Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Canal Grande – nejkrásnější „ulice“ na světě

Neodmyslitelným symbolem a hlavní dopravní tepnou italských Benátek je Canal Grande. Tato vodní cesta, která je vlastně korytem někdejší řeky Brenty, je dlouhá téměř 4 kilometry a prochází starobylým srdcem města. Na světě údajně neexistuje krásnější městská dopravní tepna, než je Canal Grande.

Tento klikatící se vodní kanál je ze všech kanálů nejhlubší a rozděluje Benátky na dvě části. Místy je až 80 metrů široký a vedou přes něj pouhé tři mosty:  Ponte degli Scalzi, Ponte di Rialto a Ponte dell’Accademia. Po vodě zde kromě historických regat plují také linky vodního autobusu, který zde bývá nazýván „vaporetto“, nebo vodní taxi.

Během plavby po této hlavní "ulici" můžeme obdivovat nejkrásnější benátské paláce postavené v gotickém, barokním a renesančním stylu. V období benátské slávy byly mezi paláci postaveny ještě monumentální kostely. Pokud se z Piazzale Roma nebo z vlakového nádraží vydáte směrem do San Marco, prvním kostelem, který vás jistě zaujme, bude Chiesa degli Scalzi. Ten byl postaven v roce 1656 Baldassarem Longhenem. Tentýž architekt vybudoval také kostel Santa Maria della Salute a několik prestižních paláců kolem Velkého kanálu.

O kousek dále stojí kostel San Geremia, v němž jsou uloženy ostatky sv. Lucie, mučednice ze 4. století. Na protějším břehu se tyčí Fondaco dei Turchi, kde se v letech 1621 – 1838 nacházelo centrum tureckých kupců. Dnes zde sídlí benátské přírodovědné muzeum. Sousední prostá budova Deposito del Megio pochází z 15. století a sloužila jako nouzová obilnice, pro případ, že by došlo k hladomoru nebo obléhání města.

Jedním z nejkrásnějších paláců v okolí kanálu je Palazzo Vendramin-Callergi od Maura Coducciho. V letech 1882 – 1883 bydlel v jednom z bytů skladatel Richard Wagner. Dnes se zde nachází kasino. Další dva nádherné paláce stojí nedaleko, jde o Ca´Pesaro, v němž sídlí muzeum moderního umění a Ca´d´Oro, který dnes slouží jako prostory pro muzeum středověkého umění. Naproti nim uvidíte novogotickou Pescherii, rybí trh, který společně s obrysy mostu Ponte di Rialto předznamenává vstup do starobylého srdce Benátek.

Za mostem si můžete prohlédnout paláce Palazzo Loredan a Palazzo Farsetti, ve kterých sídlí benátská radnice. V minulosti palác obýval Antonio Canova, který byl představitelem sochařského klasicismu. O kousek dále se můžete pokochat stavbou Palazzo Benzon, ve kterém v 19. století bydlela komtesa Benzonová. K významným hostům, kteří zde často zůstávali na noc, patřil i Lord Byron. Básník bydlel po dobu dvou let o kousek dále, v paláci rodiny Mocegino, který se nachází naproti přístavního můstku San Tomá. Nebydlel zde sám, jeho byt s ním sdílel ještě pes, vlk a opice. Mezi jeho časté hosty patřila i Margherita Cogni, jedna z mnohých jeho milenek. Jakmile ji však Byron jednou odmítnul, neváhala a napadla jej nožem a nakonec skočila do vod kanálu.

V zátočině kanálu stojí Ca´Rezzonico, ve kterém je muzeum Benátek 18. století. Za mostem Ponte dell´Accademia vykukuje Palazzo Barbaro z 15. století, který v roce 1885 koupila rodina Curtis pocházející z amerického Bostonu. Častým hostem zde byl Claude Monet, John Singer Sargent, Cole Porter a Henry James. Přímo naproti je situován Palazzo Barbatigo, který oslňuje svou moderní mozaikou. Palác dnes patří sklářské společnosti.

Další zajímavou stavbou na břehu Canal Grande je nedokončený Palazzo Venier dei Leoni, ve kterém je uložena sbírka Collezione Peggy Guggenheim. V jeho bezprostřední blízkosti se naklání Palazzo Dario, který je považován za jeden z nejkrásnějších paláců lemujících vodní cestu. I přes jeho krásu by ho nikdo z místních obyvatel nechtěl, je totiž považován za prokletý.

Další budovou patřící sklářské společnosti je Palazzo Salviati mající mozaikovou fasádu. Hned za přístavním můstkem Santa Maria del Giglio se tyčí Palazzo Posani-Gritti, jeden z nejlepších benátských hotelů. Pohled na něj z části zakrývá kostel Santa Maria della Salute. Tato nepřehlédnutelná stavba s bílou kopulí již po 350 let dotváří charakteristickou siluetu tohoto romantického města. Kostel Santa Maria della Salute je místem, kde se historie potkává se současností. Jedná se o neotřelou scénu pro pořádání letních koncertů, literárních čtení a dalších aktivit. O pár metrů dále se před vámi už otevře první pohled na Dóžecí palác a náměstí Piazza San Marco.

- jap -

Další články z Itálie:
Benátky - Piazza San Marco
Basilica di San Marco – srdce Benátek
Florencie - Orsanmichele
Ravenna
Bergamo dvou tváří 

Článek byl zobrazen 5 833 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH VÝHODNĚ

Už jste slyšeli o akci ŽOLÍK? Vyberete si termín a středisko ve francouzských Alpách, do kterého pojedete, se dozvíte až v týdnu před odjezdem. Ale jedete LEVNĚ. Více info na www.betatour.cz.

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA