Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Terst - největší c.k. přístav

Terst je dnes pohraničním městem na pomezí Itálie a Slovinska. Jeho minulost je dlouhá, protkaná střídáním období růstu a úpadku, nezávislosti a okupace. Leží v místech, kde se vždy střetávaly vlivy ze západu, z východu i ze severu, v novějších dějinách nejvíce vlivy italské, slovinské a rakouské.

Nejvyššího vrcholu slávy dosáhl Terst zřejmě v letech 1867 až 1918, kdy byl největším a nejvýznamnějším přístavem habsburské monarchie, a zároveň důležitým centrem evropské literatury a hudby. Po ukončení 1. světové války se však z Terstu stalo italské pohraniční město a jeho význam upadl.

Zajímavou, docela nedávnou a přitom poměrně málo známou epizodou v jeho historii bylo období po skončení 2. světové války. Od roku 1947 byl totiž Terst svobodným městským státem (Territorio libero di Trieste). Svobodným ovšem jen oficiálně, v jeho vedení ve skutečnosti byla vojenská vláda složená hlavně z Američanů a Britů, v jejímž čele stál Terence Airey. Tato vláda kontrolovala tzv. „zónu A“ včetně samotného města. Zóna B pak patřila pod kontrolu Jugoslávské národní armády. Oblast proto nebyla skutečně nezávislým státem. Formální nezávislost byla přesto obecně akceptována a Terst dokonce vydával vlastní měnu a známky. Hlavním účelem státu bylo srovnat etnické napětí a ochladit územní požadavky okolních států. Po několika letech se však další existence státu ukázala být neudržitelná a roku 1954 byl rozdělen mezi Itálii a Jugoslávii. K oficiálnímu zrušení však došlo až v roce 1975! Ani poválečné období studené války nicméně pohraničnímu Terstu příliš neprospělo.

Ve městě najdete několik zajímavých památek. Byl tu například odkryt římský amfiteátr a řada dalších stop římské přítomnosti v oblasti. Několik kostelů zahrnuje také srbský ortodoxní chrám a židovský svatostánek. Na kopci nad městem stojí starý hrad San Giusto, který byl, jak už to tak u hradů bývá obvyklé, několikrát přestavován a opravován. Je částečně přístupný veřejnosti a ukrývá například zajímavou sbírku historických zbraní. Procházka po jeho hradbách poskytne i pěkný výhled na celé město, na moře a okolní krajinu. Hrad je rovněž oblíbeným centrem různých festivalů, výstav a kulturních událostí.


Foto: Miramare

O dost novější je druhý terstský hrad Miramare, vybudovaný v 19. století na příkaz arcivévody Maxmiliána, později mexického císaře (ještě později v Mexiku popraveného…). Leží přímo na pobřeží a je znám hlavně svým rozlehlým parkem, navrženým samotným arcivévodou. Park zahrnuje sbírku různých rostlin z celého světa, mnohdy i velmi vzácných druhů. Navštívit můžete také hradní muzeum, skýtající možnost prohlédnout si Maxmiliánovi komnaty a další prostory stavby. Hradní park kupodivu sdílí ještě několik dalších, nedaleko se nacházejících institucí zcela jiného druhu, jako např. Mezinárodní centrum teoretické fyziky.

V Terstu jsou i další připomínky na slavné dny rakousko-uherského impéria, včetně uměleckých předmětů a architektury ve stylu Art Nouveau.


Foto: hrad Miramare

Nedá se ovšem skrýt, že nejslavnější roky města jsou minulostí. V uplynulých desetiletích Terstu trvale ubývalo obyvatel, teprve v poslední době znovu pomalu nabývá svého významu. Snad k tomu přispívá i fakt, že hranice se sousedním Slovinskem, dnes členem Evropské unie, jsou opět prakticky otevřené a pohybu lidí ani vzájemnému obchodu už zase nic nebrání.

- red -

Další články, které mimo jiné na stránkách o Itálii najdete, jsou:
Elba - Napoleonovo příjemné vězení
Parma
Kalábrie - cesta do italského ráje
Sicílie – ostrov s královnou sopek a antickým bohatstvím
Pompeje - město v popelu

Článek byl zobrazen 12 536 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ VE FRANCII

Pojeďte si užít lyžování a klid v Savojských Alpách! 8 dní skipas, 7 nocí v rezidenci přímo u sjezdovky, doprava komfort. busem. To vše nyní od 6 770 Kč/os

 

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO

Velký okruh po nejzajímavějších místech Středního Východu
včetně výletu do jordánské Petry s poutavým českým výkladem. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA