Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Terst

Přístavní město Trieste, česky známé jako Terst, je hlavním městem regionu Friuli – Venezia Giulia a provincie Trieste. Rozkládá se na pobřeží Jaderského moře a leží přímo na hranici se Slovinskem. V Terstu můžete rozpoznat vlivy spousty kultur. Od přibližně 2. tisíciletí před Kristem, kdy byla oblast plná opevněných hradů a center obchodu, přes období Habsburské monarchie až po druhou světovou válku.

Terst je město s překrásným starobylým centrem a řadou římských památek. Od doby starověku byl Terst (italsky Trieste) významný přístav na rozhraní Itálie, Slovinska a Chorvatska. Ze zdejších pamětihodností milovníky historie zaujme jistě středověká katedrála sv. Justa (San Giuste) s mozaikami z 12. století a jiné antické památky města. Dlouhý, životem pulzující přístav je lemovaný pěknými domy.

V kostele San Giusto se nacházejí kopie lavice soudců a stolce z římské baziliky, které využívá biskup a duchovní. Opatrují zde dokonce dva stolce a dvě lavice, neboť budova vznikla ve 14. stol. propojením dvou sousedních kostelů z  5. století. Dvě apsidy zdobí překrásné benátské mozaiky ze 13. století.

Na Via della Cattedrale naleznete Museo di Storia de Arte ed Orto Lapidario, kde se můžete podívat na významnou archeologickou sbírku, která vás fascinujícím způsobem seznámí s čilými obchodními styky Terstu se světem antického Řecka.

Vysoko nad přístavem se vypíná hrad Castello di San Giusto (Piazza Cattedrale), postavený v roce 1368 benátskými vládci. Spočívá na terase, z níž se vám naskytne strhující pohled na Terstský záliv. Dnes na hradě sídlí muzeum vlastnící kresby a grafické listy Terstu z 19. stol. a sbírku zbraní a brnění.

Vedle hradu leží poměrně rozsáhlé ruiny římské basiliky – Basilica Paleocristiana (Via Madonna del Mare), neboli soudní budovy, postavené asi v roce 100 po Kristu. Jistě vás zaujme kamenná lavice soudců a stolec.

Až vás prohlížení památek unaví, určitě navštivte jednu z věhlasných historických kaváren. Terst je nejen městem umění, ale také gurmánským centrem. Centrum města je poseté restauracemi, které svádějí k posezení u pravého italského kapučína a vynikajících zákusků.

Jednou z nejvýznamnějších událostí, které se v Terstu konají, je každoroční listopadová plachetnicová regata – jedna z největších a nejkrásnějších na světě. Milovníci umění z celého světa se v zimě sjíždějí na Festival operety, který probíhá během celé sezóny od října do května v nádherném neoklacisistním Verdiho divadle.

V přístavu nedaleko rybího trhu naleznete městské akvárium – Acquario Marino (Riva Nazario Sauro), které se řadí k nejoblíbenějším atrakcím Terstu. Trhy se v Terstu konají každý den kromě neděle. Do Terstu se dá jet po dálnici, nebo podél moře. Kromě památek sem návštěvníky láká krásné okolí - krasová krajina se spoustou jeskyní, kaňonů a jezer.

V italském přístavu Trieste je dnes v provozu jediná tramvajová linka z kdysi bohatě rozvětvené sítě zprvu koňmi tažených a později elektrických tramvají. Zůstala sice jediná, o to však svým ojedinělým technickým řešením zajímavější. Vede z centra města ležícího jen 3 metry nad úrovní moře do městečka Opicina (místní slovinská menšina jej nazývá Opčina), které leží na okraji rozsáhlé vápencové planiny zvané Kras ve výšce 330 metrů nad mořem.

Tipy na výlety
Kdo navštíví Terst, nutně si musí udělat čas na projížďku po jeho okolí. Město leží uprostřed Terstského krasu – rozlehlé planiny, ze které vystupují nízké pahorky. Bílé vápencové skály zformoval vítr, déšť a slunce do fantastických tvarů.

Severně od Terstu stojí Villa Opicina, odkud se můžete pokochat širokým výhledem na město, záliv a jižní pobřeží Slovinska. Nedaleko u Borga Grotta Gigante, objevíte Grotta Gigante - obrovskou jeskyni plnou vysokých stalagmitů a úžasných varhan.

V Grignanu, 8 km severovýchodně od města, se tyčí Castello del Miramare. Tento bílý zámek je situován v bujných zelených zahradách, zavlažovaných průzračně blankytnými vodami Jadranu. V letech 1856-60, několik roků před svou popravou v Mexiku, si jej nechal postavit arcivévoda Maxmilián Habsburský. Sloužil mu jako letní sídlo a dodnes si uchoval dobové zařízení.

 

Kontextová reklama.

Terst - největší c.k. přístav

Terst - největší c.k. přístav

Terst je dnes pohraničním městem na pomezí Itálie a Slovinska. Jeho minulost je dlouhá, protkaná střídáním období růstu a úpadku, nezávislosti a okupace. Leží v místech, kde se vždy střetávaly vlivy ze západu, z východu i ze severu, v novějších dějinách nejvíce vlivy italské, slovinské a rakouské.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA