Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Řím - renesanční budova Palazzo Barberini

V centru Říma se nachází pozdně renesanční budova paláce Palazzo Barberini, která je dílem tří největších architektů své doby – podíleli se na ní Bernini, Carlo Maderno a Borromini. Palác nechala postavit rodina Barberini, která patřila k největším středověkým dynastiím v Římě.

Rod Barberini má svůj původ v Toskánsku. Tam rodina patřila k nižší šlechtě, ale v 11. století se natrvalo usadila ve Florencii. Největšího vlivu dosáhla rodina v 17. století, když se jeden z členů – Maffeo Barberini, stal papežem Urbanem VIII. Ten ve velké míře praktikoval nepotismus, tedy zvýhodňování a prosazování příbuzných z pozice svého postavení. Papež pak nechal palác Palazzo Barberini postavit právě pro členy své rodiny. Hlavní větev rodu vymřela roku 1738, poté byla založena větev nová, zvaná Barberini-Colonna.


Autor: dvdbramhall

Palác uchvacuje návštěvníky především řadou velkých schodišť, grandiózním nábytkem, množstvím sálů a labyrintem komnat. Snad nic se nevyrovná přepychovému sálu Gran Salone, jehož ozdobou je oslnivá stropní freska od Pietra da Cortona, která zobrazuje „Vítězství božské prozřetelnosti“.

Palác je také sídlem jedné z nejkrásnějších uměleckých sbírek ve městě. V tomto nádherném barokním interiéru je umístěna Národní galerie antického umění, které je součástí italských národních sbírek a řadí se mezi přední římské galerie. V takovém prostředí však mohou obstát jen ta nejlepší díla. Najdete zde slavný Raffaelův obraz „La Fornarina“, který je údajně portrétem umělcovy milenky, která byla dcerou pekaře. Dílo bylo dokončeno v roce mistrovy smrti. Říká se, že Raffaelovu smrt urychlily právě vysoké nároky této milenky v intimním životě.

Prohlédnout si zde můžete také další výjimečná raná renesanční díla, jako jsou obrazy Fra Angelica, Filippa Lippiho a Perugina. Období pozdní renesance pak zastupují umělci jako Tizian, Tintoretto, Lorenzo Lotto, Caravaggio či Andrea del Sarto. Dne 22. února roku 1642 se v Palazzo Barberini konala premiéra opery „Il palazzo incantato, overo La guerriera amante“, jejíž libreto napsal Giulio Rospigliosi, který se stal později papežem Klementem IX.

- jap -

Předchozí články z Itálie jsou:
Taormina
Benátky - Santa Maria dei Miracoli
Lecce - Florencie baroka
Mantova – malé Benátky
Boromejské ostrovy

Článek byl zobrazen 4 608 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA