Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Toulky nejen po hudebních památkách Lombardie

Rozsáhlou oblast, ležící v severní části Itálie, zná téměř každý, ovšem jen málokdo si uvědomuje, že Lombardie patří k vůbec nejbohatším regionům Evropy. Právě zde se vyprodukuje celá čtvrtina hrubého domácího produktu Itálie, přičemž většina firem sídlí v hlavním městě – Miláně. Vedle hospodářské prosperity má však Lombardie co nabídnout i turistům.

Když v roce 194 př.n. l. převzali nadvládu nad územím dnešní Lombardie Římané, ani netušili, že zanedlouho se úrodné údolí řeky Pád stane jedním z nejdůležitějších hospodářských center Evropy. O velkém významu provincie svědčí i fakt, že právě sem, tedy přesněji řečeno do Milána, bylo přesunuto hlavní město pozdější Západořímské říše. Zde roku 313 vydává císař Konstantin Veliký známý Edikt milánský, jehož prostřednictvím zajišťuje oficiální toleranci vůči křesťanské víře. V průběhu dalších staletí se stala Lombardie střídavě součástí Francké říše, Italského království či si užívala několik krátkých období nezávislosti. Navždy však zůstala významným střediskem obchodu a politického dění a díky masivu Alpského pohoří, který ji chrání ze severní strany, i důležitým obranným centrem.


Foto: Lago di Pusiano  Autor: Hydruntum

Bohatá historie zanechala na území dnešní Lombardie řadu památek, z nichž některé jsou zapsány i na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Mezi vůbec nejznámější patří kostel Santa Maria delle Grazie, který se nachází v centru Milána. Ve světě jej proslavila především freska Poslední večeře páně od Leonarda da Vinciho, zachycující Ježíše Krista v kruhu svých dvanácti věrných učedníků. Kostel pochází z druhé poloviny 15. století a měl původně sloužit jako místo posledního odpočinku Leonardova mecenáše, vévody Ludovica Sforzy. Jen několik minut chůze od kostela stojí nejprestižnější operní dům na světě – La Scala. Její jméno je nerozlučně spjato s předním italským skladatelem Giuseppem Verdim. Pokud se vám nepodaří sehnat lístek na představení, zajděte si alespoň na prohídku zdejšího muzea, které vás provede nejdůležitějšími momenty hudební historie.

S hudbou je už po staletí úzce spojeno i další město Lombardie – Cremona. Odjakživa bývala rájem houslařů a právě odsud pochází známý rod Stradivariů. Jejich houslařské výrobě se věnuje expozice zdejšího muzea. Za prohlídku však stojí i hlavní katedrala, jejíž zvonice se stala hlavním symbolem města a je údajně nejvyšší v celé Itálii. V Cremoně se nachází také řada nádherných paláců a měšťanských domů, jež jí dodávají specifický ráz.   

Pomyslný trojúhelník našeho putování uzavírá Bergamo, ležící 40 kilometrů severně od Milána. Podobně jako předchozí dvě místa, i toto je spojeno s hudbou. Ve zdejším románském kostele Santa Maria Maggiore byla ve 12. století založena chrámová hudební škola, jejíž činnost se protáhla na dlouhých osm set let. A tak není divu, že se Bergamo stalo působištěm předních hudebních skladatelů své doby. Většina památek je situována v tzv. Horním městě, kterému dominuje dóm s kaplí biskupa Colleoniho a palác della Ragione, dříve administrativní centrum, dnes výstavní sál.     

Autor: Kateřina Maňasová

Další články, které mimo jiné na stránkách o Itálii najdete, jsou:
Abruzzo
Terst - největší c.k. přístav
Elba - Napoleonovo příjemné vězení
Parma
Kalábrie - cesta do italského ráje

Článek byl zobrazen 4 144 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA