Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lago d´Orta oplývá ryzí krásou

V severoitalských provinciích Verbano-Cusio-Ossola a Novara se v nadmořské výšce 290 metrů rozkládá jezero Lago d’Orta. Oproti sousedním jezerům Como a Maggiore sem v takové míře nepronikl masový turismus a ještě dnes tak oplývá ryzí krásou. Leží totiž v okouzlující krajině alpského podhůří.

Kraj v okolí jezera Lago d´Orta byl osídlen již v prehistorických dobách kmeny Keltů a Galů, jež přišly ze střední Evropy. Dnes je Lago d´Orta jedinečným místem pro milovníky vodních sportů a turistiky. Překrásné pobřeží společně s mírným klimatem přispějí k příjemnému prožití dovolené v severní Itálii. Na východě je jezero od dalšího italského jezera Lago Maggiore odděleno hřebenem Mottarone a na západě zase horským řetězem od údolí řeky Sésia.


Autor: Ela

Hlavním městem se v oblasti jezera stalo Orta San Giulio, které je perfektní základnou, odkud je možné se vydávat na průzkumné cesty po okolí. Tato poklidná vesnička je protkána dlážděnými uličkami, které se sbíhají do pěkného historického jádra. To vyniká zejména paláci a domy s železnými kovanými balkony. Vesnický život se soustředí kolem pobřežního náměstí Piazza Motta, kterému dominuje bývalá radnice Palazzotto z roku 1582, jež je vyzdobena krásnými oblouky a freskami. Kostel Santa Maria Assunta  z 15. století se pyšní románským portálem, freskami a obrazy ze 17. století. Kromě romantických procházek městem se na jezeře nabízejí široké možnosti sportovní vyžití, zejména v podobě windsurfingu či plachtění.

Pokud se vydáte na vrcholek Sacro Monte nad vesnicí, objevíte skupinu malých většinou barokních kapliček vystavěných v letech 1590 – 1770, které poskytují krásný výhled na jezero. Stojí zde také kostel Sacro Monte, který je zasvěcen sv. Františkovi z Assisi. Ještě lepší rozhled je pak z pěšinky zvané Passeggiata del Movero nedaleko vesnice.

Na jezeře Lago d´Orta leží malý ostrov Isla San Giulio, který byl pojmenován podle řeckého světce a patrona stavitelů sv. Julia žijícím ve 4. století. Ten údajně ostrov očistil od hadů a draků. Na ostrůvku dnes stojí Basilica di San Giulio, jejíž krypta ukrývá světcovy ostatky. Uloženy jsou zde rovněž fragmenty soch ze 4. století, které byly údajně součástí původního světcova hrobu. Hlavní pýchou kostela je kazatelna pocházející z 11. století, která byla vytesána z černého mramoru a je ozdobena reliéfy se scénami z Giuliova života. Jeho skutky jsou zobrazeny i na krásných freskách z 15. století u severní boční lodi kostela. Z Orty San Giulio na ostrůvek pravidelně vyplouvají výletní lodě, v červenci a v srpnu jsou v nabídce dokonce i noční projížďky.

- jap -

Předchozí články z Itálie jsou:
Florencie - Santa Croce
Paestum – archeologické naleziště světového významu
Řím - Piazza Navona
Řím - San Giovanni in Laterano
Řím - Piazza di Spagna

Článek byl zobrazen 5 062 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA