Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Benátky - kostel San Zaccaria

Na malebném náměstí Campo San Zaccaria v benátské čtvrti Castello se tyčí kostel San Zaccaria, který je nádhernou ukázkou stavby, na níž se smísila vrcholná gotika a klasicistní renesance. Kostel je zasvěcen Zachariášovi, otci sv. Jana Křtitele, jehož ostatky jsou v něm údajně uloženy.

Jako zakladatel kostela je uváděn legendární svatý Magnus, stavbu však inicioval dóže Giustiniano Particiaco v první polovině 9. století. V roce 1105 kostel několikrát postihl požár, proto musel být restaurován. Současná podoba tak pochází z let 1458 – 1500. Na stavbě a následných úpravách kostela se vystřídala řada umělců a architektů, jako Antonio di Marco Gambello, Lazzaro di Nicolo, Mauro Codussi a Vernier.


Autor: Giorgio  Ferretto

San Zaccaria je trojlodní kostel s úzkými bočními loděmi. Po každé straně hlavního oltáře jsou dvě kaple. Pod kostelem je ukrytá krypta s hroby osmi dóžat. Hlavní oltář byl dokončen v roce 1483 a jsou do něj údajně zasazeny kameny Božího hrobu v Jeruzalémě. Obrazy kolem něj jsou dílem Palma Giovane a Girolama Pellegriniho.

Gotické a renesanční prvky mezi sebou bojují na zjevně odlišné dolní a horní části fasády. Portál v průčelí kostela je zakončen sochou svatého Zachariáše, kterou vytvořil Alessandro Vittore. Fasáda s lunetou byla inspirována kostelem San Michele v Isole, je ozdobena basreliéfy, sochami Krista a čtyř andělů držících kopí, kříž, sloup, houbu a rákos. V interiéru kostela je v severní boční lodi umístěn klenot – jeden z nejkrásnějších oltářních obrazů v Benátkách, „Madona a svatí“ z roku 1505. Obraz je dílem Giovanniho Belliniho.

Na druhé straně hlavní lodě jsou ve druhém oltáři u severní zdi uloženy ostatky sv. Zachariáše. Hned vedle se nachází vchod do malého muzea, které je umístěno v zachovalé části původního románského kostela z 12. století.  Ve druhé místnosti Capella di San Tarasio jsou na klenutém stropě významné raně renesanční fresky z roku 1442. Namaloval je florentský umělec Andrey de Castagno. Na zdech jsou umístěny tři krásné oltářní obrazy z roku 1443 od benátských malířů Antonia Vivariniho a Giovanniho d´Alemagna.

U kostela byl vystavěn klášter, který byl po celých Benátkách znám díky rozmařilému životu jeptišek. Ty většinou pocházely z benátských šlechtických rodin, mnoho novicek sem poslali rodiče, když neměli výdaje na věno. Každý rok na Velikonoce navštívil San Zaccarii dóže s doprovodem. Byl to jakýsi zvyk – projev vděčnosti za to, že se jeptišky zřekly části zahrady, aby se mohla zvětšit rozloha náměstí Sv. Marka. V roce 864 však byl na tomto náměstí při návratu z večerní modlitby zavražděn dóže Pietro Tradonico.

- jap -

Předchozí články z Itálie jsou:
Benátské gondoly – romantické i tajemné
Costa Smeralda – království žuly
Řím - Kapitol
Assisi – městečko svatého Františka

Článek byl zobrazen 3 363 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH VÝHODNĚ

Už jste slyšeli o akci ŽOLÍK? Vyberete si termín a středisko ve francouzských Alpách, do kterého pojedete, se dozvíte až v týdnu před odjezdem. Ale jedete LEVNĚ. Více info na www.betatour.cz.

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA