Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Janov - Kolumbovo město… nebo ne?

Před sjednocením Itálie byla země rozdělena na řadu malých států, z nichž ale jen některé dosáhly většího významu. Mezi nejmocnější státy patřily Janov, Benátky, Pisa a zpočátku Amalfi, později dobyté Pisánci. Podívejme se teď na prvně jmenované město.

Janov (ligursky Genoa, italsky Genova, janovským nářečím Zena) leží na pobřeží Ligurského moře, což je fakticky oblast moře Středozemního. Byl založen kmenem Ligurů, později se tu vystřídali Etruskové, Féničané, Keltové, Řekové a samozřejmě Římané. Pak přišla nejasná doba, kdy byl Janov jen nevýznamným městečkem. Díky postupnému vývoji se z něj však náhle někdy v 10. století vyloupla obávaná velmoc, se kterou se po několik staletí muselo počítat.

Zajímavé je, že vlajka města (červený kříž na bílém poli) je naprosto identická s vlajkou Anglie. Je to symbol svatého Jiří a údajně to byli Angličané, kteří vlajku roku 1190 od Janovanů přejali, aby jejich lodě ve Středozemí byly pod ochranou mocné janovské flotily. To jen potvrzuje fakt, že Janov tehdy patřil mezi nejvlivnější a nejsilnější státy světa. Zatímco s Angličany Janované dobře spolupracovali, jejich hlavním rivalem byly Benátky, se kterými vedli časté války. Ty skončily roku 1381 vítězstvím Benátčanů a od té doby vliv a význam města postupně upadal. Až v 16. století přišel další rozkvět pod španělským vlivem. Město pak ještě bylo okupováno Napoleonem a prošlo dalším, poměrně složitým vývojem.

Důležité ovšem je, že se dodnes dochovalo mnoho historických budov z různých epoch vývoje města. V centru je to zejména náměstí Piazza de Ferrari s přilehlou budovou Opery a Dóžecím palácem. Ulice Via Garibaldi (dříve Strada Nuova) se v roce 2006 dokonce dostala na seznam Světového dědictví UNESCO. Jsou na ní manýristické paláce ze 16. století, ale také umělecká škola Musei di Strada Nuova. Za pozornost jistě stojí i katedrála sv. Lorence (Cattedrale di San Lorenzo), založená již v 5. století, nebo Porto Antico, tedy „Starý přístav“, dnes ovšem přestavěný na nákupní centrum. Nedaleko se nachází velké mořské akvárium, ve své době největší v Evropě.

Pozoruhodnou památkou je zdejší maják La Lanterna, který se pyšní hned několika tituly a prvenstvími. Předně je nejstarším stále fungujícím majákem na světě, dále nejvyšším cihlovým majákem na světě a také jedním z pěti nejvyšších vůbec. Na jeho siluetě spatříte velký znak města.

Janov je známý také tím, že se prezentuje jako rodiště slavného mořeplavce Kryštofa Kolumba. Na již zmíněném náměstí Piazza de Ferrari můžete dokonce navštívit Kolumbův rodný dům a na Piazza Acquaverde zase stojí jeho památník. Ačkoliv Kolumbus v Janově téměř jistě prožil dětství, ve skutečnosti není vůbec jisté, kde se vlastně narodil…

To však nic nemění na skutečnosti, že Janov zůstává pěkným a zajímavým městem. Je také dobrým výchozím bodem pro objevování krás Ligurie a kromě toho v jeho okolí najdete i pěkné pláže k relaxaci.

Autor: Michal Hamšík

Další články, které mimo jiné na stránkách o Itálii najdete, jsou:
Milán - město uprostřed roviny
Rudá Bologna
Vesus - úctyhodný velikán
Florencie - město umění a architektury
Šikmá věž v Pise

Článek byl zobrazen 8 596 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ VE FRANCII

Pojeďte si užít lyžování a klid v Savojských Alpách! 8 dní skipas, 7 nocí v rezidenci přímo u sjezdovky, doprava komfort. busem. To vše nyní od 6 770 Kč/os

 

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO

Velký okruh po nejzajímavějších místech Středního Východu
včetně výletu do jordánské Petry s poutavým českým výkladem. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA