Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Padova ve stínu Benátek

Ačkoliv pro mnohé cestovní kanceláře stále zůstává Padova ve stínu mnohem známějších Benátek, její významné postavení v italských dějinách ji staví výrazně do popředí. Patří totiž k vůbec nejstarším městům v zemi, a tak bychom neměli opomenout alespoň krátkou návštěvu.

Nedaleko Benátek, přímo v srdci severoitalského regionu Veneto se rozprostírá malebné univerzitní městečko s téměř třítisíciletou historií. Již od 12. století byla Padova považována za významné kulturní a vzdělanostní centrum celé Itálie. V dobách své největší slávy se stala vyhledávaným místem renesančních umělců, jejichž díla sem každoročně přijíždí obdivovat tisíce návštěvníků z celého světa. Ruku v ruce s uměním kráčela i architektura. Významné středověké stavby, z nichž jmenujme alespoň palác Ragione s četnými alegorickými freskami, sídlo venetských vládců Palazzo del Capitanio či kapli Scrovegni, jejíž stěny zdobí fresky od Giotta, krášlí centrum města dodnes.

Nezbytnou zastávkou mnoha věřících se stala románská bazilika sv. Antonína, která ve své bohatě zdobené kapli uchovává svaté relikvie. Před jejím vchodem stojí bronzová socha z dílny Donatella, zobrazující generála a padovského vládce Gattamelata. V nedaleké bazilice sv. Justýny jsou vystavena vzácná umělecká díla, včetně obrazů od Paola Veronese, Luca Giordana či Parodia.

Nejznámějším symbolem Padovy však zůstává Prato della Valle, Toto oválné náměstí je údajně druhým největším v Evropě a je místem setkávání všech Padovanů. Jeho střed zdobí park lemovaný 78 sochami významných obyvatel města.

Padova je však především městem studentů. Zdejší univerzita byla založena v roce 1222 a stala se tak druhou nejstarší univerzitou v Itálii. Seznam jejích profesorů i absolventů je dlouhý a v jeho čele stojí taková významná jména jako Pietro Pomponazzi, Vesalius či Galileo Galilei, jež zde přednášel v letech 1592-1610. Jeho křeslo je dodnes uchováno v tzv. „Sále čtyřiceti“. Nedílnou součástí univerzity je botanická zahrada Orto Botanico di Padova, založená před více než pěti sty lety. Stala se příkladem pro obdobné zahrady na celém světě a dodnes nám uchovává vzácná svědectví o znalostech botaniky a vývoji lékařství ve středověku. Právě proto byla zařazena i na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Prohlídku zajímavostí a pamětihodností Padovy zakončete u šálku kávy v kavárně Il Caffè Pedrocchi. Ta proslula zejména studentskými revoltami, které zde probíhaly v revolučním roce 1848, kdy byla celá oblast ještě součástí impéria Rakouska-Uherska.

Přejete-li si poznat nejdůležitější místa Padovy, můžete si za 13 EUR zakoupit turistickou okružní jízdu. Výklad probíhá v sedmi jazycích a na cestě vás čeká na 11 zastávek. Nástupní stanice je před bazilikou sv. Antonína.

- red -

Další články, které mimo jiné na stránkách o Itálii najdete, jsou:
Janov - Kolumbovo město… nebo ne?
Milán - město uprostřed roviny
Rudá Bologna
Vesus - úctyhodný velikán
Florencie - město umění a architektury

Článek byl zobrazen 9 282 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ VE FRANCII

Pojeďte si užít lyžování a klid v Savojských Alpách! 8 dní skipas, 7 nocí v rezidenci přímo u sjezdovky, doprava komfort. busem. To vše nyní od 6 770 Kč/os

 

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO

Velký okruh po nejzajímavějších místech Středního Východu
včetně výletu do jordánské Petry s poutavým českým výkladem. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA