Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

NP Gran Paradiso – na skok do velkého ráje

Parco Nazionale del Gran Paradiso je prvním a tak i nejstarším národním parkem na území Itálie. Byl založen v roce 1920, ale již v roce 1856 byla oblast dnešního národního parku prohlášena králem Vittorem Emanuelem II. Savojským za soukromý honební revír, který král posléze věnoval státu.

Park tak v podstatě vznikl jako rozsáhlá lovecká rezervace sloužící na ochranu populace kozorožce horského, který byl vinou intenzivního lovu v 19. století téměř vyhuben. Poslední kusy tohoto druhu našly své poslední útočiště právě ve zdejší přírodě. V současnosti žije na území parku asi 5 000 kusů. V současné době se národní park Gran Paradiso, jehož název by se dal přeložit jako „Velký ráj“, rozkládá na ploše 730 kilometrů čtverečních a patří k nejstarším chráněným oblastem v celé Itálii.


Autor: Massimiliano Sticca

Na francouzské straně Alp na něj bezprostředně navazuje další národní park - Vanoise. Gran Paradiso spojuje oblast Piemontu na severozápadě Itálie s údolím Valle d´Aosta a chrání tak horskou scenérii žulového masívu Gran Paradiso, který dosahuje nadmořské výšky 4061metrů. Tato ledovci pokrytá hora dominuje celému kraji a je jediným zcela italským vrcholem, který ční do výšky více než 4000 metrů. Vrchol Gran Paradisa je často navštěvován především v letní sezóně, kdy je hora doslova obsypána lidmi. Z masívu stékají desítky horských říček, mezi nimiž vyniká řeka Dora Baltea protékající impozantním údolím do Pádské nížiny.

V národním parku Gran Paradiso se setkáte s typicky alpskou přírodou, která se vyznačuje pustými vrcholky hor, alpskými loukami a rozlehlými údolími. Neodmyslitelnou součástí jsou také ledovce a stálý sníh, který poskytuje horám jakousi přirozenou ochranu. Vody stékající z ledovců poté zavlažují alpské louky poseté stovkami květů, ale také modřínové, borovicové a jedlové lesy. Park protínají dobře udržované silnice a pěšiny, díky kterým je možno se pohodlně dostat až do nitra parku. Úzké vysokohorské silničky končí v posledních vysoko položených vesničkách ve výškách 1500 - 2000 metrů. Ještě výš, až do cca 3000 metrů, se klikatí horské stezky pastevců, kteří po nich vyhánějí stáda ovcí a skotu na letní travnaté pastviny zvané „alpeggio“. Právě ze zdejšího vysokohorského mléka se vyrábí jedinečný a vyhledávaný sýr zvaný „fontina“.

Nejčastěji turisté přijíždějí do parku z Valle d´Aosta, tedy z jeho severní strany. Tudy vedou tři silnice: Val di Rhemes, Val Savarenche a Val di Cogne. Všechny tři poskytují nádherný výhled do okolní krajiny. Park je také protkán množstvím značených turistických stezek nejrůznějších délek a náročností, stačí si jen vybrat podle svých možností. Pokud nemáte dostatek času na prozkoumávání jednotlivých silnic, vyberte si tedy silnici SS507 vedoucí údolím Val di Cogne, kudy se dostanete k hlavnímu turistickému centru oblasti, vesničce Cogne.

Cogne je jakousi turistickou základnou, kde návštěvníci najdou vše potřebné. V informačním centru mohou získat informace o stezkách, ubytování, stravování a dalších věcech. Nedaleko vesnice se nachází nádherný hrad Aymavilles, nebo malebná vesnička Pondel, která je významná hlavně svými památkami z římské doby – uvidíte zde akvadukt a římský most z 3. století. Nejkrásnější alpské scenérie je možné spatřit, vydáte-li se po silnici do klidné vesničky Lillaz. Úchvatná je již samotná vesnička, místní domy jsou totiž pokryty tradičními břidlicovými taškami. Krásná je také procházka, pokud se vydáte z Lillaz na sever a projdete se podél údolí, které je lemováno mnoha vodopády – například Cascata di Balma.


Autor: Francesco Sisti

Dalším záchytným bodem národního parku je rušná vesnička Valnontey, která je zároveň výchozím bodem jedné z nejpopulárnějších stezek parku. Stezka vás nejdříve vyvede do horského sedla Vittorio Sella, poté se projdete kolem jezera Lago di Lauson a přes horské sedlo Sella Herberet se vrátíte zpět. Takovýto výlet ovšem zabere spoustu času, vyhraďte si na něj proto celý den. Vyberte si raději všední den, protože o víkendech jsou tady doslova zástupy turistů. Zajímavá je ovšem i samotná vesnička Valnontey, v roce 1955 v ní byla otevřena zahrada Giardino Alpino Paradisia, v níž se můžete pokochat množstvím druhů divokých alpských rostlin a květin, které se zde pěstují. Zahrada je otevřena od poloviny června do konce září.

Národní park Gran Paradiso chrání nádhernou alpskou přírodu a také řadu živočišných druhů. Kromě nádherných scenérií tak sem tam zahlédnete také zvířata žijící ve volné přírodě. Na vysokohorských pastvinách, v údolích, nebo v křovinách při horní hranici lesa se můžete potkat se symbolem tohoto národního parku – již zmiňovaným horským kozorožcem. Tento sudokopytník patří mezi ohrožené evropské druhy. Od roku 1821 však patří mezi chráněná zvířata a tak se jeho počty úspěšně rozrůstají. V parku dnes nemá kozorožec žádného přirozeného nepřítele, proto v jeho rozmnožování nic nebrání. Ochránci přírody a správci parku měli v úmyslu vysadit v Gran Paradisu rysy a vlky, čímž by se přirozeně redukovaly počty kozorožců, všechny snahy však zatím byly marné. Početnou skupinou zvířat obývající park jsou také kamzíci a nechybí ani svišti, jejichž pískot uslyšíte na svých výletech poměrně často. Pokud chcete mít jistotu, že kamzíka nebo kozorožce spatříte, vydejte se na procházku kolem Valnontey a úspěch je zaručen!

- jap -

Další články, které mimo jiné na stránkách o Itálii najdete, jsou:
Trentino - Val di Sole
Údolí Eisacktal
Lago di Como – vnitrozemské moře Itálie
Ukrytá krása Perugie
Cinque Terre

Článek byl zobrazen 5 572 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH VÝHODNĚ

Už jste slyšeli o akci ŽOLÍK? Vyberete si termín a středisko ve francouzských Alpách, do kterého pojedete, se dozvíte až v týdnu před odjezdem. Ale jedete LEVNĚ. Více info na www.betatour.cz.

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA