Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Každým rokem lepší Paganella

V oblasti západních Dolomit se ve výšce necelých dvou kilometrů nachází vyhlášený lyžařský areál Paganella. Toto středisko prochází neustálým rozvojem a každým rokem vítají návštěvníky nové vleky, trati i ubytovací zařízení. Báječné lyžování si zde užijí jak začínající, tak i náročnější lyžaři. Italská Paganella je orientována na různorodé skupiny návštěvníků.

Paganella nacházející se na severu Itálie v Brentských Dolomitech nedaleko Trenta je považována za kolébku italského lyžování. Spadá pod jednu z největších lyžařských oblastí Dolomit – Val di Sole a rozvíjet se začala již ve 20. letech minulého století. První lanovka, která přepravovala lyžaře po zdejších svazích, zde byla vybudována v roce 1928 a ještě v témže roce se na závodní sjezdovce nazvané Fuoripista di Tre-Tre jel první závod. Tento závod se posléze stal součástí závodů světového poháru ve sjezdovém lyžování. V současnosti se jezdí v nedalekém lyžařském areálu Madonna di Campiglio. 

Paganella

Lyžařský areál Paganella, který se rozkládá v nadmořské výšce 1030 až 2125 metrů, je ideální destinací pro zimní dovolenou. Leží na severní straně mohutného, 2125 metrů vysokého skalního masívu Paganella a tvoří jej městečka Fai della Paganella, Andalo a Molveno, které má svůj vlastní lyžařský miniareál. Lyžaři si v Paganelle mohou užívat jízdu na celkem 35 kilometrech překvapivě dlouhých sjezdovek, z nichž některé vynikají navíc úctyhodným převýšením. Většina tratí je určena nenáročným a středně pokročilým lyžařům. Celkem 9 je nenáročných modrých, 13 středně obtížných červených a najdete zde i jednu černou specialitku. Jde o 5 kilometrů dlouhou závodní trať nazývanou Olympia, která vede z vrcholu Paganelly až do údolí. Nejdelší středně náročná sjezdovka měří 7 km a překonává výškový rozdíl 1075 m. 

O přepravu lyžařů na svazích se stará celkem 16 sedačkových a 3 kabinkové lanovky, vleky zde žádné nenajdete. Celková přepravní kapacita je 25 tisíc lidí za hodinu. Z Fai della Paganella a Andala je možné se nechat až na vrchol Paganelly vyvézt sedačkovou lanovkou. Z náhorní plošiny Paganella se naskýtá nádherný výhled na další zasněžené vrcholky Brentských Dolomit i vzdálené vrcholky Stubaiských a Zillertalských Alp. Za dobrého počasí je možno dohlédnout až k jezeru Lago di Garda, na horské masívy Bondone a Brenta a dokonce i do údolí Adige. Vzhledem k tomu, že se areál rozprostírá v poměrně značné nadmořské výšce a navíc jsou jeho svahy orientovány převážně na sever a západ, je zaručena kvalitní sněhová pokrývka a tedy i dokonalé lyžování po celou sezónu, která trvá od konce listopadu až do začátku jara. V případě potřeby je možné až 98% sjezdovek uměle zasněžovat sněhovými děly. Všechny sjezdové trati jsou také pravidelně upravovány.

Původně byl zdejší lyžařský areál orientován převážně na rodiny s dětmi, ale nyní uspokojí i zkušenější lyžaře. Areál se neustále modernizuje a inovuje, přibývají nová přepravní zařízení, nebo se renovují ta stávající, rozšiřují se sjezdovky a rostou i četná ubytovací zařízení, která poskytují služby na té nejvyšší úrovni. Pro děti jsou zde připraveny lyžařské školky i školy, kde jsou jim k dispozici pojízdné koberce a krátké nenáročné svahy. Do lyžařského kurzu se zde však samozřejmě mohou přihlásit i dospělí, kteří stojí na lyžích poprvé, nebo nemají se zimními sporty přílišné zkušenosti. Paganella potěší i příznivce snowboardingu, pro něž je zde přichystán moderní snowpark, který nahradil ten na sjezdovce Traliccio, který byl vždy vystavěn jen příležitostně. Možnosti freeridu jsou bohužel v Paganelle dosti omezené, pokud tedy patříte mezi fajnšmekry hledající rozlehlé volné terény, vydejte se raději jinam. Z Andala a Fai della Paganella je možné se napojit na dva běžecké okruhy, které mají délku 3 a 5 kilometrů. Paganella je známá každoročním pořádáním 24 hodinového běžeckého maratonu. 

Pokud máte rádi rušnější noční život, pak je ubytování vhodné hledat v živějším Andalu, jestliže však dáváte přednost klidu, ubytujte se ve Fai nebo Molvenu. V těchto dvou vesničkách si navíc užijete více starobylé atmosféry italských horských městeček, které jsou protkány starobylými uličkami. Paganella nabízí také rozmanité možnosti aprés-ski aktivit. Kromě možnosti vyzkoušet jiné zimní sporty, jako například bruslení, sáňkování či výlety na sněžnicích, se nabízí také pestré možnosti relaxace. Například v Andalu vyrostly moderní sportovní areály, z nichž největší oblibě se těší vodní a relaxační svět AcquaIN - www.acquain.it

Také nedaleké jezero Lago di Garda je velkým lákadlem, jak strávit volný čas – můžete se vydat jen na procházku zasněženou krajinou v okolí jezera, nebo si projít historický centra městeček a vesnic, které jsou roztroušeny v jeho okolí. Nabídka Paganelly je v současnosti uzpůsobena tak, aby areál dokázal uspokojit co nejrůznorodější klientelu. Přestože tedy Paganella nepatří mezi největší italská lyžařská střediska, je oblíbená jak pro příjemné kompaktní lyžování, tak i báječné služby. 

- jap -

Další články z Itálie: 
Livigno láká na levné nákupy a báječné lyžování
Okruh Sella Ronda - unikátní lyžování v Dolomitech
Severní Itálie - možnosti skvělého lyžování

Článek byl zobrazen 5 778 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ VE FRANCII

Pojeďte si užít lyžování a klid v Savojských Alpách! 8 dní skipas, 7 nocí v rezidenci přímo u sjezdovky, doprava komfort. busem. To vše nyní od 6 770 Kč/os

 

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO

Velký okruh po nejzajímavějších místech Středního Východu
včetně výletu do jordánské Petry s poutavým českým výkladem. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA