Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Řím - kostel Santa Maria del Popolo

Na okraji rozlehlého římského náměstí Piazza del Popolo stojí renesanční kostel Santa Maria del Popolo. Náměstí i kostel byly pojmenovány podle farnosti, která zde ve středověku stávala. Interiéry kostela ukrývají skutečné poklady a tak byste jej při svém toulání ulicemi Říma neměli vynechat.

Kostel byl založen již v roce 1099 nad údajným hrobem císaře Nerona. Toto místo bylo vybráno schválně, aby tak bylo posvěceno místo poskvrněné pohanským tyranem. Po mnoho let zde údajně strašil duch tohoto císaře v podobě havranů. Dnešního vzhledu se kostel dočkal během stavebních úprav v 16. a 17. století, na kterých se podíleli architekti Bramante a Bernini. Stavba tak nese prvky renesance i baroka. O výzdobu interiéru se pak postarali významní umělci své doby - Caravaggio, Raffael a mnozí další.


Autor: Carmen  Alonso Suarez

Uvnitř se nacházejí kaple mnoha známých rodin. Tím nejcennějším pokladem uvnitř kostela je Capella Chigi z roku 1513, kterou si u Raffaela objednal sienský bankéř Agostino Chigi. Její interiér zdobí oltářní obraz „Narození Panny Marie“ od Sebastiana del Piombo a sochy od Berniniho a Lorenzetta. Majitel kaple toužil po tom, aby se v ní „všechno pozemské proměnilo na nebeské“.  Prohlédnout si zde můžete také další mistrovská díla, jako jsou obrazy od Caravaggia v severním transeptu, fresky od Pinturicchia umístěné za hlavním oltářem nebo dvě hrobky od Andrea da Sansovino v presbytáři.

V kostele Santa Maria del Popolo jsou však ukryty ještě další krásné kaple, například Cappella della Rovere nebo Cappella Cerasi s malbou Ukřižování sv. Petra od Caravaggia. Barevné vitráže v kostele jsou jedny z nejstarších v Římě.

Náměstí Piazza del Popolo bylo navrženo na počátku 9. století Valadierem a dnes je považováno za jedno z nejlepších urbanistických řešení ve městě. Uprostřed tohoto velkého prostranství stojí druhý největší římský obelisk, který sem dovezl císař Augustus a nechal jej vztyčit u zdejší fontány. Kromě kostela Santa Maria del Popolo je nedaleko náměstí situována dvojice dalších kostelů - Santa Maria di Montesanto a Santa Maria dei Miracoli. Dalším prvkem charakteristickým pro toto rozlehlé náměstí je brána Porta del Popolo, která bývala nejdůležitějším přístupem do Říma.

- jap -

Předchozí články z Itálie jsou:
Středověké San Gimignano
Skalní město Orvieto
Lago d´Orta
Florencie - Santa Croce
Paestum – archeologické naleziště světového významu

Článek byl zobrazen 4 591 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH VÝHODNĚ

Už jste slyšeli o akci ŽOLÍK? Vyberete si termín a středisko ve francouzských Alpách, do kterého pojedete, se dozvíte až v týdnu před odjezdem. Ale jedete LEVNĚ. Více info na www.betatour.cz.

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA