Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Fiesole – ve stínu Florencie

Historie Fiesole sahá až do dob Etrusků, tedy asi do roku 600 před Kristem. Tehdy mělo ve střední Itálii silné mocenské postavení a až do 3. století bylo součástí Říma. Město je tak o několik staletí starší než Florencie, ta však nakonec získala mnohem větší věhlas. V roce 90 př. n. l. se město během občanské války vzbouřilo a připadlo do rukou Lucia Porcia Catona. S rozmachem Florencie ztrácelo Fiesole svůj význam, lesk a slávu. Od roku 1125 bylo zabráno králem a od tohoto okamžiku sdílelo víceméně osudy Florencie. V roce 1325 bylo město opevněno hradbami a stalo se sídlem řehole františkánů. Později se proměnilo venkovské letovisko Florenťanů i turistů ze zahraničí.


Autor: Lezan

Nejvýznamnější památkou, kterou se podařilo dochovat do dnešních dní, je dóm San Romolo založený roku 1028. Pyšní se mohutnou zvonicí a sloupy, jež krášlí originální římské hlavice. Dóm za svou prostou románskou fasádou ukrývá bohatý interiér, kterému dominuje úžasný hlavní oltář z roku 1450 od Bicciho di Lorenzo. V kapli Cappella Salutati se nachází oltářní pokrývka a hrobka Mina da Fiesole z roku 1466.

Z náměstí Piazza Mino da Fiesole se strmou ulicí Via di San Francesco dostanete k františkánskému klášteru San Francesco ze 14. století a neméně zajímavému kostelu Sant´Alessandro z 9. století s neoklasicistní fasádou. Oba rozhodně stojí za návštěvu i přesto, že neholdujete církevním památkám. Během výstupu k nim se vám totiž naskytne nádherný výhled na Florencii.

Další ulice z náměstí vede k hezké archeologické zóně, kde si můžete prohlédnout ruiny římského divadla z 1. století př. n. l., rozvaliny etruských hradeb ze 4. století př. n. l., pozůstatky lázní, chrámů a archeologické Museo Faesulanum, jež opatruje sbírku bronzů, keramiky a šperků z doby bronzové. Nedaleko stojí také Museo Bandini vystavující exponáty ze slonoviny, keramiky a florentské obrazy.


Autor: Luis G. Cabello

Pokud se vydáte po Via Vecchia Fiesolana na okružní procházku dlouhou 2,5 km, dojdete  k Villa Medici, která byla postavena pro Cosima de´Medici. Nedaleko se tyčí kostel a klášter San Domenico, který byl v minulosti domovem malíře a mnicha Fra Angelica. Ten zde po sobě zanechal několik významných děl. Prohlédnout si zde můžete kupříkladu jeho obraz „Madona se svatými anděly“ z roku 1430. Zdejší kapitulní síň je ozdobena ještě jeho freskou s názvem „Ukřižování“. Ulicí Via della Badia se dostanete k románskému kostelu Badia Fiesolana s pásovaným mramorovým průčelím z 15. století a interiérem z místního šedého kamene, tzv. pietra serena. Kostel sloužil po dlouhou dobu jako fiesolská katedrála.

S městem Fiesole je spojeno nejvýznamnější dílo Giovanniho Boccaccia – Dekameron. Právě sem utekla z Florencie v roce 1348 skupinka deseti lidí, aby se uchránila před morovou epidemií. V místní vile Palmieri u San Domenico si florentské dívky a chlapci vyprávěli ve stínu stromů slavné povídky, které známe z Dekameronu.

- jap -

Další články z Itálie:
Arezzo
Siena – středověká kráska Toskánska
Passo Tonale – lyžování na ledovci
Vicenza
Todi

Článek byl zobrazen 3 993 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ VE FRANCII

Pojeďte si užít lyžování a klid v Savojských Alpách! 8 dní skipas, 7 nocí v rezidenci přímo u sjezdovky, doprava komfort. busem. To vše nyní od 6 770 Kč/os

 

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO

Velký okruh po nejzajímavějších místech Středního Východu
včetně výletu do jordánské Petry s poutavým českým výkladem. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA