Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Val di Funes – horská krajina jako z pohádky

V samotném srdci italských Dolomit se severně od rozlehlých vinic a sadů Bolzana a Merana rozprostírá zemědělsky velmi úrodné údolí Val di Funes, nazývané též Villnösser Tal. Toto údolí obehnané mohutnými skalními věžemi je právem řazeno mezi nejkrásnější místa Dolomit, které se pyšní zápisem na Seznamu světového přírodního dědictví UNESCO.

Oblast Val di Funes nacházející se v Jižním Tyrolsku je pohádkově krásná. Při pohledu na zdejší krajinu tvořenou nekonečnými svěže zelenými horskými loukami, po nichž se promenádují stáda krav, hustými lesy a malebnými kostelíky, kterým kulisu vytváří dolomitský masív Geislergruppe (Le Odle), máte pocit, jako byste koukali na dobře provedený reklamní plakát cestovní kanceláře. Krása Val di Funes je však opravdová a čeká zde na každého návštěvníka. Údolí se táhne v délce 24 kilometrů a jeho výškový rozdíl je 2490 metrů.

Kde se učili ti nejlepší

Ve Val di Funes si na své přijdou milovníci přírody, romantiky, sportovní nadšenci i vyznavači adrenalinových sportů, jako je třeba horolezectví. Právě z tohoto údolí dokonce pochází jeden z nejznámějších horolezců světa, Reinhold Messner, který zdolal všech 14 světových osmitisícovek a jako první horolezec zdolal Mount Everest bez použití kyslíku a zároveň také jako první provedl kompletní sólový výstup bez lan na tuto horu. Údolí Val di Funes se Messner naučil svému horolezeckému umění a získal lásku k horám.

Val di Funes

Údolí má pro každého něco

Zdejší hory potěší všechny nadšené pěší turisty, kteří si mohou vybrat kteroukoliv z nepřeberného množství nenáročných i obtížnějších značených turistických tras, ale také horolezce, na které zde čeká spousta horolezeckých cest různých stupňů obtížnosti. V údolí se na dolomitových skalách nachází dokonce lezecký park se cvičnou dráhou pro náročné lezecké túry. Jednou z nejoblíbenějších turistických tras je „Adolf-Munkel-Weg“ vedoucí přímo pod impozantní horou Geisler. Absolvování této trasy je díky nádherným výhledům a rozmanité flóře pro každého nezapomenutelným zážitkem a zanechá ve vás obrovský dojem. Trasa je to nenáročná, zabere asi 5 hodin a převýšení je pouhých 300 metrů.

Pro rodiny s dětmi jsou pak vhodné nenáročné vycházky na místní rozlehlé horské pastviny, které jsou na jaře a v létě porostlé neuvěřitelným množstvím pestrobarevných květin a voňavých bylin. Děti je ve Val di Funes možné vzít také do lanového parku Villnöss s visutými mosty, kladinami, lanovou dráhou a mnoha dalšími atrakcemi. Nachází se na úpatí Geislergruppe, přímo u lesa, pouhých 50 m od parkoviště Ranui. Nadšeni budou z údolí Val di Funes i vyznavači nordic-walkingu, pro něž je zde připraveno na 100 km speciálních tras.

Val di Funes jistě zaujme i nadšené geology, kteří se mohou něco o místní krajině dozvědět například v Mineralogickém muzeu v Tiso, nebo v jeskyni Teiser Kugeln. S dějinami Dolomit se mohou návštěvníci seznámit podrobněji i v informačním centru přírodního parku Puez-Geisler/Puez-Odle, kde je možné si také prohlédnout geologický vývoj celé planety Země. Zdejší lesy jsou doslova houbařským rájem, ale pozor! Téměř v celých Dolomitech je sběr hub zakázán a pokuty za neuposlechnutí bývají dosti vysoké.

Za poznáním historie a tradic

Zajímavá může být také procházka po tradičních horských statcích a usedlostech, kde se seznámíte s místními lidovými tradicemi a zvyklostmi a budete se přitom kochat nádherným panoramatickým výhledem do okolí. Zachovány zůstaly rovněž starobylé stezky dávných sedláků. Pokud se do oblasti Val di Funes vypravíte na podzim, nenechte si ujít každoroční Jihotyrolský festival špeku, který se koná ve vesničce St. Magdalena (Santa Maddalena) ležící na úpatí horského masívu Geissler. Tato vesnice je unikátním souborem lidové architektury. Zůstala zde dochovaná stará škola, kostel, statek ze 17. století a spousta hospodářských usedlostí. Téměř každý statek má pro kolemjdoucí, turisty či poutníky připraveno nějaké to občerstvení či pohoštění. Ať už jde o chleba se špekem a mléko, nebo o nějakou z místních kulinářských specialit, jedno je jisté, hlady rozhodně nebudete. Kdo má zájem, může nakouknout do místních chlévů, stájí, nebo se dokonce projet na horských koních.

Val di Funes

Co byste neměli vynechat

Velmi atraktivní a velice fotogenickou stavbou je barokní kostelík St. Johann in Ranui (San Giovanni in Ranui), který se nachází v nadmořské výšce 1265 metrů na úpatí hory Sass Rigais (3025 m. n. m.). Kostelík z roku 1744 byl vystavěn uprostřed louky a dnes patří mezi nejnavštěvovanější a nejromantičtější památky v celých Dolomitech. Interiér kostela ukrývá nádherný mramorový oltář s dřevěnými sochami a dva barokní obrazy, které jsou velmi ceněné. Kostelík však bývá pro veřejnost uzavřen, kdo by se přeci jen chtěl podívat dovnitř, musí si zažádat o klíče v nedaleké usedlosti Ranuihof, která kostel spravuje.

Příjemná může být zastávka ve vesničce San Pietro (St. Peter), která je považována za správní centrum celého údolí Val di Funes. Vesničku tvoří několik domků, které jsou seskupeny okolo kaple svatého Michala. Najdeme zde také farní kostel sv. Petra a Pavla z roku 1801, vedle něhož se tyčí ještě 65 metrů vysoká zvonice zakončená cibulovitou kopulí. Kostel sv. Petra a Pavla vyniká nádhernou barokní výzdobou, díky níž, ale také díky nezvyklé výšce zvonice, je často nazýván katedrálou Val di Funes.

- jap -

Článek byl zobrazen 17 161 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA