Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Řím - kostel Santa Maria del Popolo

Na okraji rozlehlého římského náměstí Piazza del Popolo stojí renesanční kostel Santa Maria del Popolo. Náměstí i kostel byly pojmenovány podle farnosti, která zde ve středověku stávala. Interiéry kostela ukrývají skutečné poklady a tak byste jej při svém toulání ulicemi Říma neměli vynechat.

Kostel byl založen již v roce 1099 nad údajným hrobem císaře Nerona. Toto místo bylo vybráno schválně, aby tak bylo posvěceno místo poskvrněné pohanským tyranem. Po mnoho let zde údajně strašil duch tohoto císaře v podobě havranů. Dnešního vzhledu se kostel dočkal během stavebních úprav v 16. a 17. století, na kterých se podíleli architekti Bramante a Bernini. Stavba tak nese prvky renesance i baroka. O výzdobu interiéru se pak postarali významní umělci své doby - Caravaggio, Raffael a mnozí další.


Autor: Carmen  Alonso Suarez

Uvnitř se nacházejí kaple mnoha známých rodin. Tím nejcennějším pokladem uvnitř kostela je Capella Chigi z roku 1513, kterou si u Raffaela objednal sienský bankéř Agostino Chigi. Její interiér zdobí oltářní obraz „Narození Panny Marie“ od Sebastiana del Piombo a sochy od Berniniho a Lorenzetta. Majitel kaple toužil po tom, aby se v ní „všechno pozemské proměnilo na nebeské“.  Prohlédnout si zde můžete také další mistrovská díla, jako jsou obrazy od Caravaggia v severním transeptu, fresky od Pinturicchia umístěné za hlavním oltářem nebo dvě hrobky od Andrea da Sansovino v presbytáři.

V kostele Santa Maria del Popolo jsou však ukryty ještě další krásné kaple, například Cappella della Rovere nebo Cappella Cerasi s malbou Ukřižování sv. Petra od Caravaggia. Barevné vitráže v kostele jsou jedny z nejstarších v Římě.

Náměstí Piazza del Popolo bylo navrženo na počátku 9. století Valadierem a dnes je považováno za jedno z nejlepších urbanistických řešení ve městě. Uprostřed tohoto velkého prostranství stojí druhý největší římský obelisk, který sem dovezl císař Augustus a nechal jej vztyčit u zdejší fontány. Kromě kostela Santa Maria del Popolo je nedaleko náměstí situována dvojice dalších kostelů - Santa Maria di Montesanto a Santa Maria dei Miracoli. Dalším prvkem charakteristickým pro toto rozlehlé náměstí je brána Porta del Popolo, která bývala nejdůležitějším přístupem do Říma.

- jap -

Předchozí články z Itálie jsou:
Středověké San Gimignano
Skalní město Orvieto
Lago d´Orta
Florencie - Santa Croce
Paestum – archeologické naleziště světového významu

Článek byl zobrazen 6 799 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA