět let a poté se přestěhoval do paláce Pitti. Také dnes najdete v paláci městskou radu, ale většina jeho prostor je otevřena pro veřejnost. Dovnitř je možné se dostat přes vnitřní nádvoří vybudované v letech 1555 – 1574, které nádherně vyzdobil Giorgio Vasari.


Foto: HarshLight

Ve velkém sále paláce s názvem Salone dei Cinquecento se kdysi setkávali členové vládnoucí republikové rady, kterým se říkalo „Consiglio Maggiore“. Na stropě si můžete prohlédnout obrovský obraz „Triumf Cosima I.“, který namaloval Giorgo Vasari. Jeho dílem jsou také početné obrazy na zdech zobrazující válečné úspěchy Florencie. Naproti vchodu do sálu je umístěna významná Michelangelova socha s názvem „Vítězství“ z roku 1525. Najdete zde také malou studovnu Studiolo di Francesco I., kterou svými díly vyzdobilo na 30 umělců té doby. Ve druhém patře paláce se nachází řada sálů Quartiere degli Elementi i komnaty manželky Cosima I. s názvem Quartiere di Eleonora. Nejkrásnější místností je malinká Cappella di Eleonora z let 1540 – 1545, kterou nádherně vyzdobil manýristický malíř Agnolo Bronzino. Z Terrazzo dei Saturno se naskýtá skvělý výhled na město.

Stejně dobrý rozhled na náměstí Piazza della Signoria nabízí také Sala dell´Udienza, jejíž nádherný strop je dílem bratrů Benedetta a Guiliana da Maiano. Ti také vytvořili unikátní vchod do sousedního sálu Sala dei Gigli, který byl pojmenován po liliích (gigli), jež jsou symbolem Florencie. Také zdejší strop je dílem těchto dvou nadaných bratrů, série fresek pochází od Domenica Ghirlandaia a nádherná socha „Judita a Holofernes“ je dílem Donatella. V sousedství je situovaná Cancelleria, která byla kdysi kanceláří Niccola Machiavelliho. Další ze sálů – Sala delle Carte sloužil jako šatna Cosima I. a dnes je vyzdoben krásnými mapami z 16. století.

Jižní stranu náměstí uzavírá Loggia della Signoria ozdobená třemi oblouky, jejíž výstavba začala v roce 1376 podle plánů Orcagny. Stavba měla chránit představitele města před rozmary počasí během početných veřejných ceremonií. Často se využívala také jako místo setkávání s cizími hodnostáři a jako přístřešek pro švýcarské „lanzi“ – osobní strážce Cosima I. Často se proto této stavbě říká Loggia dei Lanzi. Dnes se zde nachází malé venkovní muzeum pro dvě velké a několik malých soch. Nejslavnější sochou je Perseus od Benvenuta Celliniho, který je považován za jednu z nejkrásnějších evropských bronzových soch. Napravo si můžete prohlédnout sousoší „Únos Sabinek“, které v roce 1582 vytesal Giambologna z jediného kusu vadného mramoru.

Z Giambolognovy dílny pochází také bronzová jezdecká socha Cosima I. z roku 1594. Bez podstavce měří socha 450 centimetrů a byla vytvořena v paláci Bellini. Giambolognu pověřil touto zakázkou Ferdinando I. Medicejský, syn Cosima I. Na podstavci jsou zobrazeny důležité momenty z Cosimova života.

Významnou dominantou severozápadního rohu náměstí je Neptunova kašna, jejíž výroba byla svěřena Bacciu Bandinellimu. Po jeho smrti převzal zakázku jeho žák Bartolomeo Ammanati. Fontána představuje mořského boha na voze taženém mořskými koňmi, dosahuje výšky 560 centimetrů a byla vytvořena z mramoru a bronzu. Před Neptunovou kašnou je do dlažby zapuštěna deska s letopočtem 1498. Právě na tomto místě byl 23. května onoho roku na příkaz borgiovského papeže Alexandra VI. upálen se svými dvěma přívrženci dominikánský mnich Savonarola - za kritiku zhýralého života šlechty světské i církevní. Na náměstí najdete jednu z nejvěhlasnějších florentských kaváren Rivoire a také vstup do nejslavnější florentské galerie Uffizi.

- jap -

Další články z Itálie:
Ferrara
Syrakusy - zašlá sláva
Koloseum - symbol Říma

Za krásami Neapole

Lago di Garda - nejkrásnější jezero Itálie

Článek byl zobrazen 5 119 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH VÝHODNĚ

Už jste slyšeli o akci ŽOLÍK? Vyberete si termín a středisko ve francouzských Alpách, do kterého pojedete, se dozvíte až v týdnu před odjezdem. Ale jedete LEVNĚ. Více info na www.betatour.cz.

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA