Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Řím - renesanční budova Palazzo Barberini

V centru Říma se nachází pozdně renesanční budova paláce Palazzo Barberini, která je dílem tří největších architektů své doby – podíleli se na ní Bernini, Carlo Maderno a Borromini. Palác nechala postavit rodina Barberini, která patřila k největším středověkým dynastiím v Římě.

Rod Barberini má svůj původ v Toskánsku. Tam rodina patřila k nižší šlechtě, ale v 11. století se natrvalo usadila ve Florencii. Největšího vlivu dosáhla rodina v 17. století, když se jeden z členů – Maffeo Barberini, stal papežem Urbanem VIII. Ten ve velké míře praktikoval nepotismus, tedy zvýhodňování a prosazování příbuzných z pozice svého postavení. Papež pak nechal palác Palazzo Barberini postavit právě pro členy své rodiny. Hlavní větev rodu vymřela roku 1738, poté byla založena větev nová, zvaná Barberini-Colonna.


Autor: dvdbramhall

Palác uchvacuje návštěvníky především řadou velkých schodišť, grandiózním nábytkem, množstvím sálů a labyrintem komnat. Snad nic se nevyrovná přepychovému sálu Gran Salone, jehož ozdobou je oslnivá stropní freska od Pietra da Cortona, která zobrazuje „Vítězství božské prozřetelnosti“.

Palác je také sídlem jedné z nejkrásnějších uměleckých sbírek ve městě. V tomto nádherném barokním interiéru je umístěna Národní galerie antického umění, které je součástí italských národních sbírek a řadí se mezi přední římské galerie. V takovém prostředí však mohou obstát jen ta nejlepší díla. Najdete zde slavný Raffaelův obraz „La Fornarina“, který je údajně portrétem umělcovy milenky, která byla dcerou pekaře. Dílo bylo dokončeno v roce mistrovy smrti. Říká se, že Raffaelovu smrt urychlily právě vysoké nároky této milenky v intimním životě.

Prohlédnout si zde můžete také další výjimečná raná renesanční díla, jako jsou obrazy Fra Angelica, Filippa Lippiho a Perugina. Období pozdní renesance pak zastupují umělci jako Tizian, Tintoretto, Lorenzo Lotto, Caravaggio či Andrea del Sarto. Dne 22. února roku 1642 se v Palazzo Barberini konala premiéra opery „Il palazzo incantato, overo La guerriera amante“, jejíž libreto napsal Giulio Rospigliosi, který se stal později papežem Klementem IX.

- jap -

Předchozí články z Itálie jsou:
Taormina
Benátky - Santa Maria dei Miracoli
Lecce - Florencie baroka
Mantova – malé Benátky
Boromejské ostrovy

Článek byl zobrazen 4 149 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH VÝHODNĚ

Už jste slyšeli o akci ŽOLÍK? Vyberete si termín a středisko ve francouzských Alpách, do kterého pojedete, se dozvíte až v týdnu před odjezdem. Ale jedete LEVNĚ. Více info na www.betatour.cz.

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA